USA vedú agresívne vojny po celom svete už mnoho desaťročí bez toho, aby bol za ich organizovanie niekto súdený na trestnom súde v Haagu, ktorý mimochodom USA ani neuznávajú.
Väčšina skutočných zločincov sa do Haagu nikdy nedostane. Podľa logiky, ktorá sa teraz používa proti Putinovi, by pred ten istý súd museli ísť prinajmenšom bývalý prezident Bush, bývalý britský premiér Tony Blair, bývalý prezident USA Obama a mnohí ďalší.
Niektorých z nich ani nespomínam, pretože sú mŕtvi, ale minimálne traja spomínaní by mali byť postavení pred trestný tribunál – dôvody by boli skutočne presvedčivé. Veľmi pochybujem aj o tom, že páchatelia genocídnych covidových zločinov z posledných rokov niekedy postavia pred haagskym tribunálom. Ich činy budú mať horšie a globálnejšie dôsledky ako akákoľvek vojna.
USA majú na svedomí približne 20 až 30 miliónov životov – či už v dôsledku svojich globálnych agresií, organizovaných prevratov alebo ničivých hospodárskych sankcií, ktoré postihujú najmä tých najslabších, teda deti. Za tieto nekonečné zločiny však ešte nikto nebol súdený v Haagu. A keď už k nejakému stíhaniu došlo, bolo zmietnuté zo stola. Je preto pokrytectvom žalovať niekoho iného za zločiny, ktoré iným prechádzajú.
Navyše, jeden z uvedených dostal za tieto zločiny Nobelovu cenu mieru a ďalší rytiersky titul. Dvojité štandardy a pokrytectvo Západu v súvislosti s Ruskom a vojnou na Ukrajine dosiahli dočasný vrchol obžalobou ruského prezidenta Vladimira Putina pred Medzinárodným trestným súdom (ICC).
Sú to predovšetkým Spojené štáty, ktoré nielenže súd neuznávajú, ale v minulosti sa dokonca masívne vyhrážali sudcom a vyvíjali na nich nátlak. Je to pochopiteľné, pretože ak by ICC aj tak začal konať proti USA alebo iným krajinám NATO, súd by mal vzhľadom na nezákonné vojny za posledných 70 rokov pravdepodobne dosť práce na ďalších sto rokov.
A tak to boli v roku 2018 USA, ktoré svojím obvyklým spôsobom potlačili hroziace obvinenia pred ICC za vojnové zločiny v Afganistane. Spojené štáty sa bez okolkov vyhrážali zatknutím a potrestaním sudcov a ďalších predstaviteľov ICC, ak budú súdiť obvinenia z vojnových zločinov proti Američanovi, ktorý slúžil v Afganistane.
Vtedajší poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť v Bielom dome John Bolton označil haagsky súdny orgán za nezodpovedný a mimoriadne nebezpečný pre Spojené štáty, Izrael a ďalších spojencov a uviedol, že akékoľvek vyšetrovanie amerických vojakov by bolo „úplne nepodloženým, neopodstatneným vyšetrovaním“.
„Ak súd podnikne kroky proti nám, Izraelu alebo iným spojencom USA, nebudeme sa tomu prizerať,“ povedal Bolton.
Povedal, že USA sú pripravené uvaliť na predstaviteľov súdu finančné sankcie a obvinenia z trestných činov, ak budú konať proti Američanom. „Zakážeme sudcom a prokurátorom vstup do Spojených štátov. Budeme sankcionovať ich finančné prostriedky v americkom finančnom systéme a stíhať ich v americkom trestnom systéme. To isté urobíme v prípade každej spoločnosti alebo štátu, ktorý podporuje vyšetrovanie ICC proti Američanom,“ povedal.
Bolton vtedy citoval žiadosť prokurátora ICC z novembra 2017 o začatie vyšetrovania údajných vojnových zločinov amerických vojenských a spravodajských predstaviteľov v Afganistane, najmä zneužívania väzňov.
Bolton vtedy uviedol: „V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že v súčasnosti sa v Afganistane koná vyšetrovanie: „Spojené štáty použijú všetky potrebné prostriedky na ochranu našich občanov a občanov našich spojencov pred nespravodlivým prenasledovaním zo strany tohto nelegitímneho súdu. Nebudeme spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom. Nebudeme mu poskytovať pomoc. Rozhodne sa k ICC nepripojíme. ICC necháme zomrieť osamote.“
Bolton tiež odsúdil činnosť súdu od jeho oficiálneho zriadenia v roku 2002 a dodal, že väčšina veľkých krajín sa k súdu nepridala. Uviedol, že napriek výdavkom vo výške viac ako 1,5 miliardy dolárov súd vyniesol len osem rozsudkov a že to neviedlo k zníženiu počtu zverstiev vo svete.
„Napriek prebiehajúcim vyšetrovaniam ICC sa naďalej dejú zverstvá v Konžskej demokratickej republike, Sudáne, Líbyi, Sýrii a mnohých ďalších krajinách,“ dodal.
Bolton však uviedol, že hlavnou námietkou administratívy prezidenta Donalda Trumpa je názor, že ICC nemôže mať vyššiu právomoc ako ústava USA a suverenita USA. „Laicky povedané, neuznávame žiadnu vyššiu autoritu, než je ústava USA,“ povedal. „Tento prezident nedovolí, aby amerických občanov prenasledovali zahraniční byrokrati, a nedovolí, aby nám iné národy diktovali prostriedky sebaobrany.“
Toľko k jedinému pokusu odsúdiť Američanov za ich vojnové zločiny. Žaloba proti Putinovi určite dopadne rovnako. Rusko, mimochodom, neuznáva ani Medzinárodný trestný súd, takže určite je od začiatku jasné aj žalobcom, že samotná obžaloba je veľkolepým gestom…