V Lotyšsku nezatvorili kostoly.
Baltická republika Lotyšsko, je podstatne menšia než Slovensko; má asi 2 milióny obyvateľov, z ktorých 24 % sa hlási ku katolíckej viere. Popri katolíkoch najpočetnejšou náboženskou skupinou sú evanjelici (34 %) a pravoslávni (18 %).
Ale ani Lotyšsko neuniklo pandémii coronavirusu.
V záujme obyvateľstva vláda aj tu zaviedla všetky potrebné opatrenia, ako to urobili ostatné štáty Európskej únie. S jednou významnou výnimkou: kostoly sú naďalej otvorené.
Zaslúžili sa o to predstavitelia troch hlavných náboženských skupín, ktorí sa obrátili na vedenie štátu so žiadosťou, aby preventívne zdravotné zásahy zohľadnili duchovný život a náboženské cítenie veriacich. Argumentovali, že “človek sa živí nielen len chlebom”, ale má aj duchovné potreby a tie sú – najmä v krízových časoch – rovnako dôležité ako telesné.
Katolícky arcibiskup Zbignevs Stankevičs bol hybnou silou tohto spoločného úsilia troch hlavných náboženských zoskupení. Spoločne viedli rokovania s predstaviteľmi vlády – s ministrom vnútra a ministrom spravodlivosti – a v “intenzívnom dialógu” ich presvedčili, že verejné bohoslužby sú prospešné pre celú spoločnosť najmä počas krízového obdobia, pretože pomáhajú ľuďom prekonávať sociálne napätie, ktoré výskyt pandémie so sebou prináša.
Arcibiskup Stankevičs to formuloval takto: “Posledné výskumy ukazujú, že pod vplyvom pandémie a obmedzení, ktoré štát pokladá za potrebné, viacerí občania sa začínajú sťažovať na mentálne a psychologické problémy. V tomto ohľade Cirkev môže poskytnúť účinnú pomoc a zmierniť tento psychologický dopad na spoločnosť.
Vláda vzala na vedomie oprávnené požiadavky náboženských predstaviteľov a priznala, že “duchovní sú oprávnení odbavovať bohoslužby, pretože to je ich povinnosť”. Súčasne bolo povolené, aby pri bohoslužbách mohli asistovať aj lektori, organisti, zbor spevákov, ako aj veriaci, pri čom ich počet bol obmedzený na 50. Tento počet bol neskoršie znížený na 25. Účasť na pohreboch a svadbách boli obmedzené podobne ako v ostatných európskych krajinách.
Bolo to kompromisné riešenie, ale osvedčilo sa aj v tejto obmedzenej podobe. Kostoly ostávali otvorené a bohoslužby sa konali nepretržite. Počas veľkonočných sviatkov na mnohých miestach sa objavili policajné hliadky, aby sa presvedčili, či sa úradné predpisy zachovávajú dôsledne. Nedošlo však k nijakému policajnému zásahu. Kde počet zúčastnených prevyšoval dovolenú kvótu, nadpočetní veriaci jednoducho ostali vonku a odtiaľ sledovali obrady Veľkého týždňa a veľkonočnej nedele.
Ako sa ukázalo, otvorené kostoly nespôsobili nijaké katastrofické šírenie epidémie, neprejavili sa nijaké mimoriadne vysoké prípady postihnutia coronavírusom. Dosiaľ (2. mája 2020) sa v Lotyšsku vyskytlo asi 1000 prípadov ochorenia, z ktorých 16 bolo smrteľných; na Slovensku, kde boli a dosiaľ sú kostoly zatvorené, máme vyše 1400 prípadov ochorenia a 24 mŕtvych.
Prosme a dúfajme, aby najbližšie dni priniesli úľavu aj do našich končín, aby opäť mohli byť kostoly otvorené a duchovná činnosť kňazov sa mohla prevádzať bez obmedzenia v každej oblasti.
František Vnuk