Pod Tvoju ochranu sa utiekame…
Na spoločenskú krízu, ktorú vyvolala pandémia Coronavirus, reagujú ľudia všelijako a vysvetľujú si ju rozlične.

Avšak väčšina veriacich vidí v nej Božie riadenie, lebo “bez Božej vôle sa ani vlas na hlave nepohne”. Pre nich je to napomenutie zhora. A to ich núti položiť si otázku: “Prečo to Boh, o ktorom vieme, že je dobrotivý, láskavý a milosrdný, dopúšťa? Čo nám tým chce povedať?”
Odpoveď nachádzajú vo Svätom písme, kde je naporúdzi mnoho príkladov zo Starého a Nového zákona. Tam sa názorne vysvetľuje nielen zmysel a dôvod pohromy, ktorú Boh z času na čas na svoje stvorenie dopustí, ale aj spôsob, akým zmieriť Boží hnev.
Je síce pravda, že takýto postoj vyznieva staromódne ušiam mnohých ľudí odchovaných ideológiou materializmu a hedonizmu a že na mnohých tvárach to vyvolá iba cynický úsmev. Na druhej strane je však všeobecne známe, že sú isté príhody a udalosti, ktoré otrasú sebaistotou aj toho najtvrdšieho skeptika a agnostika a súčasná pandémia by mohla byť jednou z nich.
Jeden príslušník zdravotnej služby počas Prvej svetovej vojny sa bol vyslovil: “V zákopoch niet ateistov. Tam som počul nejedného zatvrdlivého neznajboha zomierať so vzdychom: Bože môj…, mama moja!”
Nikomu netreba pripomínať skutočnosť, že živelná pohroma, vojna, svetová katastrofa privádza ľudí späť k Bohu. Nie je teda nelogické vidieť aj v súčasnej pandémii Boží zásah, varovanie alebo výzvu, aby sme sa z bludnej cesty vrátili skôr, než sa stane nenávratnou.
S určitým uspokojením treba zaznamenať, že náznaky tohto návratu sa už začínajú prejavovať. V kresťanskom svete viditeľným javom tohto celosvetového pohybu sú zasvätenia celých národov a štátov Panne Márii. Je len samozrejmé, že v ťažkostiach a krízových situáciách sa veriaci ľud začína obracať na Tú, ktorú v Loretánskych litániách oslovujeme ako Útočisko hriešnikov, Uzdravenie nemocných a Pomocnica kresťanov. Skrz jej príhovor pandémiou postihnutý svet hľadá prístup k Bohu, aby odvrátil od ľudstva pohromu, ktorá zasiahla takmer každý kút sveta. A tak sme svedkami že v posledných dvoch mesiacov, viaceré štáty na dvoch kontinentoch sa rozhodli zasvätiť sa, alebo obnoviť zasvätenie Panne Márii.
1. Dňa 29. marca Anglicko slávnostne obnovilo svoje zasvätenie sa Bohorodičke pod titulom “veno Panny Márie”. Anglicko, ako veno Panny Márie (dos Mariae, dowry of Our Lady) bolo pôvodne zasvätené Panne Márii za panovania Richarda II., ktorý v roku 1381 odovzdal svoje kráľovstvo do poručníctva a ochrany Panny Márie. V nasledujúcich rokoch sa vybudovali mnohé chrámy a svätyne zasvätené jej úcte. Vari najznámejšou svätyňou bolo pútnické miesto Walsingham (county: Norfolk), ktoré malo prívlastok “Anglický Nazaret”. Každá anglická katedrála mala a doteraz má mariánsku kaplnku, tzv. Our Lady´s Chapel, ktorá je vlastne pokračovaním priestoru na východnej strane hlavného oltára.
Mariánska úcta v Anglicku utrpela ťažkú ranu v 16. storočí za reformácie kráľa Henricha VIII. Ale od roku 1810, keď prestala diskriminácie voči katolíkom a Katolícka cirkev mohla obnoviť svoje verejné pôsobenie, došlo k oživeniu mariánskeho kultu. Jeho kulmináciou bolo aj posledné obnovenie zasvätenia krajiny, ktoré sa konalo 29.marca. Nemohlo prebiehať tak slávnostne, ako bolo plánované na zasadaní Konferencie biskupov Anglicka a Walesu v novembri 2017, ale obmedzenia spôsobené pandémiou mu pridali ďalší rozmer a výraznejšie zdôraznilo jeho význam. Konalo sa v nedeľu po sviatku Zvestovania Pána, osobitne v každej diecéze v tom istom čase. Ústrednou témou zasvätenia bola “obnovenie pamätného duchovného dedičstva, ktoré je šľachtí našich predkov v minulosti a nádejou naplňuje náš ľud v súčasnosti, keď si berieme k srdcu slová Našej Matky, ktorá na svadbe v Káne povedala posluhujúcim: Čokoľvek vám môj Syn povie, urobte!”
2. Dňa 2. apríla 2020 predseda Latinsko-americká biskupská rada (CELAM) arcibiskup diecézy Trujillo (Peru) Miguel Cabrejos Vidarte oznámil rozhodnutie zasvätiť Latinskú Ameriku (t.j. Mexiko, stredoamerické a juhoamerické štáty) a ostrovné štáty v Karibskom mori (Kuba, Haiti, Jamajka, Barbados, etc.) Panne Márii Guadalupskej s cieľom vyprosenia jej príhovoru za uzdravenie postihnutých a zastavenie pandémie koronavírusu.
Zasvätenie sa uskutočnilo na Veľkonočná nedeľu 12. apríla na poludnie v bazilike Nuestra Señora de Guadalupe v Mexico City a slávnosť bola vysielaná televíziou. Pripojili sa k nej aj ostatné latinsko-americké a karibské chrámy a farnosti.
Po slávnostnej sv. omši nasledovala modlitba sv. Ruženca a po nej akt zasvätenia s prosbou o skoré zakončenie pandémie koronavírus, známej pod menom Covid-19. V úradnom vyhlásení sa hovorilo: “Dnešná doba vyžaduje od nás, pastierov veriaceho ľudu, sledovať a počúvať hlas trpiacich a dúfajúcich, aby sme im podávali útechu a všetci spolu, aby sme obracali naše zraky k našej nebeskej Matke. S dôverou teda a v zbožnom rozjímaní sa obraciame k nej, aby posilnila našu vieru a živila našu nádej. Takto jej zasväcujeme seba a všetkých tých, ktorých sužuje nemoc, bolesť, chudoba, samota, obavy a všelijaké starosti.“
3. Ďalším podobne milým a vítaným prekvapením bolo oznámenie predsedu biskupskej konferencie Spojených štátov. Dňa 22. apríla José H. Gomes, arcibiskup v Los Angeles vyhlásil, že americká a kanadská biskupská konferencia sa dohodla, že v prvý deň mariánskej úcte zasväteného mesiaca mája, národy Spojených štátov a Kanady sa spoločne zasvätia ochrane a pomoci Preblahoslavenej Panny Márie pod titulom “Mária Matka Cirkvi.” Arcibiskup vyslovil spoločnú nádej všetkých pastierov Cirkvi, že tento akt zasvätenia bude príležitosťou uctiť Bohorodičku a prosiť ju o stálu pomoc, najmä postihnutým pandémiou, ako aj o dar múdrosti tým, čo hľadajú liek k vyliečeniu choroby spôsobenej týmto strašným vírusom.
4. Zasvätenie sa bude konať aj v severotalianskom pútnickom meste Caravaggio, v bergamskej diecéze, ktorá bola najviac postihnutá epidémiou koronavírusu. Ako americko-kanadské tak aj toto zasvätenie bude prebiehať 1. mája. Podnet k akcii vyšiel z radov veriaceho ľudu. Povedal to v úradnom vyhlásení predseda Talianskej biskupskej konferencie kardinál Gualtiero Basseti: „Treba spomenúť, že laickí veriaci niekedy predbiehajú svojich pastierov, ktorí potom reagujú na ich prosby. Sám som dostal 300 listov, mailov a správ od veriacich, od ľudí z rôznych prostredí, prosiacich o zasvätenie našej krajiny Panne Márii. Po porade so spolupracovníkmi som prišiel k záveru, že musíme na tieto prosby odpovedať. Táto odpoveď bude výrazom našej viery a lásky k Božej Matke a tiež pokornou prosbou, aby nás Ona chránila svojím plášťom, ako to často vidíme na prekrásnych obrazoch Panny Márie, Matky Milosrdenstva z 15. storočia.“
Najstaršou známou modlitbou k Panne Márii je prosebný vzdych “Pod Tvoju ochranu sa utiekame…” Text tejto prosby sa našiel na egyptskom papyruse z 3. storočia a je svedectvom, že kresťania od najstarších čias pokladali Máriu za láskavú matku, ktorú nám dal jej božský Syn, keď zomieral na kríži. Je teda len vhodné a chválitebné, aby sme sa v týchto dňoch vírusovej pandémie obracali k nej o pomoc a ochranu:
Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička,
neodvracaj zrak od našich prosieb,
pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď,
ty Panna slávna a požehnaná. Amen
František Vnuk (Písané pre časopis Kultúra)