Katolícka televízia EWTN odvysielala rozsiahly rozhovor so známym obhajcom katolíckej tradície, kardinálom Rymondom Leo Burkem, bývalým predstaveným Apoštolskej signatúry.
V ňom sa vyjadril veľmi kriticky o nadchádzajúcej októbrovej biskupskej Synode o synodalite, ktorá sa má konať v Ríme ako zavŕšenie celosvetového katolíckeho reformného procesu, nesúceho názov Synodálna cesta.
Známy obhajca katolíckej tradície, kardinál Rymond Leo Burke
zdroj: flickr.com
Za jeden z hlavných problémov označil vágnosť celého projektu:
„Faktom je, že neexistuje jasná predstava o tom, čo je to synodalita. Určite to nie je znak Cirkvi. Znaky Cirkvi sú tieto: je jedna, svätá, katolícka a apoštolská.“
Podľa kardinála táto vágnosť umožňuje biskupom, ktorí zastávajú bludné názory presadzovať svoje postoje, pričom ich maskujú za nič nehovoriace slogany:
„V Nemecku to bol slogan o napredovaní Cirkvi. … Ich prax a náuka sa ukázali byť jasne v rozpore s nemenným učením a praxou Cirkvi, a to spôsobilo v Nemecku obrovské škody. A stav Cirkvi v Nemecku je, úprimne povedané, alarmujúci. No a toto sa teraz stane podľa všetkého programom v celej Cirkvi prostredníctvom Synody.“
Kardinál otvorene poukázal na zmätočné vyjadrenia samotných najvyšších predstaviteľov Synody, konkrétne známeho liberálneho kardinála Hollericha:
„Predseda Synody biskupov nedávno poskytol rozhovor, v ktorom ako sa zdá naznačil, že nemá jasnú predstavu o tom, čo sa stane, ani jasnú predstavu o tom, čo je to synodalita. A napriek tomu chce ísť vpred a vedie tento proces. A samozrejme, predseda zhromaždenia Synody o synodalite Hollerich z Luxemburska verejne presadzuje učenie a praktiky, ktoré sú zjavne v rozpore s tým, čo Cirkev vždy učila a praktizovala.“
Ako najúčinnejšiu zbraň proti tomuto zmätku navrhuje kardinál modlitbu v nádeji, že Synoda bude nejakým zázrakom eliminovaná:
„Takže toto sú záležitosti, ktoré nás všetkých najviac znepokojujú. Mojou osobnou každodennou modlitbou k Pánovi je, aby to nejako zariadil, aby sa Synoda nekonala, pretože úprimne, nevidím, žeby z nej vyplynulo niečo dobré.“
Podľa kardinála však deštruktívne tendencie tzv. synodálnosti nie sú len výrazom nekontrolovaného a neplánovaného zmätku, ale určite chcené a plánované. Na otázku, či verí tvrdeniam generálneho sekretára synody o synodalite, kardinála Maria Grecha, že pre nadchádzajúcu synodu neexistuje žiadny program, odpovedal:
„Určite tomu neverím a neverí tomu ani množstvo kardinálov a iných duchovných aj laikov, ktorí sú hlboko veriacimi a oddanými členmi Mystického Tela Kristovho. Prečo by ste zvolávali predstaviteľov katolíckej Cirkvi, aby hovorili o Evanjeliu, ak neexistuje nijaký konkrétny aspekt Evanjelia, ktorému by ste sa chceli venovať? A Evanjelium k nám neprichádza inak, ako skrze Tradíciu v Cirkvi; je nám odovzdávané skrze Cirkev.
Nemôžeme povedať, že budeme hovoriť o Evanjeliu bez toho, aby sme ľuďom dali jasnú predstavu. … No, o ktorej časti Evanjelia budeme hovoriť? A čo o tom Cirkev učila a ako môžeme toto učenie uplatniť v našej dobe?“
Kardinál Burke dodal, že je škodlivé pre duše, ak žijú s falošnými očakávaniami vyplývajúcimi z toho, že ľudia „boli zvolaní a jednoducho požiadaní, aby povedali, čo si myslia“.
Podobne kriticky sa k nadchádzajúcej Synode o synodalite vyjadril nedávno aj kazašský biskup Athanasius Schneider: