Elvis Presley a zázrak ruženca.
Vedeli ste, že Elvis Presley (1935 -1977) nahral pieseň Zázračný ruženec na oslavu Panne Márii a svätého ruženca, a že táto skladba Kráľa Rock’n Rollu bola na jednej z jeho zlatých LP platní, konkrétne na jeho 16. albume s názvom Elvis Now!
V roku 1972? Táto Presleyho Ave Mária je málo známa, mnohí ju nepoznajú. A nebola to ani jeho nahrávacia a vydavateľská spoločnosť, ktorá mu túto pieseň navrhla.
Vybral si ju sám Elvis, ktorý ani nebol katolíkom, hoci text, ktorý spieva, je viac ako katolícky.
Oh Blessed Mother we pray to Thee
Thanks for the miracle of Your Rosary
Only You can hold back
Your Holy Son’s hand
Long enough for the whole world to understand
Hail Mary full of grace
The Lord is with Thee
Blessed are thou among women
And blessed is the fruit of Thy womb, Jesus
Oh Holy Mary dear Mother of God
Please pray for us sinners
Now and at the hour of our death
And give thanks once again
For the miracle of Your Rosary
Ó, požehnaná Matka, modlíme sa ku tebe
ďakujeme ti za zázrak tvojho ruženca.
Iba ty môžeš zadržať
ruku tvojho svätého Syna
dostatočne dlho,
aby to celý svet mohol pochopiť
Zdravas Mária, milosti plná,
Pán s tebou,
požehnaná si medzi ženami
a požehnaný je plod života tvojho Ježiš.
Svätá Mária, matka Božia,
pros za nás hriešnych,
teraz i v hodinu smrti našej.
A ešte raz: ďakujem
za zázrak tvojho ruženca.
Prečo chcel Elvis Presley mať túto skladbu práve v tomto svojom albume, kde ako titulný hit dal Hey Jude od Beatles, nevieme. Ale vieme, že autorom tohto Zázračného ruženca bol prvý Presleyho učiteľ hry na gitaru Lee Denson (1932 – 2007). Môžeme teda oprávnene predpokladať, že to urobil kvôli nemu. Totiž Lee Denson, známy aj pod umeleckým menom Jesse James, autor hudby tejto piesne, bol jedným z prvých Elvisových priateľov potom, čo sa rodina Presleyovcov v roku 1948 presťahovala z mesta Tupelo v štáte Mississippi do Memphisu v susednom štáte Tennessee.
Bol to Lee, ktorý ako pätnásťročný naučil o dva roky mladšieho Elvisa, prvé gitarové akordy. Zatiaľ čo Elvis urobil svetovú kariéru, Denson sa musel uspokojiť ako rockový spevák iba s miestnym, miernym úspechom.
Elvis teda poznal toto Ave Mária ešte v roku 1961. Keď sa títo dvaja, mimochodom naposledy, opäť stretli, Denson zahral Elvisovi aj túto pieseň. Ale Elvisa to veľmi neoslovilo. Až o desať rokov, keď Denson svoj Zázračný ruženec nahral sám, zavolal mu Elvisov spolupracovník Red West, s tým, že Elvis chce dať toto Ave Mária na svoju novú LP platňu. Tak sa stalo, že oslava Panny Márie a modlitby sv. ruženca sa ocitla na jednom z najúspešnejších albumov Elvisa Presleyho.
Prečo Lee Denson, ktorý nebol od narodenia katolík, napísal túto pieseň, je ďalší neuveriteľný príbeh. Mária, jeho manželka Mary si veľmi uctievala Fatimskú Pannu Máriu a pravidelne sa modlila na ruženci z Fatimy, ktorý jej odtiaľ priniesla jedna jej priateľka. Ale kvôli hudobným aktivitám svojho manžela čoraz viac zanedbávala ruženec a dokonca ten ruženec z Fatimy niekde odložila, či stratila, a nemohla ho nájsť. Až raz, v noci 13. októbra 1960, keď Lee raz prišiel z koncertu neskoro večer domov, zrazu obidvaja zbadali na vankúši malú krabičku. A v nej bol ten stratený ruženec.
Obaja boli z toho poriadne šokovaní. Ruženec, ktorý dávno považovali za stratený, sa našiel. Nasledujúce ráno sa rozhodli ísť na spolu na svätú omšu. Kňaz, ktorý ju slúžil samozrejme o ničom nevedel, v kázni, že Fatimská Panna robí zázraky každý deň, ale málokto sa nad tým pozastaví a si to všimne. Lee Denson sa nad tým ale riadne zamyslel a rozhodol sa, že sa stane katolíkom. Ako poďakovanie za toto svojej obrátenie napísal pieseň Zázračný ruženec. O desať rokov neskôr ho jeho starý priateľ Elvis Presley vydal na jednom zo svojich najúspešnejších albumov. Tiež ďalší zázrak.
Samotný Lee Denson neskončil svoju umeleckú kariéru, ale dal sa aj do služieb Panny Márie. S touto piesňou prišiel aj do Fatimy aj do kláštora Coimbre, kde si ty toto jeho Ave Maria vypočula spolu s ostatnými sestrami aj sestra Lucia.
Fatima ruft, č. 2/2021
Foto zdroj: Internet
Preložil Ján Košiar