Ďalšia náhoda? Na jedenásty deň po požehnaní Slovenska relikviou Kristovej krvi sa situácia opäť zlepšuje a začnú sa uvoľňovať opatrenia. Otvoria sa na sviatok Obetovania Pána kostoly?

Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil pozitívne trendy vo vývoji epidemickej situácie. „Budeme uvoľňovať opatrenia“.

Na siedmy deň po požehnaní relikviou sv. Jána Pavla II. – napriek mnohonásobnému zvýšeniu testov – sa objavili len 2 – 3 prípady. Môže to byť náhoda?
Pozitívne trendy vo vývoji pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako ďalej uviedol minister, situácia sa postupne zlepšuje, pričom to nie je také výrazné z dôvodu prítomnosti nového variantu koronavírusu. Postupne bude možné podľa Krajčího aj uvoľňovať opatrenia. V uplynulom týždni klesla incidencia a poklesli aj počty pozitivity u RT-PCR testov aj u antigénových testov. Prognóza je, že aj situácia v nemocniciach sa bude postupne zlepšovať. Pozitivita RT-PCR testov klesla z 23 % na 19 % a u antigénových testov z 5% na 2,8 %

Stúpol výrazne počet vykonaných testov – zo 74 587 na 83 301. Sedemdňový priemer pozitivity testov, ktorý je veľmi dôležitý pre COVID automat, klesol výrazne z 5 916 na 3 792, čo je podľa Krajčího veľmi dobrý prognostický údaj. Klesá tiež pozitivita testov z 23 % na 19 % pri PCR testoch a z 5 % na 3 % u antigénových testov. Počty úmrtí síce mierne stúpli, ale udržujú sa na úrovni 94 úmrtí.

Požehnanie Slovenska s relikviou Kristovej krvi sa pre nepriaznivé poveternostné podmienky odkladá na – pondelok 11. januára 2021

Celá krajina sa stále drží v takzvanej čiernej zóne COVID automatu, ale regionálny pohľad je mierne lepší.

„Stále máme dva čierne okresy a väčšinu okresov v treťom stupni varovania v bordovej farbe. Vďaka tomu, že sme sa dostali do tretieho pásma, tak vyhliadka je, že Slovenská republika sa bude celá do dvoch týždňov nachádzať v treťom stupni varovania,“ konštatoval minister s tým, že tu je dôležitý parameter 2 500 hospitalizovaných, na čo si podľa neho budeme musieť ešte počkať.

Minister zdravotníctva upozornil na časté zneužívanie bezplatných PCR testov. Ministerstvo preto pristúpilo k reštrikcii, že test bude pre občanov bezplatný maximálne dvakrát za mesiac. „Po porade s premiérom sme sa rozhodli aj na úprave podmienok príchodu zo zahraničia, že test si bude musieť po piatich dňoch karantény hradiť každý sám,“ doplnil Krajčí k zmene podmienok u PCR testov.

Ak sa nezhorší epidemická situácia, budúci piatok sa potvrdí pozitívny trend a nestúpnu počty pozitívne testovaných ľudí nad priemer päťtisíc, tak sa od 1. februára otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl prezenčne bez testu a ďalšie školy za prísnejších podmienok. Od 8. februára by sa mali postupne uvoľňovať ďalšie opatrenia na základe COVID automatu.

https://www.hlavnespravy.sk/minister-zdravotnictva-krajci-potvrdil-pozitivne-trendy-vo-vyvoji-epidemickej-situacie/2415252

0
0