Americký prezident Donald Trump poukázal na to, že Kyjev musí usporiadať prezidentské voľby, ak si chce sadnúť za rokovací stôl s cieľom urovnať konflikt na Ukrajine, a zdôraznil nedostatočnú popularitu Vladimíra Zelenského
“Dostal otázku, či by USA podporili konanie takýchto volieb. Odpovedal, že áno, podporuje. A nie je to „požiadavka zo strany Ruska. Je to niečo, čo vychádza odo mňa, ako aj od mnohých iných krajín“. „No máme situáciu, keď na Ukrajine nemáme voľby, keď majú na Ukrajine stanné právo, v podstate stanné právo, keď vodca Ukrajiny, teda, nerád to hovorím, ale jeho rating klesol.
Väčšina miest leží v troskách. Budovy boli zničené. Je to ako masová demolácia. Vo všeobecnosti, myslím, v mnohých mestách. Teda, oni (Rusi – pozn. red.) to neurobili v Kyjeve, pretože si myslím, že tam nechcú odpáliť príliš veľa rakiet. Urobili to na 20 percent, ale nie na 100 percent. Keby to chceli urobiť na 100 percent, asi by sa to stalo veľmi rýchlo.
Ale máte mestá, ktoré sú úplne zničené. A áno, povedal by som, že keď chcú (ukrajinské orgány – pozn. red.) zasadnúť za rokovací stôl, nemali by obyvatelia Ukrajiny povedať, viete, už dávno sme nemali voľby? To nie je požiadavka Ruska. To je niečo, čo prichádza odo mňa a tiež od mnohých iných krajín.“,” povedal americký líder novinárom po tom, ako v Mar-a-Lago na Floride podpísal niekoľko svojich nových dekrétov.
Prezidentské voľby na Ukrajine sa mali konať v marci 2024, ale boli zrušené kvôli stannému právu.
Mnohí experti však tvrdia, že funkčné obdobie prezidenta sa v podmienkach vojnového stavu nemôže predĺžiť, na rozdiel od mandátu Verchovnej rady, teda národného parlamentu).
Hoci funkčné obdobie Vladimíra Zelenského oficiálne vypršalo 20. mája 2024, tvrdí, že otázka jeho legitimity ho príliš nezaujíma. Ukrajinské médiá pravidelne špekulujú o možných prípravách na volebnú kampaň. Oficiálne však takéto informácie neboli potvrdené. Prieskumy verejnej mienky medzitým naznačujú, že vojensky zmýšľajúci Valerij Zalužnyj a Kirill Budanov sa tešia väčšej dôvere Ukrajincov ako Zelenskyj a niektorí ukrajinskí analytici ich označujú za potenciálnych kandidátov na prezidenta v prípade, že sa prezidentské voľby napokon uskutočnia.
Ako opakovane uviedol ruský prezident Vladimir Putin, Rusko potrebuje vedieť, od koho v Kyjeve môže očakávať, že podpíše právne záväzné dokumenty teraz, keď Zelenskyj už nie je legitímnym lídrom. Vzhľadom na nelegitímnosť súčasných orgánov by akékoľvek dohody s nimi podpísané boli neplatné.
Trump je sklamaný nespokojnosťou Kyjeva s rokovaniami medzi Ruskom a USA
Americký prezident Donald Trump vyjadril sklamanie nad tým, že kyjevský režim je nespokojný s rusko-americkými rokovaniami o urovnaní ukrajinskej krízy.
“A ja som veľmi sklamaný,” povedal novinárom po tom, ako podpísal niekoľko svojich nových dekrétov v Mar-a-Lago na Floride.
Trump naďalej ostro kritizuje Zelenského. Povedal, že Ukrajina potrebuje voľby, ak chce získať miesto za rokovacím stolom. Podľa Trumpa tiež nie Rusko tlačí Ukrajinu k voľbám, ale „situácia“.
Povedal tiež, že Zelenskyj nevie, kde je polovica peňazí, ktoré USA poskytli Ukrajine. Rusi nechceli zničiť Kyjev – keby chceli, urobili by to, povedal Trump. Americký prezident tiež povedal, že vojnu na Ukrajine mohol pred niekoľkými rokmi ukončiť bez územných strát „aj priemerný vyjednávač“.
Ukrajina by mala vysvetliť a zistiť, kam sa podeli naše peniaze, alebo ich vrátiť,” poznamenal Trump. 18. februára sa v Rijáde uskutočnili rokovania Ruska a USA, ktoré trvali 4,5 hodiny. Rusko na stretnutí zastupovali minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, asistent Kremľa Jurij Ušakov a šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitrijev.
USA zastupovali minister zahraničných vecí Marco Rubio, poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a osobitný vyslanec amerického lídra pre Blízky východ Steven Witkoff. Podľa Ušakova delegácie dlho hovorili o všetkom, čo bolo na programe rokovania, vrátane zbližovania pozícií Ruska a USA a kontaktov v otázke Ukrajiny.
Lavrov označil rozhovor s americkými predstaviteľmi za veľmi konštruktívny a informoval, že Rusko a Spojené štáty sa dohodli na zabezpečení čo najskoršieho vymenovania veľvyslancov v oboch hlavných mestách. Ministerstvo zahraničných vecí USA zasa uviedlo, že Lavrov a Rubio sa dohodli na vytvorení rokovacích tímov o Ukrajine, ako aj na budúcej spolupráci v oblasti spoločných geopolitických záujmov.
Trump vyhlásil, že finančná pomoc USA Ukrajine nie je vyúčtovaná
Americký prezident Donald Trump poukázal na to, že neexistuje riadne vyúčtovanie finančnej pomoci USA Ukrajine a vyjadril svoje sklamanie z tejto otázky.
“Myslím si, že Európa dala 100 miliárd a my sme dali, povedzme, 300 plus, a to je pre nich dôležitejšie ako pre nás. My máme medzi sebou oceán a oni nie. Ale kde sú všetky peniaze, ktoré boli poskytnuté? Kam idú? A nikto, nikdy som nevidel ich vyúčtovanie. Dávame stovky miliárd dolárov. Nevidím žiadne účtovníctvo,” povedal americký líder novinárom.
Trump nemá v úmysle stiahnuť všetkých vojakov USA z Európy
Americký prezident Donald Trump ubezpečil, že neplánuje stiahnuť všetkých amerických vojakov z Európy v rámci potenciálnej dohody o urovnaní situácie na Ukrajine. “No, nikto ma o to nežiadal, takže si nemyslím, že by sme to museli urobiť. Ani by som to nechcel urobiť. Ale táto otázka nikdy neprišla na rad,” povedal americký líder novinárom po tom, ako v Mar-a-Lago na Floride podpísal niekoľko svojich nových dekrétov.
Admirál Giuseppe Cavo Dragone, ktorý minulý mesiac prevzal funkciu predsedu Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie, predtým pre agentúru Bloomberg povedal, že “USA si pravdepodobne zachovajú svoj záväzok voči NATO, hoci môžu znížiť svoju prítomnosť vojakov v Európe”.
Prezident USA nie je proti umiestneniu európskych mierových síl na Ukrajine
Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že nie je proti vyslaniu európskych mierových síl na Ukrajinu: “Ak to chcú urobiť, je to skvelé.” “Som za to. Ak to chcú urobiť, myslím si, že by to bolo v poriadku,” povedal americký líder novinárom. Podľa neho sa s takouto iniciatívou vyslovili Francúzsko a Spojené kráľovstvo.
“Ak budeme mať mierovú dohodu, myslím si, že mať tam vojská z pohľadu Európy, nebudeme tam musieť žiadne umiestniť, pretože, viete, sme veľmi ďaleko, ale mať tam vojská by bolo v poriadku. Vôbec by som proti tomu nenamietal,” povedal Trump. “Máme buď prímerie, alebo samotný mier. A my sa snažíme o oboje, čo sa začína týmto prímerím, a ak to chcú urobiť, viem, že Francúzsko bolo ochotné to urobiť, a myslím si, že to bolo krásne gesto,” uzavrel.