Nemôžme sa na jednej strane v Preambule SR odvolávať na „cyrilo-metodské duchovné dedičstvo“ a hneď v PRVEJ HLAVE, Prvý oddiel ZÁKLADNÉ USTANOVENIA Čl. 1 Ústavy SR zasa tvrdiť že: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo“. Nebolo by už načase odstrániť túto dvojtvárnosť?
Záver:
V úvode rozporového konania generálna riaditeľka Sekcie vládnej legislatívy informovala, že zmena pohlavia je z návrhu ústavného zákona vypustená a rovnako vysvetlila hodnotové zameranie, na základe ktorého bol návrh ústavného zákona pripravený. Touto zmenou bola sčasti akceptovaná pripomienka Aliancie za nedeľu – Slovensko, o.z. Avšak účelom tohto návrhu nie je úprava Preambuly Ústavy Slovenskej republiky, čo je okrem uvedeného neštandardné a z legislatívneho pohľadu neprípustné.
Zástupcovia pripomienkujúceho subjektu sa vyjadrili nasledovne: Veľmi pekne ešte raz ďakujeme pánovi premiérovi za túto jeho iniciatívu a jeho návrhu v tejto podobe vyjadrujeme podporu. Oceňujeme, že bola sčasti akceptovaná aj pripomienka Aliancie za nedeľu – Slovensko, o.z..
V našom návrhu sme o.i. žiadali, aby po vzore Nemecka aj v Ústave SR (nie v Preambule), bola voľná nedeľa chránená ústavným zákonom, lebo podľa nás, aj nedeľa od nepamäti jednoznačne patrí do okruhu kultúrno-etických otázok a dotýka sa veľkého množstva zamestnancov na Slovensku pracujúcich o.i. napr. v stavebníctve, strojárstve, obchode, automobilovom priemysle, atď.
Vzhľadom na to, že tak, ako uvádza pán premiér: „Úmyslom predloženého návrhu zmeny Ústavy Slovenskej republiky je jednoznačne upraviť okruh kultúrno-etických a s nimi súvisiacich otázok, aby neboli predmetom rôzneho výkladu a zneužívania v politickom súboji“, sme navrhli, aby aj v Preambule Ústavy SR bolo zadefinované, že cyrilo-metodské duchovné dedičstvo je kresťanské (a teda aj katolícke).
Nemôžme sa na jednej strane v Preambule SR odvolávať na „cyrilo-metodské duchovné dedičstvo“ a hneď v PRVEJ HLAVE, Prvý oddiel ZÁKLADNÉ USTANOVENIA Čl. 1 Ústavy SR zasa tvrdiť že: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo“.
Či azda ateizmus nie je ideológia? Alebo azda takéto rozporné ustanovenia nie sú „predmetom rôzneho výkladu a zneužívania v politickom súboji?“ Veď jedna časť obyvateľstva sa na jednej strane často odvoláva na cyrilo-metodské duchovné dedičstvo, ktoré je kresťanské a katolícke a extrémistickí zástancovia bojového ateizmu zase na to, že: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo“. Nebolo by už načase odstrániť túto dvojtvárnosť?
Prevažná časť našej kresťanskej verejnosti má za to, že formulácia v Preambule, cit.: My národ slovenský (…) v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy, (…); je deklaráciou slovenského národa, ktorou sa ku svojmu kresťanskému náboženstvu prihlásil. Myslí si, že takáto formulácia predstavuje kresťanské učenie v takej podobe, ako ho priniesli našim predkom svätí Cyril a Metod a keďže toto učenie bolo ešte jednotné, slovné spojenie cyrilo-metodské duchovné dedičstvo je prijateľným vyjadrením tohto prihlásenia pre rôzne kresťanské denominácie na Slovensku.
Preto žiadame, aby celá záležitosť deklarácie prináležitosti slovenského národa, jeho krajiny a jeho štátu ku kresťanstvu bola dôkladne prešetrená a aby sa deklarácie ohľadne prináležitosti ku kresťanstvu uviedli jednoznačne, aby im rozumela ako vládnuca moc, tak i verejnosť. Ďalej žiadame, aby sa odstránili všetky tomu kontroverzné deklarácie, ustanovenia a zákony.
Znovu si dovoľujeme pripomenúť, že ak chce pán premiér Slovenskej republiky svojím návrhom postaviť hrádzu proti bezbožnému liberalizmu a progresivizmu (v čom má našu plnú podporu), mal by sa v blízkej budúcnosti vážne zaoberať aj našimi návrhmi. Pripomíname, že pápež Pius XI., v encyklike Quas primas, vydanej v roku 1925, teda presne pred 100 rokmi, postavil Krista Kráľa ako katolícku odpoveď na šírenie bludov liberalizmu.
Zástupcovia pripomienkujúceho subjektu uviedli dôvody, pre ktoré považujú svoj návrh za opodstatnený. Napriek vysvetleniu generálnej riaditeľky Sekcie vládnej legislatívy, že neakceptovaná časť hromadnej pripomienky je nad rámec samotného návrhu, trváme na zásadnom charaktere predmetnej časti svojej pripomienky, ktorý by napríklad mohol nahradiť v PRVEJ HLAVE, Prvý oddiel ZÁKLADNÉ USTANOVENIA Čl. 1 Ústavy SR.
Veríme, že pán premiér aj tieto slová, prednesené na Devíne 5. júla 2024, myslel vážne: „Kto nechce vidieť kontinuitu slovenských a slovanských dejín, kto toto všetko nechce vidieť, tak nevie, čo má robiť so slovenským národom, čo má robiť so Slovenskom, a musím povedať, že často nevie ani čo má robiť sám so sebou. Ľudia, ktorí tu boli v deviatom storočí, boli naši predkovia, a my sme ich potomkovia. Na tomto nikto nič nemôže vyšpekulovať, a prosím, túto fantastickú kontinuitu slovenských a slovanských dejín si prísne chráňme, nemôžeme v žiadnom prípade o ňu prísť“. (Prejav premiéra R. Fica na celonárodných oslavách príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska 5. júla 2024 na Devíne).
Veríme, že aj vďaka týmto odvážnym slovám pána premiéra sa slovenský národ nevzdá viac ako 1000 ročného dedičstva kresťanstva našich otcov! Preto naliehame na všetkých zodpovedných predstaviteľov štátnej moci, aby zabezpečili, že v Ústave SR slovenský národ jednoznačne uzná Boha, Pána a Kráľa Ježiša Krista!
Boh žehnaj Slovensko a predsedu vlády Slovenskej republiky, aby aj v praxi naplnil to, čo verejne deklaruje.
Anton Čulen, predseda Aliancie za nedeľu – Slovensko, o.z., poverený signatármi petície
Bratislava 4. 3. 2025
Krátené
———- Forwarded message ———
Od: Anton Culen <uskutocnujte.slovo@gmail.com>
Date: ut 4. 3. 2025 o 23:06
Subject: Re: návrh zápisnice z rozporového konania
To: Fíba Juraj <juraj.fiba@vlada.gov.sk>