150-te výročie založenia najvýznamnejšej kultúrnej ustanovizne Slovákov- Spolku sv. Vojtecha.
J. E. Mons. Ján Orosch, pomocný trnavský biskup a predseda Spolku sv. Vojtecha (SSV) požehnal v sobotu 19. mája 2012 na zrekonštruovanej budove farského úradu v Brodskom pamätnú dosku, ktorá bude celému Slovenskému národu pripomínať, že na tomto mieste v pondelok 19. mája 1862 boli počas zasadnutia kňazov dištriktuálnej kongregácie šaštínskeho archidiakonátu na čele s Andrejom Radlínskym schválené stanovy a založený Spolok sv. Vojtecha.
Oslavy začali slávením svätej omše vo farskom kostole sv. Antona pustovníka, ktorú celebroval Mons. Ján Orosch. Predseda SSV vo svojej homílii vyzdvihol odvahu Andreja Radlínskeho ale aj ostatných kňazov šaštínskeho dekanátu, ktorí boli presvedčení o nevyhnutnosti vytvorenia takejto národnej inštitúcie, ktorá bude schopná zabezpečiť duchovné, vzdelávacie a kultúrne potreby Slovákov žijúcich v Uhorsku. Poukázal aj na mnohých iných kňazov, národovcov a osobnosti náboženského, politického a kultúrneho života, ktorí pôsobili alebo pochádzali zo Záhoria a svojimi skutkami významne ovplyvnili dejiny Slovenského národa.
Mgr. Martin Hofferka potom v prednáške priblížil dejiny šaštínskeho dekanátu a Dr. Štefan Hanakovič poukázal na problémy zo strany Uhorska a hierarchie, ktoré musel Andrej Radlínsky prekonať, aby Spolok sv. Vojtecha mohol vzniknúť. Ako na záver uviedol: „Tak, ako by bez Nazareta nemohol byť Betlehem, tak by ani bez Brodského nebol Spolok sv. Vojtecha“. V závere Dr. Hanakovič pripomenul v tejto súvislosti aj spoluprácu kňazov A. Radlinského a M. Čulena, rodáka z Brodského.
Predovšetkým vďaka neúnavnému úsiliu A. Radlínskeho sa podarilo po 999-tich rokoch od príchodu apoštolov Slovákov, sv. Cyrila a sv. Metoda na územie Slovenska, založiť takú významnú ustanovizeň, vďaka ktorej bolo vytlačených desiatky miliónov učebníc, Biblií, kalendárov, liturgických kníh, románov, novín a časopisov v reči ľudu, ktoré už 150 rokov prispievajú k duchovnému povzneseniu nášho národa. Kiež by aj v dnešných časoch Všemohúci Pán, aj na orodovanie Sedembolestnej Panny Márie a sv. Cyrila a sv. Metoda, vzbudil v Slovenskom národe takých pastierov, kňazov a laikov, ktorý sa nezľaknú konfrontácie a budú nebojácne, odvážne a neohrozene prispievať k aplikácii Kristovho evanjelia do každodenného života spoločnosti.
Na záver by som chcel poďakovať vdp. farárovi Petrovi Krajčíkovi za to, že sa mu podarilo aj bez pomoci štátnych orgánov, zohnať potrebné financie a s pomocou veriacich a obecného úradu zrekonštruovať túto historickú farskú budovu a pripraviť dôstojnú oslavu tejto tak významnej udalosti v dejinách Slovenského národa.
Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane!
A. Čulen
Pošta vydala k 150. výročiu Spolku sv. Vojtecha známku Radlinského
Bratislava 19. septembra (TK KBS) Pri príležitosti 150. výročia založenia Spolku svätého Vojtecha vydala Slovenská pošta 18. septembra 2020 poštovú známku s motívom sochy sv. Vojtecha. Slávnostná inaugurácia sa konala v historickej zasadacej sále Spolku svätého Vojtecha (SSV) v Trnave.
„Spolok svätého Vojtecha zohral významnú úlohu v dejinách slovenského národa a pokračuje v nej i dnes. Po zatvorení Matice slovenskej v roku 1875 to bol jediný fungujúci slovenský spolok. Vďaka knihám, ktoré vydával, a to predovšetkým Nábožným výlevom Andreja Radlinského prispel k šíreniu a uzákoneniu spisovnej slovenčiny,“ povedal v svojom prejave riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík a upozornil, že „dnes je Spolok svätého Vojtecha najväčším katolíckym vydavateľstvom a združuje 82-tisíc členov“.
Vedúci odboru Pofis Martin Vančo na podujatí uviedol, že Slovenská pošta vydala známku na podnet Spolku svätého Vojtecha, ktorý na významné jubileum včas upozornil. Na jej stvárnenie vybrali jedného z najrenomovanejších tvorcov akademického maliara Petra Augustoviča, žiaka Albína Brunovského.
„Po konzultácii s výtvarníkom, ktorý inklinuje ku geometrickej abstrakcii, sme sa rozhodli pre motív sochy sv. Vojtecha,“ povedal Martin Vančo. Autorom rytiny je Jozef Česla. Socha patróna SSV z 19. storočia sa nachádza pred Kostolom sv. Mikuláša v Trnave. Na pozadí je kaligraficky stvárnená roztvorená kniha, symbolizujúca vydavateľskú činnosť Spolku svätého Vojtecha.
Známku slávnostne požehnal trnavský arcibiskup a predseda SSV Ján Orosch, ktorý má veľmi blízky vzťah k sv. Vojtechovi a označil ho za patróna národov krajín V4.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 18. 9. 2020 a domicilom mesta Partizánske. Motív FDC zobrazuje portrét Martina Kollára, ktorý bol jedným z významných dejateľov Spolku svätého Vojtecha v sedemdesiatych rokoch 19. storočia.
Motívom FDC pečiatky je lineárna štruktúra roztvorených strán knihy so siluetou holubice ako symbolu Ducha Svätého. FDC vytlačila technikou oceľotlače Tiskárna Hradištko. Zároveň Slovenská pošta vydala pamätný list k poštovej známke, ktorého motívom je interiér historickej knižnice Spolku svätého Vojtecha v Trnave z 19. storočia.
TK KBS informovala Martina Grochálová