Počas mečiarizmu za milióny presťahoval štátnu firmu do budovy, ktorú spoluvlastnil. Dnes ho ĽSNS ponúka voličom zo 14. miesta.
Šéf bratislavských kotlebovcov Vladimír Zeman už 25 rokov neskrýva politické ambície. Za čias Mečiarovej HZDS predviedol službu krajine naplno. Prím hral vlastný prospech. Krátko po kúpe likvidovaného štátneho podniku s lukratívnym majetkom v portfóliu sa stal jeho spolumajiteľom. Do nadobudnutých priestorov za tučné nájomné presťahoval inú štátnu firmu, ktorú riadil. Tá skončila v konkurze a veriteľom ostala dlžná vyše 500 miliónov korún. Dnes sa Zeman derie k moci opäť. Ako veľký velebiteľ Jozefa Tisa.
Podivný nájom
V polovici 90. rokov korene Vladimíra Zemana už hlboko prerastali do štruktúr HZDS. Tá nechávala drancovať štátny majetok na počkanie. Areál Štátnej tlačiarne dopravných a poštových cenín, bývalých Polygrafických závodov na Záhradníckej ulici v Bratislave, pripadol Martinovi Horváthovi, zaťovi Mečiarovej blízkej spolupracovníčky a vtedajšej podpredsedníčky vlády Kataríny Tóthovej.
Štátny podnik dostala koncom roka 1995 do vienka Horváthova eseročka THB – vydavateľská a tlačiarenská spoločnosť. Podľa vtedajších správ výrazne pod cenu – za neuveriteľných 19 miliónov korún, čo je asi 630-tisíc eur. O štyri mesiace sa spolumajiteľom kľúčovej budovy tohto podniku stal Vladimír Zeman.
Tomu Mečiarova vláda zverila aj inú úlohu. Posadila ho na stoličku generálneho riaditeľa štátneho podniku Prvá novinová spoločnosť – PNS, ktorý dovtedy sídlil na nábreží Dunaja v známom Presscentre. Pod Zemanovým vedením, ešte v roku jeho nástupu do funkcie, prešla PNS-ka do podnájmu práve do budovy na spomínanej Záhradníckej ulici.
„Poviem vám to tak po slovensky. V tom čase som to vôbec nespoluvlastnil, to bolo až pozdejšie a nebudem sa o tom s vami baviť. Veľmi zaujímavá otázka, účelová,“ povedal nám Zeman a ukončil telefonát. Oficiálne dokumenty však hovoria niečo iné. Tridsaťdeväťpercentným spolumajiteľom firmy THB sa podľa obchodného registra stal už koncom februára 1996. Následne v apríli nastúpil do vedenia PNS a o osem mesiacov už podpisoval výhodný kontrakt. Či viac pre neho ako pre štát, nehralo rolu. Štátnu firmu, ktorej šéfoval, presťahoval do budovy patriacej firme THB, v ktorej bol od začiatku roka spoločníkom. Zmluva podľa našich informácií znela na niekoľko rokov, nájomné na niekoľko miliónov korún.
Skvelý manažér
Vladimírovi Zemanovi sa síce nežiadalo hovoriť o podozrivom biznise a konflikte záujmov, no o chvíľku sa ozval v inej veci. Chcel vypichnúť svoje údajné úspechy na čele štátnej firmy. „Keď som nastupoval do PNS, bol tam prepad 228 miliónov slovenských korún a za rok a pol som to dokázal postaviť z červených čísiel do čiernych,“presviedčal nás.
Ako PNS, najväčší distribútor periodickej tlače v krajine, dopadla, je už všeobecne známe. Pôsobenie Vladimíra Zemana vo funkcii jej generálneho riaditeľa sa do učebníc manažmentu asi nezapíše. Zeman firme šéfoval od apríla 1996 do júna 1999. Pod jeho vedením vyhlásil krajský súd na spoločnosť konkurz. Firma dlhovala veriteľom okolo 660 miliónov korún a iba 21 percent z dlžnej sumy dostali veritelia späť. Pol miliardy korún, 16,6 milióna eur, už nikdy neuvideli. Vtedajší prezident Prezídia Fondu národného majetku hovoril otvorene o tunelovaní PNS.
Mečiara nahradil Kotlebom
Sedemdesiatpäťročný Zeman dnes cez firmu PRENOS stále vlastní jednu z budov a pozemky v areáli bývalých polygrafických závodov. V čase úpadku HZDS mal záujem na jeho dávno upadnutej sláve podchytiť, čo sa dá. V roku 2006 ako nominant strany kandidoval do mestského zastupiteľstva v hlavnom meste.
Keď HZDS vydýchlo naposledy, začal hľadať inú koľaj. Našiel ju v Kotlebovej strane, kde sa zhostil postu bratislavského krajského šéfa. V blížiacich sa parlamentných voľbách mu „vodca“ zveril štrnástku na kandidátke, čo je o päť priečok vyššie ako pred štyrmi rokmi.
Zdroj: INTERNET
Krátené