Kto bude “menšie zlo” Čaputová, alebo Šefčovič? Pre národne a kresťansky orientovaných voličov je menším zlom jednoznačne Maroš Šefčovič.
Na Slovensku sa už stalo “tradíciou”, že v druhom kole prezidentských volieb sa volí tzv. menšie zlo. Ani teraz tomu nie je inak. Do druhého kola sa dostali eurohujeri Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Predsalen je však medzi nimi mierny rozdiel
>Prvé kolo prezidentských volieb s prehľadom vyhrala ultraliberálka Zuzana Čaputová so ziskom približne 40,6% hlasov. Do druhého kola s ňou postupuje aj Maroš Šefčovič, ktorý získal 18,7% hlasov voličov.
Tesne pred bránou druhého kola skončil pronárodný kandidát Štefan Harabin so 17,4%, štvrtý skončil Marian kotleba s 10,4%, na piatom mieste sa umiestnil František Mikloško, ktorý získal 5,7% a Béla Bugár so ziskom 3,1%. Ostatní kandidáti mali menej než 3%.
Dvaja postupujúci Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič teda budú musieť loviť voličov primárne vo vodách Štefana Harabina a Mariana Kotlebu.
Pozrime sa teda na to, kto je z týchto dvoch finalistov takzvané “menšie zlo” pre národne a kresťansky zmýšľajúcich ľudí.
Eurofanatizmus
Maroš Šefčovič je ako eurokomisár symbolom Európskej únie a jej byrokratických nariadení. Neznamená to však, že by Zuzana Čaputová bola o niečo menej eurofanaticky naladená. Z jej vyjadrení a tiež z ideí jej strany (Progresívne Slovensko) vyplýva, že je tvrdá zástankyňa Európskej únie a prozápadného smerovania Slovenska.
V tejto sekcii teda medzi Šefčovičom a Čaputovou niet prakticky žiadny rozdiel.
Migrácia
Šefčovič tvrdí, že ako eurokomisár bojoval proti povinným kvótam na migrantov. Toto tvrdenie však nevieme overiť. Faktom je, že Šefčovič bol súčasťou eurokomisie, ktorá sa tieto povinné kvóty snažila nanútiť krajinám EÚ, vrátane Slovenska. Šefčovič neskôr dokonca žiadal slovenskú vládu, aby v tejto súvislosti stiahla žalobu na európsku komisiu.
Čaputová je na tom s podporou migrácie podobne. V predvolebných odpovediach na otázky uviedla, že k migrantom musíme byť viac solidárni.
Vzťah k Rusku
Z predvolebných vyjadrení vyplýva, že Čaputová, by bola pokračovateľkou štvavého slovníka Andreja Kisku. Podľa nej je pre nás Rusko hrozbou.
Maroš Šefčovič, naopak, volí zmierlivejší tón a tvrdí, že chce udržiavať dobré vzťahy s Ruskou federáciou.
Kontakty vo svete a skúsenosti
Šefčovič je skúsený diplomat, ktorý má mnoho kontaktov na svetových lídrov. Skúsenosť zo svetovej politiky je teda jednoznačne na jeho strane.
Čaputová je, naopak, veľká neznáma. Okrem Pezinského smetiska a napojenia na americké mimovládky o nej nič nevieme. A čo sa z neznámeho človeka v prezidenstkom kresle môže vykľuť, sme mohli zažiť na vlastnej koži v podaní Andreja Kisku.
LGBT agenda a tradičné hodnoty
Zuzana Čaputová je ako ultraliberálka tvrdou zástankyňou LGBT agendy. Otvorene hovorí o tom, že podporuje registrované partnerstvá, ako aj adopcie detí pre homosexuálov.
Maroš Šefčovič podporuje tradičné hodnoty a LGBT agendu odmieta.
Kresťanstvo
Šefčovič tvrdí že je kresťan a pravidelne chodí do kostola. Niektorí mu však zazlievajú, že bol členom KSČ, a preto sú jeho tvrdenia neúprimné. Treba ale uznať, že taká bola doba a Šefčovič príliš nemal na výber. Keď chcel študovať na prestížnej Moskovskej univerzite, musel sa ako 19-ročný jednoducho stať členom komunistickej strany. To nutne nemuselo znamenať, že nebol praktizujúcim kresťanom.
Čaputová sa ku kresťanstvu nehlási, naopak, otvorene praktizuje zen-budhizmus. Ku koncu kampane sa však výrazne oháňala kresťanstvom a tvrdila, že s jej liberalizmom sa to vôbec nevylučuje.
Opak je však pravdou. Kresťanstvo a liberalizmus je ako voda a oheň.
Rodinné zázemie
Dôležitejšie sú však skutky a nie len slová. Keď sa pozrieme do ich rodinného zázemia zistíme, či svoj vzťah ku kresťanstvu a rodinným hodnotám myslia naozaj vážne.
Zuzana Čaputová má 2 deti a len prednedávnom sa rozviedla so svojim manželom. V súčasnosti žije “nadivoko” s novým partnerom.
Jej životný štýl teda nie je v súlade s kresťanskými hodnotami a Slováci by si mali veľmi dobre rozmyslieť, či by nebolo zahanujúce mať hlavu štátu, ktorá nás bude takto prezentovať vo svete.
Maroš Šefčovič je ženatý a s manželkou má 3 deti. Jeho životný štýl teda naznačuje, že to s kresťanskými a tradičnými hodnotami myslí úprimne. V zahraničí by nás teda prezentoval dôstojne.
Čo z toho všetkého vyplýva ?
Mnohí ľudia, ktorí volili Štefana Harabina a Mariana Kotlebu sú z výsledkov volieb sklamaní, a preto sa druhého kola prezidentských volieb nezúčastnia. Keď sa však časť z nich predsa len rozhodne ísť voliť, menším zlom pre národne a kresťansky orientovaných voličov je teda jednoznačne Maroš Šefčovič.
Samuel Gdovin
https://www.hlavnespravy.sk/kto-bude-mensie-zlo/1702095
Predstavitelia cirkví sa stretli s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom
Bratislava 7. marca (TK KBS) Ochrana ľudských, kresťanských a národných hodnôt v Európskej únii a úloha prezidenta pri otváraní celospoločenských tém boli témami stretnutia predsedu KBS Stanislava Zvolenského, predsedu ERC Miloša Klátika, biskupa západného dištriktu ECAV Jána Hroboňa a prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa Jána Babjaka s podpredsedom Európskej komisie a kandidátom na prezidenta SR Marošom Šefčovičom.
Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností pozitívne vnímajú členstvo Slovenska v Európskej únii a vyslovili želanie, aby sa Slovenská republika aktívne zapájala – najmä v spolupráci s krajinami Vyšehradskej štvorky – do riešenia aktuálnych problémov. Podľa predstaviteľov cirkví je dôležité, aby si Slovenská republika zachovala zvrchovanosť v etických a kultúrnych otázkach. Osobitne zdôraznili dôležitosť rodiny a podpory kresťanských hodnôt v neustále sa meniacom svete.
Náboženskí predstavitelia ocenili úsilie podpredsedu Európskej komisie pri presadzovaní tém, ktoré sa dotýkajú ľudskej dôstojnosti, ochrany života, manželstva, rodiny a náboženskej slobody. Na dnešnom stretnutí informoval prítomných predstaviteľov cirkvi o svojej jasnej podpore rodinnej politiky a vyjadril presvedčenie, že v súčasnej situácii určite nie je správne otvárať na Slovensku citlivé otázky možných registrovaných partnerstiev alebo adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič ocenil podporu cirkví a náboženských spoločností pre budúcnosť Európskej únie. V súvislosti s ochranou duchovných a kultúrnych hodnôt podotkol, že „manželstvo muža a ženy spolu s rodinou si zasluhujú na Slovensku osobitnú podporu. Najlepším prostredím pre počatie a výchovu dieťaťa je rodina s otcom a matkou a túto overenú pravdu by sme nemali spochybňovať.“ Dodal, že tento postoj chce presadzovať aj počas výkonu funkcie prezidenta v prípade, že ľudia mu dajú dôveru a zvolia ho za prezidenta. Stretnutie s Marošom Šefčovičom je po stretnutí najvyšších predstaviteľov cirkví s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (4. marec 2019) súčasťou rozvíjania vzťahov medzi cirkvami a predstaviteľmi politického života na Slovensku.