Najtvrdší útok proti Milanovi Ftáčnikovi neprišiel z kruhov bratislavskej pravice, ale z vlastných radov.
Mestský poslanec Smeru Martin Borguľa ho obvinil z podvodu, čím vypustil džina z fľaše a nikto nevie, ako ho dostať naspäť.
Poslanec Smeru-SD Martin Borguľa na zasadnutí mestského zastupiteľstva Bratislavy 27. septembra 2017 spáchal politický atentát na Milana Ftáčnika.
Obvinil ho, že ešte ako primátor Bratislavy podpísal so spoločnosťou YIT zmluvu o prenájme pozemkov bez toho, aby na to mal súhlas zastupiteľstva. Vzhľadom na to, že Milan Ftáčnik sa uchádza o funkciu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, výroky poslanca Borguľu môžu mať na jeho kandidatúru škodlivé a možno až ničivé účinky. Z úst pána Borguľu totiž odzneli veľmi silné slová o tom, že „je to podvod pána Ftáčnika“. Viď priložené video.
Pozoruhodná pravdovravnosť
K výrokom Martina Borguľu sa žiada uviesť niekoľko vysvetlení. Milan Ftáčnik nepodpísal zmluvu so spoločnosťou YIT, ako tvrdí, ale s firmou DriemField Property, ktorá na predmetných pozemkoch plánovala výstavbu projektu NEW STEIN. DriemField Property neskôr celý projekt predala firme YIT. Táto fínska spoločnosť nemohla tušiť, že predávajúci získal od primátora prenájom pozemkov bez toho, aby na to existoval súhlas zastupiteľstva. V tomto ohľade teda Martin Borguľa nehovorí pravdu. A nie preto, že by nebol dobre informovaný, ale preto, lebo spoločnosť YIT dlhodobo odmieta plniť jeho neoprávnené nároky. Teda jemne povedané.
Pán Borguľa však má pravdu v tom, že Milan Ftáčnik vo funkcii primátora podpísal s DriemField Property nájomnú zmluvu bez súhlasu zastupiteľstva, čím vznikol protiprávny stav. Samozrejme, na mieste je otázka, koľko takýchto zmlúv bez súhlasu zastupiteľstva vzniklo. A tiež je na mieste otázka, prečo Martin Borguľa zašiel vo svojej neobyčajnej pravdovravnosti tak ďaleko.
Kostlivci na magistráte
Milan Ftáčnik síce kandidoval na primátora ako nezávislý, ale len preto, lebo ako priznaný kandidát Smeru by v Bratislave znižoval svoje šance na zvolenie. Inými slovami Ftáčnik bol primátorom Smeru a dnes, keď znova kandiduje ako nezávislý na funkciu bratislavského župana, opäť je to preto, aby sa zvýšili jeho nádeje uspieť. Nikto však nepochybuje o tom, že Milan Ftáčnik je v skutočnosti kandidátom Smeru. Výroky poslanca tejto strany na jeho adresu sú preto naozaj politickým atentátom, navyše otvárajú priestor na to, aby zo starých magistrátnych skríň povyskakovali ďalší kostlivci, ktorí ani náhodou nemôžu pomôcť Milanovi Ftáčnikovi získať funkciu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

Môže sa napríklad začať hovoriť o tom, že v rokoch 2010 – 2012 (zmluva s DriemField Property bola podpísaná až v 2013) bol riaditeľom magistrátu Viktor Stromček, okresný funkcionár Smeru, neskôr poslanec NR SR a jej kancelár. Dnes štátny tajomník ministerstva dopravy. Pán Stromček si však udržal vplyv na magistráte aj v čase, keď vykonával funkciu riaditeľa Kancelárie NR SR, a z pozadia usmerňoval prípravu majetkovo-právnych zmlúv. Koľko takýchto zmlúv pred i po odchode pána Stromčeka z magistrátu vzniklo?
Môže sa začať hovoriť o tom, že firma DriemField Property má blízko k Marekovi Výbohovi, synovi istého Miroslava Výboha, ktorý sa zase pohybuje v nebezpečnej blízkosti predsedu vlády Roberta Fica. Žiadalo by sa povedať, že ak by Martin Borguľa domyslel všetky súvislosti, radšej by si zahryzol do jazyka. Avšak tento predpoklad by musel vychádzať z premisy, že pán poslanec je slaboduchý, a tu sa zase žiadať uviesť, že takáto úvaha by bola príliš naivná.
Oveľa pravdepodobnejšia je alternatíva, že Martin Borguľa je úplne príčetný, ale jeho osobné záujmy sa nezhodujú s politickými záujmami jeho vlastnej strany, ktorá podporuje zvolenie Milana Ftáčnika za predsedu bratislavskej župy. Smer by mal preto zvážiť vylúčenie poslanca Borguľu zo svojich radov a Milan Ftáčnik musí urýchlene vymyslieť, ako a či sa vôbec dá obhájiť ťažko vysvetliteľné zlyhanie pri podpise zmluvy s DriemField Property. A musí dúfať, že ostatní kostlivci ostanú ďalej driemať v zaprášených skriniach Primaciálneho paláca.
Peter Tóth
Pôvodne vyšlo na datel.sk