Stanovisko o.z. SLOVENSKÍ KATOLÍCI proti vyhláseniu, že si nemožno uplatniť voči vakcinácii výhradu vo svedomí
Vážený dp. Martin Kramara, zdá sa, že nám obyčajným veriacim ľuďom neostáva v tomto vianočnom čase nič iné, len si povzdychnúť nad Vaším novým „vyhlásením“ (z TK 21. 12. 2021) o tom, že vakcinácia nie je a nemôže byť predmetom kontradikcie vo svedomí človeka. O čom je teda „právo na výhradu vo svedomí“, alebo nám unikla informácia, že sa už toto právo zrušilo?
Vy ste, ako nás o tom neustále presviedčate, odhodlaný tvrdohlavo kráčať v harmónii so sekulárnym svetom a stali ste sa „paušálnym hovorcom“ za svedomie všetkých katolíkov na Slovensku. Naďalej sa tvárite, že svedomie nie je viac „locus“, najskrytejšie miesto, jadro a svätyňa človeka, kde sa ozýva Boží hlas (porov. Gaudium et spes, 16)? Analogicky to potvrdzuje aj dogmatická konnštitúcia Lumen gentium, podľa ktorej má svedomie „privilegované postavenie“, ktoré má byť rešpektované s ohľadom na pravdu aj slobodu.
Morálne svedomie v človeku je z teologického pohľadu „darom Ducha Svätého“ (porov. Ján Pavol II. Eencyklika Dominum ert Vivicantem, č. 36). A Vy chcete tohto Ducha v človeku potrieť vlastnými vyhláseniami? Myslíme si, že po tomto popretí popriete aj samotného Boha v Troch Osobách a napokon aj sám seba. Sv. Pavol napísal v jednom zo svojich listov veľmi jasné slová: „Život kresťana s Kristom je ukrytý v Bohu.“ (Kol. 3, 3)
Kedy bola autonómia svedomia (s ohľadom na vyššie citované dokumenty) zrušená a akým cirkevným dokumentom či učením? Nie je už azda platný list sv. Pavla, idey Tertulliána, Cicera, Senecu, Origena, učenie cirkevných Otcov sv. Gregora Naziánskeho, sv. Augustína, ale aj učiteľa Cirkvi, akým bol sv. Tomáš Akvinský, alebo aj dokumenty II. Vatikánskeho koncilu, či učenie sv. Jána Pavla II.?
Každý človek má výsostné právo nechať sa viesť svojím svedomím. Morálne svedomie musí mať z tohto dôvodu svoje legitímne miesto aj v spoločnosti 21. storočia. A ak je to tak, kto sa to usiluje zrušiť? Nebojíte sa zodpovednosti na večnom Božom súde za potlačovanie tohto „nadprirodzeného aspektu“ v intimite ľudského srdca? Tí, čo budú konať podľa Vás, sa na večnom súde budú odvolávať na Vás. Nie je teda toto Vaše vyhlásenie chybné, zavádzajúce a protirečivé, ak tvrdíte, že: „Svedomie nemá principiálne morálne „absolutórium“? Na strane druhej si totiž vzápätí aj protirečíte, keď tvrdíte: „Nijakého človeka naozaj nemožno nútiť, aby konal proti svojmu svedomiu, ale zároveň je každý človek povinný sa o svoje svedomie starať a formovať ho – katolík v súlade s učením Cirkvi!“
K Vašej citácii KKC 1782 „Nijakého človeka naozaj nemožno nútiť, aby konal proti svojmu svedomiu“ ste neuviedli aj druhú podstatnú časť: „Ale ani nie je mu dovolené prekážať, aby konal podľa svojho svedomia, najmä v náboženskej oblasti.“ Táto prekážka sa v súčasnosti vzťahuje aj na zdravých nezaočkovaných ľudí, ktorým sa bráni účasť na sv. omši, ako aj povinnosť vzdávať úctu Bohu, požadovaná prvými tromi prikázaniami Desatora.
Predmetom výhrady vo svedomí nie je, pochopiteľne, otázka vakcinácie ako takej. Predmetom našej výhrady vo svedomí je použitie experimentálnych vakcín proti covid-19, pri ktorej ani samotní výrobcovia negarantujú jej aktuálnu bezpečnosť a nevedia povedať nič o negatívnych strednodobých a dlhodobých následkoch. Aktuálne sa už evidujú tisíce vážnych zdravotných komplikácií a aj úmrtí spojených s použitím experimentálnych vakcín proti covid-19. Navyše riziko použitia takejto experimentálnej vakcíny znáša každý zaočkovaný sám. Svojím vyhlásením uvádzate ľudí do omylu a zároveň všeobecným pozitívnym povedomím podsúvate ľuďom, aby akceptovali experimentálnu vakcínu proti covid-19. Nepoznáte príklady z minulosti, že mnohí výrobcovia vakcín museli svoje vakcíny stiahnuť z obehu kvôli negatívnym následkom a aj zaplatiť obrovské pokuty a náhradu škôd?
Na základe bolestnej skúsenosti experimentovania na ľuďoch v koncentračných táboroch bol vypracovaný Norimberský kódex, aby sa v budúcnosti zabránilo šliapaniu po ľudskej dôstojnosti.
V spomenutom dokumente sa jasne uvádza:
1. Dobrovoľný súhlas ľudskej osoby je absolútne nevyhnutný. To znamená, že dotknutá osoba musí byť právne spôsobilá dať súhlas. Musí byť v postavení, v ktorom má moc vykonávať slobodné rozhodnutia, a to bez ovplyvňovania akýmkoľvek násilím, podvodom, klamstvom / zavádzaním, hrozbami, preháňaním, či inou skrytou / zákernou podobou obmedzovania alebo donucovania. Musí tiež mať dostatočné poznanie a pochopenie podstaty predmetnej záležitosti, čo jej umožní učiniť informované a zasvätené rozhodnutie.
To si vyžaduje, aby bol účastník pokusu pred prijatím súhlasného rozhodnutia oboznámený s povahou, trvaním a účelom pokusu, so spôsobmi a prostriedkami, ktoré majú byť v pokuse použité, so všetkými nepríjemnosťami a nebezpečenstvami, ktoré možno odôvodnene očakávať, ako aj s účinkami na svoje zdravie alebo osobnosť, ktoré možno nastanú kvôli jeho účasti na tomto pokuse. Povinnosť a zodpovednosť presvedčiť sa o tejto kvalite súhlasu s účasťou na pokuse leží na pleciach každého jednotlivca, ktorý daný pokus navrhuje, riadi alebo sa na ňom podieľa. Je to osobná povinnosť a zodpovednosť, ktorú nemožno beztrestne preniesť na iného.
2. Pokus musí byť navrhnutý tak, aby priniesol pre dobro spoločnosti plodné výsledky, ktoré nemožno získať inými spôsobmi či prostriedkami a ktoré nie sú vo svojej podstate náhodné či nepotrebné.
3. Pokus musí byť založený na výsledkoch pokusov na zvieratách i na poznaní prirodzeného priebehu danej choroby či iného skúmaného problému a musí byť navrhnutý tak, aby očakávané výsledky ospravedlňovali vykonanie tohto pokusu.
4. Pokus musí byť vykonaný tak, aby sa predišlo všetkému zbytočnému telesnému či duševnému utrpeniu a poškodeniu zdravia.
5. Nesmie byť vykonaný taký pokus, u ktorého je vopred známy dôvod domnievať sa, že môže spôsobiť smrť alebo zdravotné postihnutie, snáď s výnimkou prípadov, v ktorých účastníkmi pokusu sú samotní lekári, ktorí pokus vykonávajú.
6. Stupeň rizika, podstupovaného účastníkmi pokusu, nesmie nikdy prekročiť stupeň rizika, vyplývajúci z humanitárnej dôležitosti problému, ktorý má tento pokus vyriešiť.
7. Musí byť vykonaná primeraná príprava a poskytnuté náležité vybavenie na ochranu účastníkov pokusu aj pred málo pravdepodobnými poškodeniami zdravia, zdravotnými postihnutiami či úmrtím.
8. Pokus smú vykonávať len vedecky vzdelané osoby. Počas všetkých stupňov pokusu sa od ľudí, vykonávajúcich pokus alebo zapojených do pokusu, musí vyžadovať najvyšší stupeň zručnosti, skúsenosti a starostlivosti.
9. Počas pokusu musí mať účastník pokusu slobodu ukončiť svoju účasť na pokuse, ak sa dostal do takého telesného alebo duševného stavu, v ktorom sa mu pokračovanie v účasti na pokuse javí ako nemožné.
10. Príslušný vedec musí byť pripravený prerušiť prebiehajúci pokus v ktoromkoľvek stupni, ak má dobrý dôvod (použijúc svoju dobrú vieru, vynikajúce zručnosti/skúsenosti a starostlivé zváženie, ktoré sa od neho požadujú) domnievať sa, že pokračovanie v pokuse pravdepodobne spôsobí poškodenie zdravia, zdravotné postihnutie alebo smrť účastníkovi pokusu.
My slovenskí katolíci sme škandalizovaní Vašimi postojmi. Každá osoba je totiž vo svojej jedinečnosti „intímne spojená so svojím Stvoriteľom“. Svedomie preto nemožno nahradiť žiadnymi príkazmi, zákazmi, ideológiami, doktrínami, vyhláškami ani odporúčaniami. A úplne na záver nášho listu Vám, dp. M. Kramara, (na základe Norimberského kódexu) pripomíname, že povinné očkovanie detí a starých ľudí nad 60 rokov experimentálnymi vakcínami je nezmyslom, hrubým porušením prirodzených ľudských práv a predovšetkým morálnou zodpovednosťou pred Bohom i ľuďmi. Z tohto dôvodu posielame náš list aj všetkým slovenským arcibiskupom a biskupom so žiadosťou o Vaše odvolanie z dôvodu zavádzania a dezinformácie veriacich ľudí.
S úctou a prianím svetla, ktoré osvetlilo betlehemské nivy na úsvite nášho letopočtu, nech Vás náš Pán Ježiš Kristus obdarí v tomto vianočnom čase pochopením, že On jediný je Pánom sveta i dejín. Jemu teda spoločne všetci katolíci slúžme s radostným srdcom i pokornou mysľou.
Bratislava 22.12.2021
Podpísaní členovia Občianskeho združenia „Slovenskí katolíci “
Prof. ThDr. Mgr. Helena Hrehová, PhD. – profesorka morálnej teológie a filozofie
Mgr. Miroslav Vetrík – historik, teológ, občiansky aktivista, organizátor Korunovačných slávností
ThDr. Ján Košiar – teológ, publicista a katolícky kňaz, duchovný združenia Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja
PaedDr. Jana Blublová – pedagogička
Jozef Jurkemik, podnikateľ
Mgr. Zuzana Jurkemiková, teologička a ekonómka
Jozef Mikuš, zakladateľ rodinného vinársko-vinohradníckeho podniku v Doľanoch
Ing. Viliam Oberhauser CSc., exminister vlády SR a štatutár združenia Kresťania pre zdravý vidiek
Andrea Šulíková, opatrovateľka starých a chorých ľudí
Mgr. Stanislav Hric, geológ, člen Spoločnosti Andreja Hlinku a Matice slovenskej
Ing. Mgr. Ľudovít Gunčaga, publicista, teológ, manažér
Martin Komár, správca nadácie Slovakia Christiana
Viliam Balšan, pracovník v automobilovom priemysle
PhDr.Marián Servátka, CSc., veľvyslanec, vysokoškolský učiteľ
Mária Sýrokorá, podnikateľ
Martin Fusek, finančný konzultant, podnikateľ
Mgr. Anton Čulen, publicista, predseda Aliancie za nedeľu
Ing. Mgr. Jozef Javorka, analytik vo FS SR
Ľubomíra Kozlová, aktivistka
PhDr. Martin Lacko, PhD., historik
Ing. Patrik Mikula, aktivista
Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc.,Internista, hepatológ, gastroenterológ, člen o.z. Rastic)
Ing. Marián Tkáč, PhD. – bývalý predseda Matice slovenskej, bývalý viceguvernér NBS, publicista, ekonóm
JUDr. Lucia Žužová, právnik, asistentka poslanca NRSR a riaditeľka neziskovej organizácie Milujúca náruč, n.o. (pomoc ženám po potrate, tehotným matkám, ľuďom v núdzi)
plk. v.v. ThMgr. Ignác Juruš – katolícky kňaz
Ďalší signatári: Ing. Jana Blahová
Ing. Ernest Blaho
Mgr. Katarína Kováčová, prekladateľka
Mgr. Dagmar Lúčna, učiteľka
Karol Hornáček
Mária Švecová – učiteľka 2. stupňa základných škôl
Miroslav Frišnič
Ing. Marta Bullová, ekonómka
Mgr. Ladislav Bulla, právnik
Stuart Amor, prekladateľ
MUDr..Margaréta Černáková, lekárka
PaedDr. Peter Buranský, riaditeľ DŠÚ v Nitre a farár v Jelšovciach
MUDr. Peter Posypanka, lekár internista a hepatológ
Ľudovít Svocák, podnikateľ
Mirka Gažová
Ján Petruska
PaedDr. Martina Krchňáková
Mgr. Miroslav Šuňal, politológ, predseda Spoločnosti na ochranu slovenskej štátnosti
Pavel Dobrý, IT Technical Support Specialist
Mgr. Matúš Fuchs, katolícky kňaz
Bc. Mirko Kašubjak, konateľ
Mgr. Dominika Machutová, PhD., archivárka
Ladislav Machut, SZČO
Tomáš Baxa, učiteľ
manželia Peter a Irenka Eibenovi
Ľubomíra Praženková, pedagogická pracovníčka strednej priemyselnej školy
Juraj Lenda
Rastislav Petreje, učiteľ ZUŠ a manželka Monika Petreje, učiteľka NJ Gymnázium
Božena Sonderlichová
Ing. Alena Vallová
Mgr. Jaroslav Klič, katolícky kňaz
PhDr. Mgr. Darina
Zdenka Morávková, učiteľ
Ing. Marianna Glončáková, enviromentalistka
Veronika Svocáková
Mgr. Andrea Galková
Marek Marcin
Anna Holovičová
Jana Vadíková
Mgr. Margita Stoláriková
Vincent Stolárik
Dominik Strhák
Prof. Dr. Jozef Rydlo
Mgr. Vladimír Repka
PhDr. Elena Šebová, psychologička, novinárka
Eva Novosadová
Ing. Mgr. Mária Helmeczyová
manželia Vladimír a Alžbeta Výbohovci
Ing. Adriana Ondrušková
MUDr. Emília Luknárová
Ing. František Luknár Ing.,
Mgr. Juraj Bielik, živnostník, podnikateľ a konateľ, vyštudovaná teológia
Mgr. Gabriela Bieliková, živnostníčka, podnikateľka a konateľka
manželia Kovárovi
manželia Jaroslav a Dagmar Adamcovi
Štefánia Trento
Miloš Marek
Mgr. František Skovajsa, historik
Bc. et Bc. Jana Štrbáková, DiS. art, učiteľka hudobnej a estetickej výchovy
Eva Vanková
Ján Pribela
Eva Bystrická, učiteľka
Mgr. Ľudmila Mušková, exposlankyňa NR SR
Mgr. Viera Čanigová
Mgr. Alžbeta Kuľhová
Mgr. Mária Ďurčová
Róbert Nikoléni, manager technológie a vývoja v nábytkárskej výrobe
Ľubomír Urbančok, katolícky kňaz
Dariusz Żuk-Olszewski, PhD., prekladateľ, publicista, pedagóg
Eva Jemelková
Ladislav Jemelka
Ľubomír Hrkeľ
Vít Moravčík
Marek a Miriam Jendrichovský, Financial Risk Management Consultancy
Ján Tomečko, ml.
RNDr. Viliam Škoda
Mgr. Ján Fábik, katolícky kňaz
Mgr. Peter Kizek, katolícky kňaz
Mgr. et Mgr. Martin Čepček, poslanec NR SR
Ladislav Mišura, katolícky kňaz
MUDr. Otakár Hunák, lekár
Ing. arch. Pavol Holík, architekt
MUDr. Oľga Holíková, lekárka
Valéria Vagová, opatrovateľka
manželia Ing. Milan Pričko a Ing. Jana Priečková
Paulína Lesková Priečková
doc. RNDr. Lýdia Bezáková, PhD., vysokoškolský učiteľ
Mgr. art. Peter Čambál, predseda Spolku latinskej omše
Ing. Denisa Ackermannová
Marek Vávra, katolícky kňaz
Michaela Porubanová, učiteľka
Mgr. et Mgr. Štefan Patrik Kováč, ThLic, spisovateľ, učiteľ a duchovný poradca
Mgr. Monika Magočová, učiteľka, organistka
Peter Mášik, katolícky kňaz
Ing. Marian Ročiak, pracovník IT
Ing. Stanislav Čaniga, daňový poradca
Ing. Júlia Dinušová, pedagogička
Ing. Mgr. Mária Hojsiková
Peter Švaral, akad. sochár
Ing. Daniela Švaralová
Filip Švaral
Bc. Peter Švaral
Mgr. Klára Švaralová
Bc. Dominik Švaral
František Švaral
Samuel Švaral
Ing. Pavol Pavelka, poradca podnikového informačného systému SAP
Stano Dinuš
Ján Krehlík, IT dôchodca
Alžbeta Krehlíková, dochodkyňa
Martina Belišová, zdravotná sestra
Dr. Jozefína Skulavik
Ing. Martin Mráz
Mgr. Pavel Papšo
Mgr. Eva Papšová
Bibiana Kandríková
Beáta Kavoňová, všeobecná zdravotná sestra
Mgr. Miroslav Kavoň
Ing. Vanda Rybanská, NR SR, katolícka aktivistka a publicistka
Mgr. František Mašek, katolícky kňaz
Mgr. Ing. Ivan Konečný, hon. dekan v.v., katolícky kňaz
Zuzana Dašková
Bc. Stanislav Drobný
Mgr. Martin Chlebek, katolícky kňaz
Marian Chlebek
Ing. Marek Hrabčák
Mgr. Dobromil Zifčák, PhD., katolícky kňaz
Veronika Fehérová
Róbert Wéber, obchodný zástupca
Juraj Hradský, výtvarnik, publicista, spisovateľ
Mgr. Katarína Adamíková, pedagogický zamestnanec
Terezia Kocisová
PaedDr. Emília M. Uhláriková, historik, učiteľ
Ladislav Špánik
MUDr. Ondrej M. Urban, internista, MD, MTD, LPTPD, LegXC
Anton Selecký, predseda združenia Magnificat Slovakia a publicista
Mgr. Miroslav Bartoš, nezávislý audio-vizuálny producent
Ing. Martin Rajňák, analytik
Anna Gilaniková
René Pavlík
Blažena Pavlíková
Ing. Róbert Prášil
Magdaléna Hunáková, personalistka
Ľubomír Klieštik, podnikateľ
Viera Balšanová, dôchodkyňa
rodina Mravcaková
Doc. ThDr. ICLic. Štefan Mordel, PhD., katolícky kňaz
Igor Abel
Cyril Zajac
Justína Zajacová
Peter Dominik, obchodný manažér
Ing. Gabriel Trabalka, SZČO
Jozef Fekete, katolícky kňaz
Mgr. Štefan Novanský, katolícky kňaz
RNDr. Slavomíra Fabianová, PhD., laboratórny diagnostik
Doc. PhDr. Mgr. Eva Orbanová, PhD., vysokoškolský pedagóg
Elena Kadlecová
Mgr. Pavlína Jašurková, právnik
RNDr. Ela Karkošiaková, MPH, hygienička
Mária Klieštiková
Ing. Vilibalda Darmová, PhD., vysokoškolský pedagóg v.v.
Jana Bednariková
Vlado Gregor
Ing. Ján Hlbočan, PhD.
Mgr. Miroslav Hlúbik, učiteľ
Juraj Kardoš
Ing. Marián Šuran, technik
Mgr. Pavol Kugler
Ing. Mgr. Janka Jakšová
Ing. Peter Bednárik, technik, programátor
200. Viktória Dandárová MBA
201. doc. PhDr. PaedDr. Karol Orban, PhD., vysokoškolský pedagóg
202. Ján Maršálek, spisovateľ, publicista
203. manželia Milan a Eva Lužbeťák
205. Mgr. Peter Botek
206. Mgr. Radovan Rajčák, katolícky kňaz
207. Ivan Galanský, grafický dizajnér
208. Ing. Bc. Eva Valašťanová, energetik
209. Ing. Peter Hudec
210. Katarína Hudecová
211. Mgr. Anna Kulanová, pedagóg
212. František Palka
213. Anna Baričiaková
214. Mgr. Peter Kolcún
215. Ján Grešák, publicista
216. Ján Mikula, senior – novinár
217. rodina Pakosová
219. Monika Mikušová, zdravotná sestra
220. RNDr. Janka Javorová
221. Norbert Sajko, administratívny pracovník
222. Ján Landori, zdravotník
223. Mgr. art. Ján Moniš
224. Anna Drengubáková
225. Mgr. Vladimír Jurina, katolícky kňaz
226. Helena Sendecká
227. Martin Burský, otec, zlatník – klenotník
228. Mgr. Hana Jurisová
229. Dr. med. Martin Jančuška, kardiológ
230. Margita Kubasková
231. Ľudmila Mašlejová, dôchodkyňa
232. Miloslava Kollarčiková
233. Pavel Baranovič
234. Mgr. Lenka Nemcová, učiteľka v cirkevnej materskej škole
235. Peter Skovajsa
236. Katarína Skovajsová
237. Terézia Skovajsová
238. Ing. Ladislav Gunčaga
239. Ing. Katarína Gunčagová
240. Eva Burská, ošetrovateľka
241. Mgr. Ľudmila Hrehorčáková
242. MUDr. Vladimír Kuric, lekár
243. Anton Gúth, spisovateľ
244. Petra Janská, učiteľka
245. Helena Adamíková
246. Ing. Matej Bulla
247. MUDr. Alžbeta Bullová
248. Simona Osadská
249. Jaroslava de Pasquale
250. Stanislav Pánis, národovec
251. Mgr. Zuzana Čižmárová
252. Zuzana Mlynarčíková
253. Iveta Mlynarčíkvá
254. Lucia Antolová
255. Ing. Viera Kubáňová
256. Anna Vavríková
257. Miroslav Janík
258. Miroslav Bielik
259. Silvia Hlavánová
260. Kristína Horváthová
261. Ing. Darina Beťková
262. Ing. Michaela Spuchlaková
263. Ing. Ján Osadský, podnikateľ
264. manželia Ivana a Peter Parec
266. Katarína Lasabová, matka
267. Miloš Štréer
268. Nikola Sučíková
269. Ľubica a Jozef Banásoví
271. manželia Viktor a Lucia Janovcovci
273. Ing. Jozef Bulla
274. Mária Konceková, ekonómka
275. Ing. Milan Mráz
276. Alena Vašíčková
277. Mgr. Mária Látečková
278. PhDr. et Mgr. Ivan Bielik, PhD., MPH, MHA, šéfredaktor časopisu Kúpele
279. manželia Ján a Zuzana Vargoví
281. Joja Štreerová
282. Mgr. Barbara Šramková, metodička DKU – Trnava
283. Mgr. Mária Konceková, sociálny poradca
284. Božena Miháliková
285. Mgr. Adriana Sarközyová, PhD., pedagogička
286. Ing. Iveta Sojková, učiteľka
287. Anna Masaryková
288. Štefan Filas
289. Beata Sojková, opatrovateľka
290. Ing. Ján Masarik
291. Mária Čapútová
292. Viera Uhliariková
293. Vladislav Slnek, podnikateľ
294. Ing. Ján Tkáč, PhD., procesný špecialista
295. PhDr. Mgr. Terézia Pružinová, klinický logopéd, teológ, na dôchodku
296. Monika Wenyová, pedagóg
297. Ing. Marek Kollár s manželkou Alenou Kollárovou
299. Eva Zelenayová, publicistka
300. Jozef Fedák
301. Gabriela Radičová
302. Mgr. Helena Gábrišová, učiteľka
303. Ing. Alžbeta Chochulová
304. Katarína Jurkovičová
305. Ing. Miroslav Sklenár, technik
306. Zuzana Sklenárová, zdravotná sestra
307. Miroslav Sklenár, dôchodca
308. Mária Sklenárová, dôchodkyňa
309. Ing. Anna Bullová
310. Ing. Kristína Bullová
311. Marián Minárik
312. Vojtech Zeman SDB, katolícky kňaz
313. MUDr. Anežka Greisigerová, lekárka a rehoľná sestra
314. MUDr. Eduard Petrů, lekár internista, onkológ na dôchodku
315. Mgr. Mária Petrů, súdna tlmočníka AJ, vedúca Lekárskej knižnice, na dôchodku
316. Jozef Búblavý
317. Anna Búblavá
318. Mgr. Emanuel Čurík, katolícky kňaz
319. Alojz Búblavý
320. RNDr. Anton Repko, Ph.D. et Ph.D.
321. Ing. Jozef Repko
322. Mária Repková, pôrodná asistentka, na dôchodku
323. MVDr. Richard Greisiger, katolícky kňaz
324. Mgr. Peter Jambor, grecko-katolícky kňaz
Nechávam na Vašom uvážení, komu sa rozhodnete toto naše stanovisko preposlať. Ak by toto stanovisko chcel ešte niekto podporiť svojím podpisom, nech nás kontaktuje na našom maily: info@slovenskikatolici.