Korene oslávili 35 rokov
Spoločnosť slovenskej inteligencie Korene – toto slovenské národné a vlastenecké hnutie bolo založené v Bratislave 30. marca 1990. Veľmi účinne prispelo k národnému prebudeniu Slovákov, ktorí si o necelé tri roky, 1. januára 1993 obnovil vlastný štát – Slovenskú republiku.
Korene sú spoločnosťou nielen akademicky vzdelaných, ale v širšom zmysle všetkých duševne pracujúcich ľudí (činných publicisticky, vedecky, umelecky, osvetovo, organizačne, či inak) – pôsobiacich vo všetkých sférach slovenského národného života na území Slovenska i v zahraničí.
Zakladajúcimi členmi sú akademický maliar Viliam Hornáček (predseda), výtvarníci Milan Laluha a František Pohorelec, básnik Milan Rúfus, jazykovedci Ján Doruľa a Ján Paulíni, publicisti Jerguš Ferko a Július Handžárik, pedagóg Rudolf Brejka, technik Vladimír Baláž, publicista Bruno Čanády, ekonómovia Hvezdoň Kočtúch a Augustín M. Húska, vodohospodár Július Binder, spisovateľ Ladislav Ťažký, národopisci Mojmír Benža a Ján Podolák, jazykovedci Ján Kačala a Ábel Kráľ, novinár Jozef Darmo, geológovia Ondrej Franko a Vladimír Bezák, herci Štefan Kvietik a Eva Kristinová, historici Ladislav Deák, Milan S. Ďurica, Matúš Kučera, Richard Marsina, Ivan Mrva, František Vnuk, vedec a akademik Ivan Plander, neskorší prezident SR Ivan Gašparovič a ďalšie slovenské osobnosti.
Jubilejné stretnutie sa konalo v nedeľu 30. marca 2025 v hoteli Hradná brána pod Devínskym bralom. Zúčastnilo sa ho vyše 80 členov.
V rámci programu si prítomní vypočuli odborné prednášky Viktora Timuru a Ivana Mrvu ako i pohľad na súčasný vývoj slovenskej spoločnosti od mladšej generácie Margaréty Vyšnej a Mateja Mindára. Nechýbali ani predstavitelia Cirkvi: Vdp. plk. Ignác Juruš, zakladateľ duchovej služby v ozbrojených silách Slovenskej republiky a Vdp. Ján Košiar, duchovný politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja a člen predsedníctva o. z. Kresťanskí seniori pamäť národa.
Dr. Ján Košiar pri tejto vzácnej príležitosti požehnal aj súsošie sv. Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy, dielo majsterky Ľudmily Cvengrošovej, ktoré čaká na svoje definitívne umiestnenie v areáli Devínskeho hradu. Stanovisko Hlavného mesta SR podpísané Mgr. Ninou Vrbanovou, PhD. je žiaľ zatiaľ zamietavé, ale dúfajme, že sa to čoskoro zmení. Pokiaľ súčasní predstavitelia Hlavného mesta Bratislavy nezmenia názor a naďalej budú proti umiestneniu súsošia sv. Cyrila a Metoda v areáli Devínskeho hradu, čo by bol výrazný prejav neúcty k Slovensku a Slovákom, tak účastníci navrhli, aby sa Devínsky hrad dostal opätovne priamo do vlastníctva Slovenskej republiky.
Pred samotným požehnaním vdp. J. Košiar prítomných pozdravil týmito slovami: Milí priatelia, vzácni hostia, Svätý pápež Ján Pavol II. vyhlásil 30. decembra 1980 sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Starého kontinentu. Keď v roku 1981 navštívil Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme, o sv. Cyrilovi a Metodovi povedal: „Keď myslíme na dielo solúnskych bratov, musíme sa pozastaviť nad tým, čo ono značilo pre spoločenský a občiansky život. Okruh ich pôsobnosti sa totiž neobmedzoval iba na výlučne náboženské pole, ale z viery z Boha vyvádzali účinné dôsledky pre každodenný život jednotlivca, rodín a celej spoločnosti, aby každý úsek, každý krok života vyvieral z Boha a k Bohu smeroval. Takto kládli základy novej spoločnosti, novej spravodlivosti a pokoja. Nebáli sa za tieto zásady bojovať a trpieť.“
Solúnski bratia boli dedičmi antickej gréckej kultúry ale aj vyslanci Ríma, ktorí v reči ľudu nám priniesli Evanjelium. Ani ten najväčší zástanca radikálneho laicizmu, po slovensky bezbožníctva, nemôže poprieť význam tohto dedičstva pre celú európsku a svetovú kultúru. Žiaľ, dnes zbierame plody rozhodnutie politikov Európskej únie, že v Ústave EU nie je spomenutý Boh ani kresťanstvo. Túto smutnú skutočnosť spomína aj pápež Benedikt XVI. vo svojej poslednej knihe, ktorá vyšla až po jeho smrti v januári 2023. Kniha sa volá : Čo je to kresťanstvo. Akoby duchovný testament.
Za vás som tam prečítal:
„Po útrapách druhej svetovej vojny sme v Nemecku prijali ústavu 1 , kde sme sa jasne vyhlásili, že sme zodpovední pred Bohom, a že to je hlavným kritériom nášho správania. Po polstoročí už do európskej ústavy nebolo možné prijať túto zodpovednosť pred Bohom ako rozhodujúcu vo vzťahoch v ľudskom spoločenstve. Boh je dnes len centre pozornosti len v malej skupine ľudí a nemôže byť prijatý ako kritérium vzťahov v spoločnosti v jej celku. V tejto situácii sa odzrkadľuje situácia Západu, kde Boh sa stal privátnou záležitosťou menšiny.“ (s. 155) A preto vidíme, že to všetko stojí na hlinených nohách. Ako Babylonská veža. A už naši otcovia vedeli, že bez Božieho požehnania, márne naše namáhania.
Ja pri každej príležitosti zdôrazňujem a opakujem, že ak cyrilometodská tradícia spomínaná v Ústave Slovenskej republiky nemá byť iba prázdnu frázou, tak si musíme uvedomiť, že ide tu o kresťanstvo ako také: že je to uznanie Boha za Stvoriteľa, Ježiša Krista za Božieho Syna, a Ducha Svätého, ktorý, ako sa modlíme v Kréde, vychádza z Otca i Syna, za tú silu, ktorá nám umožní hlásiť sa k nášmu presvedčeniu vždy a všade. Aj keď naše okolie spieva Hossana, aj keď kričí Ukrižuj. Lebo Boh bude mať posledné slovo.
Žiaľ, keby ste dnes sa ľudí na ulici alebo i poslancov parlamentu, ktorí na ústavu dnes už neprisahajú, len sľubujú, že čo je cyrilometodské dedičstvo, kto vie, čo by vám odpovedali? Milí priatelia, vzácni hostia, dovoľte mi vysloviť želanie, aby aj tieto sochy sv. Cyrila a Metoda, ktoré raz budú stáť tu hore na Devínskom hrade, nám toto dedičstvo pripomínali každý deň.
Svätí Cyril a Metod! Keď vám ďakujeme za to, že ste nás naučili modliť sa v našom jazyku: Vzhliadni, Pane, milosťou svojou na naše kráľovstvo. A nevydaj, čo je naše cudzím. A neoddaj nás v korisť národom pohanským. Skrze Krista, Pána nášho, ktorý kraľuje s Otcom i Svätým Duchom.
Ani dnes v 21. storočí! Prosíme aj tu a teraz o váš príhovor, aby sme sa v našej vlasti nestali korisťou národov, či zvykov pohanských. Rád zvolávam na tieto ich sochy majsterky Ľudmily Cvengrošovej i na vás všetkých tu prítomných Božie požehnanie.
Všemohúci Bože, ty si v každom čase volíš mužov a ženy, čo s veľkou vierou prijímajú tvoje slovo, ktoré, ako napísal sv. Ján, bolo na počiatku, ktoré bolo u Boha, to Slovo bolo Boh. Prosíme ťa požehnaj + tieto sochy sv. Cyrila a Metoda a zachovaj celý náš národ v svornosti a jednote. Chráň nám jazyk, chlieb a reč, daj nech vlasti neuškodí, ani bieda, ani meč. V mene Otca, i Syna i Ducha Svätého. Amen.
Pán s vami.
I s duchom tvojím.
Nech vás žehná všemohúci Boh: Otec, Syn i Duch Svätý.
Všetkým vám, ale najmä Koreňom, aby nevyschli, ale z nich aj naďalej rástol strom života slovenského národa a štátu, veľa zdravia a úspechov v ďalších aktivitách želá
Bruno Čanády