Rozhodnutia ohľadne našej prisťahovaleckej politiky musia prijímať vždy len Američania a nikto iný.
Spojené štáty nebudú ďalej podporovať deklaráciu OSN zo septembra 2016, ktorá mala prispieť k riešeniu utečeneckých kríz vo svete. Oznámila to americká stála misia pri OSN, ktorej vyhlásenie priniesla v nedeľu agentúra DNA.

O rozhodnutí Washingtonu odstúpiť od uvedeného dokumentu bol podľa neho informovaný generálny tajomník OSN António Guterres. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley uviedla, že ani jedna krajina neurobila pre podporu migrantov viac ako USA, na čo sú Američania hrdí. “Ale rozhodnutia ohľadne našej prisťahovaleckej politiky musia prijímať vždy len Američania a nikto iný,” upozornila vo svojom vyjadrení na sieti Twitter s tým, že globálny prístup k tejto záležitosti “jednoducho nie je zlučiteľný so zvrchovanosťou USA”.
Lídri svetovej politiky a ministri zahraničných vecí 193 členských krajín OSN schválili v septembri 2016 na osobitnom summite o utečencoch na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku rozsiahly dokument, ktorý by mal poskytnúť humánnejšiu a koordinovanú reakciu na utečeneckú krízu. Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov nie je právne záväzná a chýbajú v nej konkrétne záväzky. Vyzýva však krajiny, aby chránili ľudské práva utečencov a zvyšovali humanitárnu pomoc, ako aj počty presídlených utečencov.
http://www.hlavnespravy.sk/usa-stiahli-podporu-vlanajsej-deklaracie-osn-o-utecencoch/1227520
Štáty únie nemusia udeliť humanitárne víza všetkým, rozhodol Európsky súdny dvor
Členské štáty nie sú povinné pustiť na svoje územie všetky osoby, ktoré sú v kritickej humanitárnej situácii.
Štáty únie nemusia udeliť humanitárne víza všetkým, rozhodol Európsky súdny dvor
Členské štáty EÚ nemajú povinnosť udeliť humanitárne víza osobám, ktoré chcú potom na ich území podať žiadosť o azyl, rozhodol dnes Európsky súdny dvor (ESD). Verdikt zaznel v rámci sporu sýrskej rodiny s Belgickom, ktoré jej odmietalo vydať víza argumentujúc, že by tým vznikol precedens a stratilo by kontrolu nad svojimi hranicami.
„Právo EÚ upravuje iba spôsob a podmienky udelenia víz na prevoz alebo pobyt na území členských štátov na maximálne 90 dní. Táto sýrska rodina ale požiadala o víza z humanitárnych dôvodov so zámerom požiadať v Belgicku o azyl, teda o pobyt dlhší ako 90 dní,“ cituje zo stanoviska Európskeho súdneho dvora belgický denník Le Soir.
ESD sa vyjadril v spore medzi sýrskou rodinou z Aleppa a belgickým štátnym tajomníkom pre migráciu a azyl Théom Franckenom. Sýrska rodina požiadala v libanonskom Bejrúte na belgickej ambasáde o humanitárne víza s cieľom dostať sa do Belgicka, kde jej rodina v meste Namur sľúbila poskytnúť útočisko.
Proti udeleniu víz sa ale postavil Théo Francken, hoci mu to po sťažnosti rodiny prikázal súd. Belgický štátny tajomník tvrdil, že udelenie víz by bolo „nebezpečným precedensom“ a inšpirovalo by ďalších ľudí na Blízkom východe, ktorí by začali hromadne žiadať o víza na belgických ambasádach v Bejrúte a Ankare. Po príchode na územie Belgicka by mohli požiadať o azyl, čím by podľa neho krajina stratila kontrolu nad svojimi hranicami.
Po niekoľkomesačnom právnom spore sa spor dostal až na ESD, ktorý dnes rozhodol, že štáty nemajú povinnosť v podobných prípadoch udeliť víza. Dal teda za pravdu Franckenovi. Jeho úrad tvrdil, že členské štáty nie sú povinné pustiť na svoje územie všetky osoby, ktoré sú v kritickej humanitárnej situácii.
http://hnonline.sk/svet/922756-staty-unie-nemusia-udelit-humanitarne-viza-vsetkym-rozhodol-europsky-sudny-dvor