Svedok biskup Dr. Buzalka vo svojej výpovedi pred vyšetrujúcim súdom, ktorú Dr. Daxner číta, hovorí:
15. mája 1938 bol som v Ríme vysvätený za biskupa. Vtedy som si zaumienil, že aspoň raz do roka budem chodievať do Ríma. Koncom augusta 1939, keď sa Sidor vracal do Ríma, dohovoril som sa s ním, že pôjdeme spolu. Dr. Tiso toto uvítal a povedal, že pošle po mne pápežovi list a bol potešený, že môže na to použiť biskupa, čo urobil radšej, ako poslať list diplomatickou cestou. List mal charakter privátny. Dr. Tiso mi nepovedal, čo písal v liste a o jeho obsahu dozvedel som sa až v Ríme z rozhovoru s pápežom. Išlo o to, že hneď po utvorení Slovenského štátu nuncius Msgr. Ritter sa vzdialil zo Slovenska bez udania príčiny. Dr. Tiso chcel vedieť, kedy sa vráti. Chcel žiadať o odpustenie, ak sa mu stala nejaká chyba, pre ktorú musel odísť zo Slovenska.
Cestou do Ríma som sa zastavil v jednej rakúskej dedinke, kde som sa zhováral s tamojším kňazom, ktorý mi povedal, že po obsadení Rakúska všetko smeruje na odstránenie kresťanstva.
Dr. Daaxner: Hovoril vám aj o okolnostiach, podľa ktorých sa smeruje na odstránenie kresťanstva?
Dr. Buzalka: Áno, ale ja som to už všetko vedel.
Dr. Daxner: Čo ste vedeli?
Dr. Buzalka: Vedel som toho dosť o národnom socializme a vedel som aj o jeho postoji, ako aj postoji Hitlera ku katolíckej cirkvi. Dozvedel som sa to z rozhovorov a zo zahraničných novín.
Dr. Daxner: Myslíte na prejavy propagandy, ktoré chceli zaviesť novopohanstvo?
Dr. Buzalka: Áno.
V písomnej výpovedi Dr. Buzalka hovorí ďalej:
Práve vtedy nastúpila nemecká armáda do vojny proti Poľsku. Sidor sa nad tým pohoršoval. Hneď po príchode do Ríma navštívil som pápežovho sekretára a začali sme sa rozprávať o vojne proti Poľsku. Vojna bola už v prúde. Povedal som, že viem, čo sa robí, a sekretár vyslovil svoje poľutovanie nad vpádom Nemcov do Poľska. Spýtal sa ma, čo si o tom myslím, a ja som odpovedal, že to potrvá najviac tri mesiace, lebo som videl prípravy Nemcov na Slovensku.
Dr. Daxner: Aké prípravy ste videli?
Dr. Buzalka: Videl som nemecké autokolóny.
V písomnej výpovedi je ďalej, že cieľom biskupovej návštevy bolo odovzdať list a dostať sa na audienciu u pápeža. Na audienciu dostal sa 8. septembra a potom prijal pápež aj Sidora. Pápež vyslovil tiež poľutovanie nad vpádom nemeckej armády do Poľska. Spýtal sa, ako to bude ďalej, a Dr. Buzalka odpovedal, že závisí od toho, ako sa zachová Rusko. Bolo vidieť, že sa začína nová svetová vojna. Pápež prejavil ľútosť nad tragédiou poľského národa a Dr. Buzalka sa opýtal, či je aj Slovensko spojencom Nemecka, na čo on odpovedal, že počul, že cez slovenské územie nastupovali Nemci proti Poľsku.
Dr. Daxner: Pán obžalovaný, aj sv. Otec vedel, že sa nastupuje na Poľsko cez slovenské územie.
Dr. Tiso: Ja aj teraz tvrdím, že som o tom nevedel. Pripúšťam, že ľudia vonku vedeli viac ako vo vláde.
Dr. Daxner: Kedy ste sa to dozvedeli?
Dr. Tiso: Po prvom septembri.
Dr. Daxner číta zo svedeckej výpovede:
Ja som povedal, že sú zmluvy o spojenectve a že podľa týchto zmlúv si Nemci robili cesty a bunkery v Karpatoch. Povedal som, že my sa nemôžeme tomu protiviť.
Dr. Daxner: Pozrite, pán biskup vedel o tom, vedel, že je to plánované.
Dr. Tiso: cesty sa robili a robili sa preto, aby boli dobré dopravné spoje.
Dr. Buzalka v ďalšom hovorí, že sa pápež opýtal na jeho mienku o tom, že na čele slovenského štátu je kňaz, načo svedok vyslovil nádej, že je to len dočasné. Jeho audiencia u pápeža bola súkromného rázu a nie je pravda, čo sa povrávalo, že by bol žiadal pre Dr. Tisu povolenie na prezidentský úrad. Pápeža uistil, že Slovenský národ zavrhuje nacistický svetonáhľad. Sv. Stolica až v roku 1940 vyslala na Slovensko svojho zástupcu, a to charge dáfaires Burzia.
Dr. Daxner: Vedeli ste o oficiálnom zákroku Sv. Stolice proti opatreniam, ktoré sa protivili tradicionálnemu kresťanskému svetonáhľadu?
Dr. Buzalka: Počul som o tom, bližšie neviem.
Svedok ďalej udal, že memorandum židovských rabínov priniesli mu osobne židovský predstavitelia a povedali mu, že také memorandum bude predložené aj prezidentovi Dr. Tisovi, ale či bolo predložené, svedok nevie. Pamätá sa, že mu Msgr. Burzio ukázal raz v Slováku podškrtnuté vety z Tisovho prejavu o židoch. Svedka sa to nepríjemne dotklo. Dr. Buzalka nevie, že by bolo vyslovené želanie, aby sa Dr. Tiso vzdal úradu, ale myslí, že by Vatikánu dobre bolo padlo, keby to Dr. Tiso bol urobil. Vycítil to z rečí, keď hovoril s Msgr. Burziom a výslovne sa s ním rozprával aj o tom, či by nebolo dobré, keby Dr. Tiso zaďakoval. Msgr. Burzio bol tej mienky, že by to bolo dobré. Lež o tejto veci svedok s Dr. Tisom nerozprával.
Dr. Šujan: Vedeli ste, že pápež Pius XI. odsúdil nacistický režim?
Dr. Buzalka: Vedel.
Dr. Šujan: Z akých príčin?
Dr. Buzalka: Zo svetonáhľadových príčin.
Dr. Šujan: Robil to nejakou encyklikou?
Dr. Buzalka: Áno
Dr. Šujan: Kedy?
Dr. Buzalka: Roku 1937, okolo Veľkej noci.
Dr. Šujan: Neodsudzuje tam pápež nacizmus a neveští pád nacizmu?
Dr. Buzalka: Áno. V tom zmysle, že všetky učenia, ktoré sa prirodzene protivia akosi ľudstvu, sú odsúdené na záhubu.
Dr. Šujan: Musel vedieť o tejto encyklike aj pán obžalovaný?
Dr. Buzalka: Pravdepodobne.
Dr. Šujan: Ako kňaz alebo verejný činiteľ?
Dr. Buzalka: Ako kňaz nebol viazaný ju čítať, lebo nebola písaná nám, ale katolícka tlač ju priniesla.
Na ďalšie otázky Dr. Buzalka odpovedal v tom zmysle, že Dr. Tiso vo svetonáhľadovom zmysle nesklamal, lebo konal pod Nemeckým tlakom.
Dr. Šujan: Boli ste na schôdzke biskupov, ktorá bola v Nitre po zatlačení povstalcov?
Dr. Buzalka: Bol som.
Dr Šulan: Viete o liste, ktorý napísali obžalovanému?
Dr. Buzalka: Tam bolo len to, že sú zvesti z východu potvrdené svedkami, že sa evakuácia deje hrozným spôsobom a práve preto, aby sa nehovorilo, že sa to robí za prezidentstva kňaza, ak by takú evakuáciu nevedel prekaziť, bola to akási rada, aby sa prezident zriekol. Súčasne bola vyslovená nádej, že to bude môcť prekaziť.
Dr. Šujan: Dozvedeli ste sa už za povstania, že pápež slúžil 20. septembra 1944 v Ríme ďakovnú omšu za to, že sa znovu utvorilo Československo a že sa s požehnaním obrátil na československý ľud?
Dr. Buzalka: Vtedy som to nepočul.
Dr. Šujan: Ani neviete, či to vedel obžalovaný?
Dr. Buzalka: To neviem.
Dr. Šujan: Sledoval katolícky klérus, ako bola znova uznaná ČSR už v roku 1942?
Dr. Buzalka: Z novín a z rádia sme to sledovali.
Dr. Rigan: Viete o tom, že smerodajné vatikánske kruhy sa pozastavovali nad tým, že Dr. Tiso ako kňaz dal sa na spoluprácu s národnosocialistickým Nemeckom?
Dr. Buzalka: Neviem.
Dr. Rigan: Bola snaha zo strany Slovenskej vlády, aby bol uzavretý konkordát?
Dr. Buzalka: Počul som o tom.
Dr. Žabkay: Zasahovali ste u Dr. Tisu v prospech žídov?
Dr. Buzalka: Mnoho ráz.
Dr. Žabkay: Maly tieto vaše zásahy úspech?
Dr. Buzalka: Maly.
Pre niektoré otázky Dr. Tisu k svedkovi vyvinul sa rozhovor o kresťanskej mravouke v súvislosti s prenasledovaním židov, ktorý predseda Dr. Daxner zarazil ako zbytočný.
Dr. Rašla: Pán svedok, vy ste boli vikárom slovenskej armády. Akým aktom ste sa stali vikárom?
Dr. Buzalka: Roku 1940 v júni bol podpísaný dekrét konzistoriálnej kongregácie v Ríme.
Dr. Rašla: Dokedy ste boli poľným vikárom slovenskej armády? Akým aktom zanikla vaša právomoc?
Dr. Buzalka: Vtedy, keď prestalo existovať slovenské vojsko.
Dr. Rašla: Mohli by ste povedať, ktorý dátum pokladáte za čas zániku slovenskej armády?
Dr. Buzalka: Keď sa odsťahovala zo Slovenska. Možno povedať, že do Veľkého piatku 1945.
Dr. Rašla: Veď vtedy už nebola slovenská armáda. Slovenská armáda zanikla povstaním.
Obžalobca Dr. Rašla prečítal Národnému súdu vlastnoručný prípis Karola Sidora, bývalého vyslanca Slovenskej republiky vo Vatikáne, zo 14. Novembra 1941, adresovaný ministerstvu zahraničia. V tomto liste Sidor píše o rozhovore so štátnym sekretárom sv. Stolice Luigim Maglionom. V ďalšom liste zo 14. Marca 1942 Sidor píše, že bol opäť na audiencii u štátneho sekretára, ktorý mu v rozhovore odovzdal text nóty, týkajúcej sa nariadenia slovenskej vlády v otázke židov.
Ďalší dokument z 26. mája 1942, poslaný K. Sidorom, hovorí opäť o návšteve u štátneho sekretára, ktorému odovzdal odpoveď na nótu, ktorú poslal Vatikán Slovenskej republike vo veci vysťahovania židov zo Slovenska.
Odklepy týchto dokumentov dostala aj kancelária prezidenta republiky a obžalobca Dr. Rašla prečítal tieto dokumenty preto, aby sa dokázalo že obžalovaný Dr. Tiso bol o veci upovedomený.
Po tomto prišla otázka, či svedok má prisahať na výpoveď a súd rozhodol, že nakoľko sa výpoveď biskupa Dr. Buzalku nezhoduje s jeho predchádzajúcou výpoveďou, učinenou pred vyšetrujúcim sudcom, nepripúšťa svedka sprisahať.
Pred súdom národa. Proces s Dr. J. Tisom, Dr. F. Ďurčanským, A. Machom
V Bratislave v dňoch 2. decembra 1946- 15. apríla 1947
Čo dokázali svedkovia a písomné dokumenty (2)
Pripravil A. Čulen