V roku 2022 pápež Pius XI. intervenoval za nastolenie Pána Ježiša Kráľom na Slovensku
„Tieto diela… sú späté s túžobným znovunastolením kráľovstva Krista a s obnovou onoho pokoja, ktorý je vlastný len tomuto jedinému kráľovstvu. (Encyklika Pia XI. „Ubi Arcano Dei Consilio)“
Keď ma Pán viedol k rozpoznaniu príčin úpadku na Slovensku, ktorými sú odvrhnutie Boha v Ústave SR a v zákonoch, potvrdenia pravdivosti som dostala cez encykliky pápeža Pia XI. QUAS PRIMAS a UBI ARCANO. Táto druhá encyklika bola vydaná pred 100 rokmi (23. 12. 1922) aj jej autor, pápež Pius XI. má rovnako 100 ročné jubileum od nástupu na pápežský stolec. Práve v tento rok sme na Slovensku podali žiadosť na KBS o intronizáciu Pána Ježiša Krista na Slovensku.
Keď sme podľa znamení žiadali KBS o intronizáciu Pána Ježiša Krista Kráľom Slovenska v termíne do konca augusta, hovorili nám, že KBS sa stretne až v septembri. V auguste však zomrel kardinál Tomko a biskupi Slovenska sa stretli v Košiciach na pohrebe kardinála. A tu sa znova objavuje Pius XI. – tam, kde nemohol byť prehliadnutý – v kázni pohrebného kazateľa! Následne zaplavilo Slovensko aj svet meno Pia XI. cez články o pohrebe kardinála.
Pius XI. tak potvrdzoval naliehavosť slov našej žiadosti: „Túžba mať Krista Kráľa nad národmi viedla aj pápeža Pia XI., ktorý ustanovil sviatok Krista Kráľa a napísal k tomu aj encykliku Quas primas (1925). Intronizácia Krista je záchranou pred zlom, ktoré opísal už v predchádzajúcej encyklike Ubi arcano z r. 1922: ´Boh a Ježiš Kristus boli odstránení zo zákonov a záležitostí štátu a bolo vyhlásené, že autorita nepochádza od Boha.´“
Intronizácia sa, žiaľ, na škodu nás všetkých, ešte neuskutočnila. Nepriateľ nás napadol ako vírus, ochorelo naše srdce – zlý napadol to, čo milujeme najviac – naše deti, ako hovorí prorok Jeremiáš: „Lebo smrť vyšla hore a vošla našimi oknami; vošla do našich palácov, aby vyplienila dieťa z ulice, mládencov z námestí.“
Priblížil sa ale 23. december, deň jubilea encykliky UBI ARCANO, tak počúvajme v tento milostivý čas, čo nám Pán Boh chce cez pápeža Pia XI. povedať. Počúvajme jeho slová o pokoji Kristovom v Kráľovstve Kristovom a nechajme sa liečiť „božským Utešiteľom a lekárom ľudských nedostatkov“:
„Až teraz, keď sa blíži sviatok narodenia nášho Pána Ježiša Krista, a krátko pred začiatkom nového roku, otvárajú sa naše ústa k Vám (2 Kor. 6, 11). Kiež by tak naše slová boli akýmsi darčekom k sviatkom a prianiam požehnania, s ktorým sa otec obracia k svojim deťom!“
„Lebo už dlho predtým, než začala v Európe zúriť vojna a nadobúdala neustále na účinnosti hlavná príčina vzniku takých veľkých ziel, keby boli všetci dokázali rozpoznať znamenie času, potom by určite boli schopní zamedziť a odstrániť ohavnosť vojnového stretnutia. Kto nepozná slovo Písma: ´Tí, ktorí opúšťajú Hospodina, zahynú.´ (Iz. 1, 28)
Tieto rozhodujúce výroky Božie sa potvrdili vo všetkých dobách: dnes sa ale ich naplnenie javí Našim očiam obzvlášť jasne. Pretože sa ľudia ničomne odvrátili od Boha a Ježiša Krista: prepadli z predchádzajúceho šťastného stavu vecí do tejto spleti zla; a práve preto je všetko ich činorodé úsilie o nápravu škôd a zachovanie všetkého toho, čo z mnohých ruín ešte zostalo, postihnutá úplnou bezúspešnosťou. Boh a Ježiš Kristus boli odstránení zo zákonodarstva a štátovedy, a tie už nie sú odvodzované od Boha, ale z ľudskej autority.“
„Tým je jasné, že neexistuje žiadny Kristov pokoj, než v kráľovstve Kristovom. A nemôžeme sa usilovať o posilnenie mieru účinnejšie, než keď znovu nastolíme Kristovo kráľovstvo.“
„Teraz je potrebné nájsť účinné liečivé prostriedky pre spoločnosť, primerané jej podstate. Potrebujeme mier takého druhu, ktorý preniká duše a prináša upokojenie ľudských sŕdc a nakláňa blahovôli voči ostatným. Taký mier je ale len Kristov mier. A pokoj Kristov nech vládne vo vašich srdciach (Kol 3,15). Tento pokoj nemôže nastať inak, On sám ho dáva svojim (Jn 14, 27), lebo ako Boh vidí do vnútra sŕdc (1Kr 16, 7) a vládne v dušiach. Ostatne Kristus môže tento pokoj nazvať svojím pokojom: lebo ho sám ako prvý oznámil ľuďom: Vy všetci buďte bratmi. (Mt 23, 8) Dal ľuďom zákon vzájomnej lásky a zhovievavej trpezlivosti, ktorý zároveň spečatil svojou krvou: To je prikázanie: aby ste sa navzájom milovali, ako som ja miloval vás… (Jn 15, 12) Neste bremená jeden druhého, a tak naplníte zákon Kristov! (Gal 6, 2)
Z toho jasne vyplýva, že pravý Kristov mier sa nemôže odchýliť od pravidla spravodlivosti: jednak preto, že On je Bohom, ktorý súdi spravodlivo, (Ž 9, 5) na druhej strane potom preto, že dielom spravodlivosti je pokoj. (Iz 32, 17) Ten totiž nemôže spočívať v obyčajnej tvrdej a súčasne železnej spravodlivosti, ale musí byť mierne ovládaný nie menšou láskou, ktorá ako cnosť podľa svojej povahy je schopná zmierovať ľudí s ľuďmi. Takej povahy je pokoj, ktorý priniesol ľuďom Kristus. Práve tento pokoj má na mysli apoštol Pavol, keď výslovne hovorí: On sám je náš pokoj. Lebo ako Kristus vo svojom tele urobil spravodlivosti Božej zadosť skrze smrť kríža, zničil skrze seba nepriateľstvo… a zjednal pokoj (Ef 2, 14n) a všetkých a všetko v sebe opäť zmieril s Bohom.
V tomto vykupiteľskom diele Kristovom vidí a spoznáva Pavol ani nie tak dielo spravodlivosti, ktorým je v prvom rade, ale predovšetkým božské dielo zmierenia a lásky. Lebo Boh skrze Krista zmieril svet so sebou. (2Kor 5, 19) Tak Boh miloval svet, že vydal svojho jednorodeného Syna. (Jn 3, 16) O tomto predmete píše ako vždy najprimeranejšie anjelský Učiteľ, keď hovorí: Pravý, skutočný pokoj je skôr vecou lásky ako spravodlivosti, pretože spravodlivosť by musela odstrániť z cesty prekážky pokoja, ako porušenie práva a škody. Proti tomu pokoj ako taký je vlastne zvláštnym úkonom lásky (zv. Tomáš Akv.: S.Th., 2, 2, q. 29, a. 3, ad 3). Z toho jasne vyplýva, že pravý Kristov mier sa nemôže odchýliť od pravidla spravodlivosti: jednak preto, že On je Bohom, ktorý súdi spravodlivo, (Ž 9, 5) na druhej strane potom preto, že dielom spravodlivosti je pokoj. (Iz 32, 17)
A tento pokoj Kristov, ktorý má svoj pôvod v láske, a ktorý v podstate panuje v duši, na ten sa hodia slová apoštola o kráľovstve Božom, ktoré skrze lásku vládne dušiam: Kráľovstvo Božie nespočíva v jedle a pití. (Rim 14, 17) Inými slovami: pokoj Boží sa nesýti pominuteľnými vecami, ale duchovnými a večnými dobrami, ktorých vyššie postavenie a prednostenstvo zjavil svetu sám Kristus a neustále ľuďom odporúčal – čo prospeje človeku aj keby celý svet získal, avšak na duši utrpel škody? Alebo akú výmenu dá človek za svoj život (večný)? (Mt 16, 26) A učil ďalej, akú stálosť a vytrvalosť má kresťan mať: Nebojte sa tých, ktorí zabíjajú telo, dušu však zabiť nemôžu, ale bojte sa skôr toho, ktorý môže dušu i telo zatratiť do pekla. (Mt 10, 28; Lk 12, 14) Kto chce požívať tento pokoj, nemusí preto od seba odvrhovať statky tohto života. Skôr predsa Kristus sám aj tieto mu prisľúbil ako návdavok: Hľadajte najprv kráľovstvo Božie a jeho spravodlivosť a toto všetko vám bude pridané. (Mt 6, 33; Lk 12, 31) Ale platí: Pokoj Boží prevyšuje všetko pomyslenie (Fil. 4, 7) a práve preto ovláda slepé žiadostivosti a vyhýba sa sporom a rozporom, ktoré nevyhnutné dychtenie po majetku vyvoláva.“
„Aby sa ľuďom dostalo čo najrýchlejšie týchto najvýš ľúbezných darov mieru, povzbudzujeme stále všetkých veriacich v Krista, aby s Nami spojení vytrvali v zbožných príhovoroch, najmä o týchto sviatkoch narodenia Krista Pána, Kráľa pokoja, pri ktorého príchode na svet prvýkrát zazneli nebeské zástupy: Sláva na výsostiach Bohu a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle. (Lk 2, 14)“
Viera Parasková