„Teraz viem, že sa dostanem do novín a nevadí mi to,“ oznámil kardinál Dominik Duka počas sobotňajšej kázne v českom Koclířove. Kardinál spustil kázeň o Ukrajine a homosexuáloch
Prvú septembrovú sobotu sa v Koclířove konala Mariánska sobota na tému Máriino srdce pre Európu. Dôvodom stretnutia bolo odovzdanie presnej kópie Fatimskej kaplnky v Portugalsku zástupcom biskupských konferencií strednej a východnej Európy.
Počas reprezentatívnej medzinárodnej účasti bola vrcholom kázeň emeritného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku. A podarilo sa mu spôsobiť rozruch svojou aktualizáciou mariánskeho kultu. „Jemu vďačíme za našu slobodu nielen ako Cirkev, ale aj ako Európa. Dokázal dosiahnuť, aby politika prestala byť len kľučkou, ale založenou na najhlbších morálnych princípoch,“ pripomenul.
Potom však svoju kázeň presunul na tému: „Vojna na Ukrajine je hrozná, ale vojna na Západe je rovnako hrozná,“ povedal.
„Dostali sme sa do toho, pretože sme stratili Pannu Máriu na našej ceste,“ povedal. A jej posolstvo v súčasnosti Duka vníma ako posolstvo matky a ženy.
Život si nemožno predstaviť bez toho, aby sme boli schopní povedať „mama“ a „ocko“. Boh tiež hovorí ku kresťanom ako otec, čo je podľa kardinála zásadný rozdiel od islamu.
„Teraz viem, že sa dostanem do tlače a nevadí mi to. Na svete nie je ukrajinský vojak, je tu najohrozenejšie dieťa na dnešnom svete,“ zhrnul svoju interpretáciu. Čeliť vojenskej agresii je nepochybne hrozné, ale rovnako hrozné je sledovať dieťa, ktoré nemá vo svojom srdci žiadnu podporu.
„Židia a kresťania sú opäť pod tlakom, ako boli za nacizmu a komunizmu, pretože bránia manželstvo muža a ženy,“ povedal.
Cirkev je podľa kardinála tá, ktorá to musí povedať a zmeniť, rovnako ako Ján Pavol II. dokázal zmeniť myslenie Západu voči komunistickému režimu. V európskej civilizácii to podľa neho boli kresťanské tradície a rituály, ktoré dokázali „zmeniť svet“. A niečo také potrebujeme aj dnes. Ak my kresťania preukazujeme svoju vieru, z ktorej vychádza naša nádej, potom sa nemusíme báť ani klimatickej katastrofy, ani problému elektrických vozidiel a môžeme hľadieť do budúcnosti, pretože sme našli zmysel života. A vieme, že človek je bytosť, ktorá myslí,“ verí.
To, že muž ako muž a žena boli spochybňovaní, podľa „kardinála na dôchodku“, ako sa Duka preháňane nazýva, je výsledkom skutočnosti, že sme Bohu povedali nie. Česká republika podľa neho nie je krajinou ateistov, ktorí by neverili v Boha, ale skôr tých, ktorí veria, že to vo svete dokážu sami. Ale nie vždy je to tak.
Svoju kázeň zakončil prirovnaním nádeje k malému dievčatku.