Mnohí z nás už dlho cítia, že vôkol zúri veľký duchovný boj. V našom národe mnohé veci nepovažujeme za hriech.
Hriech však má dôsledky a ak sa neobrátime a nebudeme kričať k Bohu o milosť a odpustenie tak skončíme zle. „Musíme sa odvrátiť od neprávosti. Vráťme sa k Bohu celým svojím srdcom!“
Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy 3. tisícročia… (Ján Pavol II.)
Z radov kňazov ale aj laikov vznikla iniciatíva odprosovať za hriechy celého národa. Len vtedy, keď konáme pokánie máme srdce pripravené na prijatie Boha. Po vzore Poľska, kde o. Piotr Glas konal veľkú kajúcu pobožnosť na ktorej sa zúčastnilo 100 000 Poliakov a na kolenách prosili Boha o odpustenie je viditeľné, že im to prinieslo veľké požehnanie. Pre súčasnú situáciu nie je možné vykonať takéto spoločné zhromaždenie.
Môžeme sa však spojiť – v rovnaký deň – vždy 1. piatok v mesiaci v spoločnom úmysle v mnohých farnostiach po celom Slovensku. A takto spoločne odprosovať Boha za hriechy celého národa. Osem mesiacov budeme odprosovať za hriechy voči jednotlivým prikázaniam z Desatora. Následne za vládu a svetských predstaviteľov, Cirkev. Odprosovanie pobožnosti ukončíme odprosením za hriechy Slovenska.
4.2. odprosovanie za hriechy proti I. prikázaniu
5.3. odprosovanie za hriechy proti II. prikázaniu
1.4. odprosovanie za hriechy proti III. prikázaniu
6.5. odprosovanie za hriechy proti IV. prikázaniu
3.6. odprosovanie za hriechy proti V. prikázaniu
1.7. odprosovanie za hriechy proti VI. a IX.prikázaniu
5.8. odprosovanie za hriechy proti VII. a X. prikázaniu
2.9. odprosovanie za hriechy proti VIII. prikázaniu
7.10. odprosovanie za hriechy vlády a svetských predstaviteľov
4.11. odprosovanie za hriechy Cirkvi
2.12. odprosovanie za hriechy slovenského národa
BUDEME VYSIELAŤ VŽDY 1. PIATOK O 20:15! ODPORÚČAME VŠAK VŠETKÝM KTO MÔŽE MODLIŤ SA PRED VYSTAVENOU OLATÁRNOU SVIATOSŤOU V KOSTOLE.
Námet odprosujúcej pobožnosti na prvý piatok mesiaca:
Odprosujúce pobožnosti
„Kajajte sa a verte evanjeliu“ (Mk 1, 15). Nestačí, aby Cirkev túto výzvu Ježiša Krista ohlasovala. Členovia Cirkvi majú ako prví túto výzvu aj uskutočňovať: v pokore vyznávať „moja preveľká vina“ (slová z úkonu kajúcnosti v latinskej omšovej liturgii) a s vierou prijímať radostnú zvesť Ježiša o odpustení. Pokánie má zodpovedať veľkosti a povahe hriechov.
Mnohé z hriechov nášho národa sú:
tzv. do neba volajúce (potrat, zadržiavanie mzdy, sužovanie chudobných…) pod vplyvom verejnej mienky bagatelizované (zľahčované a podceňované) sú legitímne zvolenými autoritami schvaľované mnohými členmi Cirkvi zostávajú neuznané, nevyznané a neodčinené.
Verejné odprosenie, ktoré zodpovedá závažnosti hriechov sa môže nazývať aj kajúcna tryzna. Slovo tryzna je odvodené od slova trýzeň – vnútorná bolesť duše. Prídavné meno kajúcna znamená, že ide o bolesť spojenú s úprimnou a hlbokou ľútosťou pred Bohom. Kajúcnou tryznou chceme vyjadriť, že bolesť Božieho srdca je aj našou bolesťou. Teda nie je to spomienková udalosť. Je to verejné a spoločné odprosenie ľudí dobrej vôle, ktorí uznávajú vlastnú zodpovednosť a prijímajú na seba zodpovednosť za hriechy, ktoré spáchali ich otcovia. Problematiku odprosenia rozvinula Medzinárodná teologická komisia pred slávením Veľkého jubilea 2000 v dokumente Pamäť a zmierenie: Cirkev a zlyhania minulosti.
Kajúcna tryzna má charakter odprosenia, pokánia a zmierenia. Je výpoveďou, ktorú adresujeme našim blížnym a zároveň Bohu – Stvoriteľovi. Okrem toho je to akt zástupnej modlitby, a to v dvojakom zmysle: autority sa modlia v mene spoločenstva, súčasníci odprosujú aj za hriechy minulých generácií.
Prax zástupnej modlitby nachádzame u mnohých postáv Biblie: u Abraháma (Sodoma a Gomora), Mojžiša (zlaté teľa adruhý dekalóg), Dávida (po hriechu s Betsabe), Samuela (archa u filištíncov a pokánie Izraela), Eliáša (vrch Karmel a baalovi kňazi), Elizeus (vzkriesenie syna sunamitky), Nehemiáš (obnova Jeruzalema), Daniela a troch mládencov (ohnivá pec) a iných, no nadovšetko u samotného Krista. „Skrze (zástupníctvo a autoritu) Krista, s Kristom a v Kristovi“ (slová z tzv. doxológie v latinskej omšovej liturgii) máme všetci prístup k Otcovi.
Cieľom kajúcnej tryzny je uznať veľkosť našich vín („Lebo sme zhrešili a prestúpili zákon, keď sme odpadli od teba a hrešili vo všetkom“; Dan 3, 29), dokončiť pokánie („Ak uvidíš nahého, zaodej ho, a pred svojím blížnym sa neskrývaj“; Iz 58, 7) a získať pokoj, radosť a požehnanie, ktoré udeľuje Boh („Vtedy ako zora vyrazí tvoje svetlo a rana sa ti rýchlo zahojí. Pred tebou pôjde tvoja spravodlivosť a Pánova sláva za tebou. Vtedy budeš volať a Pán ti odpovie, budeš kričať o pomoc a on ti odpovie: ‚Tu som.‘… Tvoj národ znova postaví dávne rumoviská“; Iz 58, 8-9.12).
VYZÝVAME PRETO KŇAZOV AJ LAIKOV, CELÝ SLOVENSKÝ NÁROD ABY SME SA ZJEDNOTILI V MODLITBE A ČINILI POKÁNIE. BOH CHCE ZACHRÁNIŤ NÁŠ NÁROD I KAŽDÉHO JEDNOTLIVCA. NO VOLÁ: POKÁNIE, POKÁNIE, POKÁNIE. PRETO CHCEME PONÚKNUŤ BOHU POKÁNIE ZA HRIECHY CELÉHO SLOVENSKA. POKÁNIE, PRI KTOROM SA ZAČNE KAJAŤ CELÝ NÁROD. NAJSKÔR SVIATOSŤ SVÄTEJ SPOVEDE, NÁHRADA A ZADOSŤUČINENIE ZA HRIECHY, KTORÉ ŽIAĽ DNES TAK VEĽMI NIČIA NÁŠ NÁROD.
(1. PRIKÁZANIE)
Buď zvelebený a oslávený Ježišu Kriste, tu živý a prítomný v najsvätejšej Eucharistii. Oslavujeme veľkosť tvojej lásky, ktorá ťa priviedla na kríž, kde si kopijou dovolil prebodnúť svoje srdce, aby si nám v plnosti vyjavil lásku svojho srdca. Cez Margitu Máriu Alacocque nás pozývaš, aby sme odprosovali za nevďačnosť a zadosťučiňovali za chlad ľudstva. Kľačiac tu pred tebou, ťa chceme v tejto chvíli zjednotení po celom Slovensku odprosovať za všetky hriechy proti tvojmu božstvu.
Čítanie zo svätého evanjelia podľa Marka (Mk 12, 28 – 30)
V tom čase pristúpil jeden zo zákonníkov, ktorý počúval, ako sa faruzeji s ním hádajú. A keď videl, že im dobre odpovedal, spýtal sa ho: „Ktoré prikázanie je prvé zo všetkých?“ Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: „Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!“
K: Najmilší Ježišu, ty skusuješ toľkú nevšímavosť, ľahostajnosť, opovrhnutie a nevďačnosť za lásku preukazovanú ľuďom! Hľa, my, národ slovenský, sklonení pred tvojim oltárom, túžime ťa osobitnou pobožnosťou odprosiť za hriešnu nevšímavosť a krivdy, ktorými sme urážali a urážame tvoje najláskavejšie Srdce. Odprosujeme ťa, Pane Ježišu.
Ľud odpovedá: Odprosujeme ťa, Pane Ježišu. (po každej invokácii)
Za nevšímavosť k tvojej láske, odprosujme ťa Pane Ježišu (OŤPJ)
Za nevernosť k tvojej láske, OŤPJ
Za hriechy falošného klaňania sa iným božstvám v podobe peňazí, kariéry, či majetku, OŤPJ
Za opovážlivé spoliehanie sa na tvoju lásku a nekonanie pokánia OŤPJ
Za hriechy nevďačnosti nás i našich predkov za ponúknutú spásu OŤPJ
Za to, že sme ťa neuznávali za Pán svojho života OŤPJ
Že sme sa ti neklaňali a neuctievali ťa prítomnému v najsvätejšej Eucharistii OŤPJ
Za zanedbávanie viery a nezáujem o tvoje slovo OŤPJ
Za povrchnosť, ľahostajnosť a vlažnosť našich rodín i celého Slovenska OŤPJ
Za hriechy modloslužby akéhokoľvek druhu OŤPJ
Za hriechy ateizmu, odpadu od viery a nezávislosti od Boha OŤPJ
Za zbožšťovanie stvorených vecí a iných osôb OŤPJ
Za hriechy čarodejníctva, veštenia, mágie, astrológie a okultizmu OŤPJ
Za hriechy ezoteriky, liečiteľstva a jasnovidectva akéhokoľvek druhu OŤPJ
Za vieru v horoskopy, tarotové karty, amulety, kyvadlá, liečivé kamene, červené šnúrky a mnohé iné povery OŤPJ
Za vieru v reinkarnáciu, východné filozofie, bojové umenia, guruov, reiki, čakry, mandaly a im podobné OŤPJ
Za hriechy svätokrádeží, nehodných svätých prijímaní a zneužívania Eucharistie OŤPJ
Za hriechy materializmu, hedonizmu, ateistického humanizmu, členstva u slobodomurárov a iných bohu nepriateľských spolkov OŤPJ
Za hriechy spolupráce s nacizmom, fašizmom, komunizmom, liberalizmom a ostatnými bezbožnými ideológiami OŤPJ
V spojení s tvojou predrahou krvou, preliatou za spásu každého z nás, prijmi toto odprosenie a obmy celé Slovensko. Nech tvoja presvätá krv zmyje viny slovenského národa i každého z nás a daj, aby sme zostali verí tebe, tvojmu slovu i povolaniu ohlasovať ťa tomuto svetu. Daj nám milosť vytrvať v dobrom až do konca, aby sme posilňovaní tvojou milosťou boli svedkami tvojej lásky v tomto svete.
Zasvätenie Slovenska Božskému Srdcu (prednesené o. Biskupom Karolom Kmeťkom dňa 6. júla 1947)
Božské Srdce Ježišovo, Srdce Syna večného Otca, Ty nás voláš k sebe: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním“ (Mt 11, 2). Hľa, pred tebou kľačíme v hlbokej úcte a zasväcujeme Ti slovenský národ, venujúc ho tvojej cti a velebe po všetky veky.
Oddávame a zasväcujeme ti minulosť svojho národa, utrpenia i radosti, čnosti, práce i starosti svojich predkov. Oddávame a zasväcujeme Ti ich tvrdé mozole, ktorými budovali a udržovali túto našu drahú vlasť. Prinášame ti všetku ich krv, ktorú vylievali pri dobývaní a obrane národnej slobody.
Oddávame a zasväcujeme ti seba a všetkých, ktorí sa hlásia a priznávajú k slovenskému národu, či už bývajú tu vo vlasti, alebo sú rozídení po šírom svete. Tvoji sme a tvojimi chceme byť v živote, v smrti a vo večnosti. Tebe venujeme a oddávame všetky svoje myšlienky, city, slová, skutky a snaženia. Chceme žiť vždy a všade, v rodine i vo verejnosti tak, ako to Ty kážeš, aby si nás vždy prijal za svojich.
Oddávame a zasväcujeme Ti aj budúce pokolenia slovenského národa. Chráň a zachovaj ich, ako si zachoval našich otcov a nás v tisícich búrkach a nebezpečenstvách. Chráň a zachovaj ich vo viere a vernosti Tebe, k Tvojej svätej Cirkvi a k pravej kresťanskej mravnosti.
Odvráť od nás a od našich potomkov všetku neveru a ľahostajnosť, všetku závisť, hnev a nepriateľstvo, nemiernosť a necudnosť. Odvráť od nás vojnu, hlad, mor a všetky nebezpečenstvá i nešťastia, ktoré by mohli národu priniesť záhubu.
Odpusť nám, Pane naše viny. Odpusť všetkým, ktorí Ťa urážajú neverou, bezbožnosťou, svätokrádežou, rúhaním, nemiernosťou a nemravnosťou, nespravodlivosťou a nepriateľstvom a prehrešujú sa proti svätosti rodinného života. O, Pane, nehľaď na naše viny, ale prihliadaj na nevinnosť útlej mládeže, na obetavosť rodičov, na modlitby a utrpenia Teba milujúcich a na šľachetné srdcia, ktoré plnia svedomité svoje povinnosti a slúžia utrápeným.
Žehnaj, ó, Pane Ježišu , všetkých našich cirkevných a svetských predstavených. Ochraňuj svoju svätú Cirkev pred všetkými pohoršeniami a útokmi a udeľ nám sily, aby sme neohrozene vyznávali svoju kresťansko-katolícku vieru, smelo ju zastávali a boli hotoví za ňu i svoj život položiť.
Osvieť, riad’ a spravuj našich predstavených a zákonodarcov, udeľ im svoje pravé svetlo, aby poznali cestu, po ktorej majú viesť národ k pokoju a spáse.
Žehnaj, ó, Pane Ježišu, naše rodiny, otcov, matky i deti. Aj všetkým občanom daj pravú poslušnosť a pracovitosť, celému národu jednotu a svornosť. Vyslyš vždycky trpiacich chorých, vdov a sirôt a pošli im úľavu a potechu. Pohliadni milosrdne aj na hriešnikov, odpadlíkov a nevercov, nedaj im zahynúť, ale naplň ich svetlom pravdy, nech sa ich srdce pohne láskou a ľútosťou, aby uznali svoje poblúdenie a vrátili sa k Tebe a k Tvojej svätej Cirkvi. Priveď všetkých ľudí k pravej viere a kresťanskej láske, aby sme všetci jednou mysľou, jedným srdcom Teba vyznávali, Tebe sa klaňali, Teba poslúchali, Tvoje zákony verne zachovali a tak si zaslúžili Tvoje požehnanie v tomto živote i vo večnosti. O, Bože, daj nášmu národu a všetkým národom sveta čestný a trvalý pokoj, po ktorom tak vrúcne túžime a ktorý od Teba s dôverou očakávame.
Ó, Pane, v pokore svojho srdca uznávame, že nie sme hodní, aby si nás vyslyšal a prijal naše obetovanie, preto odovzdávame seba, toto svoje zasvätenie a prosby prostredníctvom Nepoškvrneného Srdca Tvojej Matky Sedembolestnej Panny Márie, našej nebeskej Patrónky. Ó, Matka nášho Pána Ježiša Krista, Ty si aj naša Matka, Teba vzývame s takou vrúcnosťou, ako Ťa vzývali naši predkovia od čias, keď svätí Cyril a Metod im hlásali Kristovu vieru a kázali Teba uctievať; keď svätý Svorad a Benedikt boli príkladom národu svojimi čnosťami a svätí košickí mučeníci svojou krvou spečatili vieru. Ó, Matka, naši svätí patróni a všetci oslávení predkovia, zaneste toto naše zasvätenie, našu vernosť, naše prosby pred trón Trojjediného Boha a oddajte nás všetkých do Srdca Ježišovho, láskou k nám horiaceho, aby sme my všetci a celý náš národ boli jeho teraz a na večné veky. Amen.
Nasleduje požehnanie s najsvätejšou Eucharistiou podľa poriadku.