Včera oslávil slovenský historik prof. Dr. Milan Stanislav Ďurica SDB svoje 96. narodeniny.
Predmetom jeho bádania boli predovšetkým dejiny Slovákov a ich boj za národnú, politickú a štátnu samostatnosť.
Po emigrácii do Talianska študoval v Turíne, Ženeve a Louvaine. Postgraduálne štúdiá absolvoval vo Viedni, Padove, Bonne a Kolíne nad Rýnom. Témou jeho teologickej dizertácie bol výskum Dr. R. W. Hyneka ohľadom Turínskeho plátna.
V roku 1956 sa stal profesorom na Saleziánskej vysokej škole teologickej v Abano Terme a od roku 1967 sa stal profesorom politických a ústavných dejín na univerzite v Padove. Na tejto pozícii pôsobil až do roku 1997.
Bol tiež aktívnym členom zahraničného Ústredia slovenského katolíckeho študentstva a členom predsedníctva (neskôr predsedom) Slovenského ústavu v Ríme.
Zúčastnil sa ako jediný Slovák prípravy podkladov pre II. vatikánsky koncil, v komisii pre disciplínu kléru a laikov. Išlo o prípravné schémy, ktoré boli neskôr na začiatku koncilu, z podnetu niektorých nemeckých, holandských, belgických a francúzskych biskupov a kardinálov, odmietnuté ako „nátlak“ Svätej stolice.
Prof. Ďurica založil v roku 1969 Stredisko východoeurópskych štúdií (Centro di studi sull’Europa orientale) a dlhé roky redigoval ním založenú ročenku Slovanský svet (Il Mondo Slavo).
V roku 1993 prišiel na Slovensko, kde pôsobil ako profesor cirkevných dejín na Bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. Jeho vlastenecká činnosť a publikácie z nej vychádzajúce, vzbudzovali a dodnes budia rozhorčenie liberálnych a ľavicových kruhov. Najmä chronologická kompilácia faktov a udalostí z dejín Slovákov Dejiny Slovenska a Slovákov (1995), vzbudila značnú nevôľu v týchto kruhoch, uvádzaním faktov, ktoré zrejme mali byť zabudnuté, v záujme lepšej transformácie slovenského národa na tzv. „európske hodnoty“.
V roku 1997 Prof. Ďurica stratil sluch a v roku 1998 sa definitívne presťahoval na Slovensko. Ďalej pokračoval v písaní a publikovaní, pokiaľ mu to umožňoval a stále umožňuje jeho zdravotný stav.
Prínos Prof. Ďuricu pre štúdium dejín Slovákov, ale hlavne v boji proti liberálnym a protikresťanským degeneratívnym tendenciám v spoločnosti je značný. Poskytol slovenskému národu iný pohľad na jeho dejiny, než aký mu poskytovali a bohužiaľ stále poskytujú, odchovanci marxistických ústavov, či absolventi katedier dejín vedeckého komunizmu, alebo ich deti, ktoré dnes tvoria ťažiskovú časť liberálnych historikov, publicistov, mimovládkarov a politikov.
BM
Foto zdroj: Internet
https://www.christianitas.sk/historik-milan-s-durica-sa-doziva-96-rokov/