„Je pozoruhodné, že ste nekritizovali a nekritizujete rozhodnutia, ktoré priviedli Slovensko do súčasného stavu finančnej, hospodárskej a energetickej závislosti, zadlženia verejných financií a oslabenia jeho suverenity“
Vážené dámy a páni,
s veľkým prekvapením sledujeme vašu výzvu v „Otvorenom liste ekonómov“, ktorým podporujete a vyzývate na pád vlády Slovenskej republiky. Namiesto toho, aby ste objektívne a ekonomicky hodnotili situáciu v kontexte súvislostí a prichádzali s reálnymi riešeniami ekonomických problémov Slovenska, rozhodli ste sa otvorene zapojiť do politického boja a odvrátiť tak pozornosť od skutočných príčin súčasného stavu.
Je pozoruhodné, že ste nekritizovali a nekritizujete rozhodnutia, ktoré priviedli Slovensko do súčasného stavu finančnej, hospodárskej a energetickej závislosti, zadlženia verejných financií a oslabenia jeho suverenity. Možno je to preto, že niektorí z vás boli priamymi účastníkmi týchto rozhodnutí. Preto to, čo kriticky opisujete – od odchodu ľudí za prácou do zahraničia až po obrovský štátny dlh – je aj dôsledkom vášho konania v čase, keď ste boli vo verejných funkciách. Kde bola vaša kritika v minulosti?
Tých z vás, ktorí ste neboli priamo účastníkmi týchto rozhodnutí, sa pýtame:
• Prečo ste neprotestovali v čase, keď sa privatizovali strategické podniky, v dôsledku čoho sme dnes ekonomicky, hospodársky aj energeticky odkázaní na zahraničie?
• Prečo ste mlčali pri úpadku slovenského poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu, ktorý nás dnes urobil závislými od dovozu potravín?
• Prečo ste neprotestovali, keď sa Slovensko zmenilo na montážnu dielňu, pričom sa z našej krajiny stal subdodávateľ lacnej pracovnej sily pre zahraničné automobilky bez podpory vlastného výskumu a vývoja?
• Prečo ste neanalyzovali a nekritizovali všetky nezmyselné rozhodnutia EÚ, ktoré zvyšujú ekonomickú záťaž slovenských občanov a podnikov?
Rovnako ste neprejavili žiadne rozhorčenie nad bezprecedentným zadlžením Slovenska počas rokov 2020 až 2023, keď sa počas pandémie Covid-19 míňali miliardy eur na nezmyselné lockdowny,
očkovacie preukazy a vakcíny, ktoré sa nakoniec museli likvidovať. Kritizujete konsolidáciu verejných financií, ale 20 miliárd eur, ktoré zadĺžili Slovensko bývalé vlády v rokoch 2020 až 2023, nespomeniete.
Dvojitý meter pri hodnotení ekonomických opatrení. Dobrým príkladom je váš dvojitý meter pri hodnotení energopomoci.
• Keď ju realizovala bývalá vláda za 2,7 miliardy eur, tak ste tomu tlieskali, a to napriek tomu, že Najvyšší kontrolný úrad spätne konštatoval, že bola netransparentná a nehospodárna.
• Ak však rovnakú energopomoc realizovala iná vláda – „nie tá vaša“ – tak ste ju v podstatne nižšom finančnom objeme niekoľko mesiacov kritizovali v médiách, hoci nikto neskonštatoval, že bola nehospodárna či netransparentná.
Nekritizujete ani to, že sa stále podporuje predlžovanie vojnového konfliktu na Ukrajine, ktorý namiesto mierového riešenia iba ďalej finančne vyčerpáva ekonomiku celej Európy a prináša obrovské straty na životoch. Slovensko patrí medzi lídrov pomoci Ukrajine – pomohlo by nám, keby sa táto pomoc po nastolení mieru konečne zastavila. Vy však podporujete vojnu na Ukrajine.
Ekonomické dopady sankcií voči Rusku
Tlieskate sankciám voči Rusku, ale pýtame sa vás – neviete, kto na ne skutočne dopláca? Podľa správy bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho sankcie voči Rusku stáli ekonomiky EÚ už stovky miliárd eur. Mali oslabiť ruskú ekonomiku, no realita je úplne iná:
• Európa sa dostala do ekonomickej krízy – náklady na energie prudko vzrástli, priemysel stráca konkurencieschopnosť a mnohé fabriky zatvárajú svoje prevádzky alebo presúvajú výrobu do krajín
mimo EÚ, kde sú ceny energií nižšie.
• Ekonomika Nemecka, na ktorej sme ako krajina bytostne závislí, sa dostáva do čoraz väčších problémov.
• Podľa analytikov Londýnskej Stock Exchange bude zastavenie plynu z Ruska stáť EÚ viac ako 670 miliárd eur v nasledujúcich troch rokoch.
• Ceny plynu v Európe prudko vzrástli, čo spôsobilo rekordný nárast cien elektriny a ďalších energií. Prečo teda voláte po páde tejto vlády?
Objektívna ekonomická analýza vs. politický aktivizmus
Ste zástupcovia mimovládnych organizácií. Ako súčasť občianskej spoločnosti by ste mali rešpektovať, že každá vláda – vrátane tejto – robí rozhodnutia v mandáte, ktorý dostala od ľudí v demokratických voľbách.
Ak tvrdíte, že vláda ekonomicky zlyháva, vzniesli renomované ratingové agentúry, Európska komisia alebo iné relevantné inštitúcie kritické pripomienky k hospodárskej politike Slovenska? Nie?
Tak potom iba politikárčite. Slovensko nepotrebuje váš názorový chaos, ale ekonomickú stabilitu
Ekonómia by mala byť objektívna, nie ideologická. Dôležité je chyby spoločne pomenovať a spoločne ich riešiť. Ak sa nezhodneme aspoň rámcovo na tom, aké ekonomické dôvody stoja za súčasnou situáciou v EÚ a na Slovensku, tak jedni z nás nie sú ekonómovia, ale politickí aktivisti.
Slovensko nepotrebuje umelo vyvolaný chaos – potrebuje ekonomickú suverenitu, stabilitu a rozvoj. A najmä konštruktívny dialóg.
Bratislava 10. februára 2025
Signatári:
Viliam Oberhauser, predseda KSPN, bývalý minister vlády SR a poslanec NR SR
Martin Halás, člen Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie
Jozef Prokeš, bývalý podpredseda NR SR a vlády SR pre európsku integráciu
Marián Tkáč, bývalý viceguvernér Národnej banky, námestník ministra financií SR
Ivan Tirpák, bývalý minister vlády SR
Jaroslav Husár, vysokoškolský profesor v oblasti ekonomiky
Ján Vlnka, vysokoškolský pedagóg v oblasti elektrotechniky
Miroslav Holečko, predseda Spoločnosti svätého Gorazda, vysokoškolský pedagóg
Stanislav Kučera, vysokoškolský pedagóg v oblasti energetiky
Ján Košiar, diplomat, publicista, člen predsedníctva KSPN, katolícky kňaz
Jozef Kollár, bývalý generálny riaditeľ a expert v oblasti chemického priemyslu
Silvester Húska, publicista, člen predsedníctva KSPN
Ignác Juruš, zakladateľ duch. služby v Ozbrojených silách a zboroch SR, katolícky kňaz
Emil Vestenický, generálmajor, bývalý veliteľ pozemského vojska Armády SR
Milan Zelenák, geodet a expert na pozemkové právo
Rastislav Bednárik, vedecký pracovník, ekonóm, sociológ
Marián Servátka, veľvyslanec v Poľsku, Vatikáne, Bielorusku
Gabriel Smatana, predseda OZ Dedičstvo otcov
Anton Selecký, predseda OZ Magnificat Slovakia
Vladimír Gregor, filozof, publicista
Eva Zelenayová, novinárka, publicistka
Anton Čulen, predseda OZ Aliancia za nedeľu
Jozef Dečo, ekonóm
Emil Kucharovic, expert v oblasti energetiky
Branislav Čech, predseda Združenia slovenskej inteligencie
Ivan Scheimer, expert v oblasti lesného hospodárstva
Peter Kozolka, pedagóg
Augustín Lang, diplomat, bývalý generálny konzul v Nemecku