Doktorka Jagielska použila metódu zahŕňajúcu vstreknutie chloridu draselného do srdca plodu tesne pred termínom pôrodu, čo má za následok zástavu srdca
Poľskí politici na čele s europoslancom a prezidentským kandidátom vtrhli do nemocnice v Oleśnici – chceli zakročiť proti potratom, ktoré sa v tomto zariadení vykonávajú. V kancelárii dokonca zamkli gynekologičku, ktorá dohliadala na potrat v 37. týždni tehotenstva. Incident sa stal virálny na sociálnych sieťach, informuj o ňom poľský web Do Rzeczy či Remix News
Prezidentský kandidát a europoslanec Grzegorz Braun spolu s poslancom Romanom Fritzom a skupinou asi tridsiatich mužov minulú stredu vtrhli do nemocnice v Oleśnici, na juhozápade Poľska. Ich cieľ bol jasný– chceli zakročiť proti interrupciám, ktoré sa v tomto zariadení vykonávajú. Incident z klinky je dostupný na sociálnej sieti X. Politici teraz čelia vyšetrovaniu.
Obaja politici patria ku katolíckej strane Konfederácia poľskej koruny. Prokuratúra reagovala oznámením o začatí konania proti obom mužom, píše portál Do Rzeczy. Braun údajne vnikol na oddelenie a zamkol sa v administratívnej miestnosti s gynekologičkou Gizelou Jagielskou, zástupkyňou riaditeľa zariadenia. Pri vstupe do nemocnice sa europoslanec Braun oháňal svojím preukazom poslanca Európskeho parlamentu a tvrdil, že chce „občiansky“ zadržať lekárku za to, že „vzala život“.
Muži lekárku údajne obkľúčili, zabránili jej odísť a povedali jej, že za svoje činy by mala byť zatknutá.
Doktorka Jagielska je v Poľsku neslávne známa tým, že dohliadala na vykonanie interrupcie na chlapčekovi v 37. týždni jeho prenatálneho života – teda takmer v období pôrodu.
Zo správ médií vyplýva, že doktorka Jagielska použila metódu zahŕňajúcu vstreknutie chloridu draselného do srdca plodu, čo má za následok zástavu srdca. Poľský web píše, že zákrok bol právne ospravedlnený z dôvodu ohrozenia duševného zdravia matky, čo je jeden z mála právne prípustných dôvodov, pre ktoré sa v Poľsku môžu vykonávať interrupcie.
Prípad však spôsobil búrku na sociálnych sieťach a tiež aj medzi pro-life aktivistami v Poľsku, a to z dôvodu úmrtia dieťaťa tak tesne pred termínom pôrodu. Organizácie a verejne činné osoby sa dožadujú podrobnejších informácií o prípade a o zákroku, pričom niektoré z nich kladú otázky, do akej miery bol zákrok vlastne legálny (išlo ešte o potrat či o vraždu?). Niektorí tiež žiadajú zatknutie lekárov, ktorí sa na zákroku podieľali.
Kaja Godeková, členka správnej rady nadácie Život a rodina (Życie i Rodzina) politikov pochválila. Na sociálnej sieti zverejnila zábery z incidentu na klinike s popisom : „Gizela Jagielska je zamknutá vo svojej cele, ktorú má k dispozícii polícia a prokuratúra. Takto končia potratári! Parlamentná intervencia @GrzegorzBraun_ a @Roman_Korona prebieha za účasti poslancov @KoronaMlodych a pro-liferov z Nadácie Život a rodina @ratujzycie_pl_ – vždy v prvej línii!“
V nemocnici údajne došlo aj k fyzickým útokom, ale nie je jasné, či sa na nich podieľal aj kandidát na prezidenta Braun. Politik obvinil lekárku z ohrozenia svojej integrity a policajtov z toho, že si neplnia svoje povinnosti. Kontaktoval tamojšie Riaditeľstvo policajného zboru a tiež ministra vnútra a správy Tomasza Siemoniaka, ale nakoniec odišiel na stretnutie s voličmi do Nového Sącza.
Minister spravodlivosti Adam Bodnar sa k záležitosti vyjadril na X: „Správanie europoslanca Brauna v nemocnici v Oleśnici prekračuje všetky etické a možno aj právne hranice. V takýchto situáciách musí prokuratúra reagovať rýchlo a rozhodne.“
„Prípravné konanie v tejto veci začala Okresná prokuratúra v Oleśnici,“ dodal.
Uviedla to aj Karolina Stocka-Myceková, hovorkyňa Okresnej prokuratúry vo Vroclave: „Dňa 16. apríla 2025 bolo na Okresnej prokuratúre v Oleśnici zaregistrované konanie vo veci skutku podľa čl. 189 § 1 Trestného zákona.“
„V súvislosti s medializovanými informáciami a informáciami poskytnutými políciou o incidente, ktorý sa dnes odohral v komplexe okresnej nemocnice v Oleśnici, Okresná prokuratúra zaregistrovala konanie týkajúce sa obmedzenia slobody gynekologičky Gizely J. tým, že jej takmer hodinu bránili opustiť svoju ordináciu a vykonávať svoje pracovné povinnosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení,“ uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry.
Stocka-Myceková zdôrazňuje, že „predmetom tohto konania je aj objasnenie, či počas incidentu došlo k porušeniu alebo zneváženiu osobnej integrity lekárky“.