Pred 163 rokmi (19. mája 1862) sa v Brodskom konala dištriktuálna kongregácia šaštínskeho archidiakonátu, na ktorej boli prijaté Andrejom Radlinským vypracované stanovy budúceho Spolku Sv. Vojtecha. Následne bola zvolená dočasná správa, ktorá podnikla ďalšie kroky potrebné pre vznik Spolku. Spolok sv. Vojtecha napokon vznikol v roku 1870 v Trnave.
Dejiny sv. Vojtecha o tejto udalosti uvádzajú nasledovné: „Medzitým Radlinský koncom októbra 1861 zaujal faru v Kútoch, a vec Spolku si vzal do rúk sám, vypýtajúc si písma, vzťahujúce sa na doterajšiu prácu, od Tomáša Červená. Vypracoval nové stanovy v reči latinskej, v ktorých spomína, že sídlom môže byť Trnava a Spolok spravujú podľa §-u 34. predseda, podpredseda, správca, tajomník, jednateľ, pokladník, účtovník, redaktor a knihovník, ktorí podliehajú rozkazom výboru. Tento výbor svoláva predseda, ktorý má dva hlasy, jedon pri hlasovaní s ostatnými a jedon rozhodujúci pri rovnosti hlasov. Keby. Trnava nemohla byť stálym sídlom Spolkovým, výbor zasedá v mieste pôsobnosti šaštínskeho dekanátu, ak by toto bolo nemožným, tak sa sídlo určí v hociktorom dekanáte arcibiskupstva ostrihomského.
Valné shromaždenie Spolku sa svoláva každý rok v mesiaci septembri podľa pravidla v sídle Spolkovom, môže sa však zadržať postupne podľa počtu členov i v iných biskupstvách. Hlasovacie právo na valnom shromaždení majú: zakladatelia a členovia Spolku I. triedy (členský príspevok raz navždy 60 zl.), členovia H. triedy (členský príspevok raz navždy 40 zl.) majú len aktívne hlasovacie právo. Členovia III. triedy (členský príspevok raz navždy 20 zl.) majú len poradné právo, a členovia mimoriadni (členský príspevok raz navždy 10 zl.) môžu jedného delegáta vyslať do valného shromaždenia s hlasovacím právom.[19]
Kedy vlastne vznikol SSV? Mons. J. Orosch požehnal v sobotu 19. mája 2012 na 150-te výročie založenia SSV v Brodskom pamätnú dosku
Tieto stanovy prijal dekanát šaštínsky na svojom shromaždení dištriktuálnej kongregácie 19. mája 1862 v Brodskom. Na základe týchto stanov bola zvolená dočasná správa, funkcionármi ktorej boli: predseda Rudolf Grigovský farár radošovský, podpredseda Anton Szabó prepošt skalický, správca dr. Andrej Radlinský, tajomník Ján Pekarovič farár štepanovský, pokladník Jozef Matejka farár gbelský, protizorca Alojz Cherny farár uninský, knihovník Leopold Hrachovský farár koválovský, jednatelia: Matej Rehák farár brodský, Ján Mastik farár smoliuský, zapisovateľom Ján Pavelka farár dojčiansky.
Týmto sa utvorila dočasná správa, ktorá vypracovala a poslala prosbopis i so stanovami, preloženými do reči slovenskej a maďarskej, na ostrihomského prímasa.[20] Radlinský odovzdal pokladníkovi spolkový majetok 4335 zl. 8.5 kr. v hotovosti i v cenných papieroch“.
Dejiny sv. Vojtecha. IMPRIMATUR.
Nihil obstat — ničoho nenamietam.
Dr. Carolus Körper, censor.
Nr. 10170/930.
Carolus Nečesálek, vicarius generalis.
https://vyber.knihydominikani.sk/stiahnut/katolicke/p/pos/postenyijan/dejinyspolku/dejinyspolku.html