Hasiči na Hodonínsku a Břeclavsku riešili večer stovky krízových udalostí, telefóny na tiesňovej linke boli zahltené.
Keďže atmosferická porucha, ktorá sa prehnala nad Hodonínom napáchala obrovské škody, a v piatok ráno je už jasné, že sú aj obete na životoch. Je možné, že išlo o tornádo. O ňom sa dá hovoriť vo chvíli, keď sa veterný vír dotkne zeme. Ak sa drží len nad povrchom, ide o tzv. trombu.
Na Hodonínsku sa vo štvrtok počas silných búrok objavil silný veterný vír. Zrejme išlo o tornádo. Vír za sebou zanechal veľké škody. Zničil napríklad dedinu Lužice, pol obce Hrušky zrovnal so zemou.
V Hodoníne sú popadané drôty, časť domácností je bez elektriny. Hasiči varujú, že by ľudia nemali vychádzať von, píšu aktuálne o udalosti Novinky.cz
“Pane Bože, práve teraz v Hodoníne! Mama mi volala, že im tornádo zničilo dom a zobralo celú strechu. Bracho mi natočil video z nášho bytu, že to ide na neho. Lietaju auta, strechy, kamióny, všetko. Potom mi poslal tieto videa. Podľa počasia, je to len začiatok a najhoršie to má byť o 22:00.“
„Choďte sa schovať do bezpečia, bola som doma v Hodoníne v utorok a už vtedy bola strašná víchrica a padali stromy, ale že o pár dní príde tornád, tak to by som nikdy nečakala!” Takto komentovali aktuálne Česi na modrej sociálnej sieti situáciu v Hodoníne.
Vzdušný vír bol jasne vidieť aj na slovenskej strane hraníc v Holíči.
Český premiér Andrej Babiš označil situáciu na južnej Morave za „veľkú tragédiu“. Uviedol, že to vyzerá tak, že živly spôsobili značné materiálne škody a vyžiadali si aj obete na životoch, nezverejnil však presný počet. V piatok ráno úrady potvrdili nateraz tri úmrtia.
S pomocnými prácami sa ku hasičom a dobrovoľníkom pripojí aj armáda.
Hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Juhomoravského kraja v piatok ráno pre TV Markíza potvrdila, že v súvislosti s tornádom na Morave zahynuli traja ľudia.
České médiá následne uviedli, že jedným z mŕtvych je len 21-ročný muž, ktorého privalil elektrický stĺp. Zomrel počas prevozu do nemocnice.
„Je to pohľad ako z apokalypsy. Ľudia sa pomaly prebúdzajú do strašného rána a našou úlohou je im maximálne pomôcť,“ vyjadril sa minister vnútra Jan Hamáček v Lužiciach.
Podľa neho na postihnutých miestach už fungujú záchranné práce, vrátane nasadenia tímov USAR (tímy na vyhľadávanie a záchranu osôb v zastavaných územiach, pozn. SITA), po ktorých bude nasledovať rekonštrukcia.
Hamáček sa zároveň poďakoval všetkým záchranným zložkám za ich prácu a ocenil aj zahraničnú pomoc zo Slovenska i Rakúska.
„S ministerkou financií Alenou Schillerovou, premiérom Andrejom Babišom aj starostami riešime, ako tým ľuďom finančne pomôcť. Peniaze musia prísť čo najrýchlejšie, aby mohli začať potrebné práce. Budeme tiež musieť prísť s veľkým balíkom rekonštrukcií, časť poničených domov bude musieť ísť dole a niektoré ulice je treba vystavať znova,“ skonštatoval vicepremiér Hamáček.
Ministerka financií Alena Schillerová v noci na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že postihnutí ľudia dostanú okamžitú mimoriadnu pomoc vo výške 58-tisíc korún. Vláda tiež okamžite uvoľní 10 miliónov korún v rámci rýchlej pomoci, uvádza iDNES. V obciach už podľa ministerky začali so sčítaním škôd.
Hasiči majú v najviac zasiahnutých oblastiach viac ako 100 jednotiek. Pomáha aj ťažká technika a kynológovia, ktorí vyhľadávajú ľudí v sutinách, a pomôcť by mali aj dve ženijné jednotky armády. V budovách pátrajú ešte v troch obciach – Mikulčiciach, Moravskej Novej Vsi a Lužiciach, uviedol hovorca hasičov Jaroslav Mikoška.
Reakcie slovenských politikov
Prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave.
„Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla hlava štátu.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) napísal, že tornádo, ktoré sa prehnalo Južnou Moravou po sebe zanechalo obrovskú spúšť, obete na životoch a desiatky zranených. „S českou stranou aktívne komunikujeme a na mieste zasahuje sedem slovenských sanitiek. K hraniciam sa už presunuli aj hasiči z Bratislavy a Trnavy. Rovnako sme pripravení pomáhať s príjmom pacientov podľa požiadaviek Českej republiky.“
Premiér Heger doplnil, že ďakuje ministrom Vladimírovi Lengvarskému, Romanovi Mikulcovi a Jaroslavovi Naďovi za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci. „Myslím na všetkých tých, ktorých tornádo postihlo. Verím, že to Česko zvládne, budeme našim susedom nápomocní.“
Predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár večer na sociálnej sieti Instagram napísal: „S veľkým znepokojením počúvame správy o zranených pravdepodobne mŕtvych, a tiež obrovských materiálnych škodách a veľkej dráme z oblasti od Břeclavska. Postihnutých tornádom bolo 7 obci. Česku poskytli pomoc aj naše záchranní zložky.“
„Naše mysle a modlitby sa obracajú k Vám bratia Česi. Slovensko je pripravene poskytnúť akúkoľvek pomoc ktorá bude potrebná,“ vyhlásil Boris Kollár
O tom, aká bola situácia vo štvrtok večer na hraniciach Česka a Slovenska, napísal aj poslanec NR SR Marek Šefčík (OĽaNO): „Cítim sa malý a bezmocný… Počas rokovania klubu som dostával správy od manželky. Roztrhnutá sieťka proti hmyzu, pretečené okná – voda v byte… ľadovec, to všetko zvládli. Bola to ale hrôza. Silnejšie, s tornádom sa to prehnalo od Břeclavy, cez Moravskú Novú Ves, Lužice a Hodonín. Po hranici medzi našimi krajinami, viac po moravskej strane sa prehnalo ničivé tornádo, ktoré poznáme skôr z amerických filmov.L
Uviedol, že z Hodonínska hlásia do 200 zranených, množstvo zničených domov, striech, áut… „Dedinky a mestá, ktoré poznám, ktoré mám prebicyklované… Je mi to ľúto, modlím sa za tých ľudí a cítim s nimi. Zasiahnutý bol aj okres Skalica. Držte sa priatelia, myslím na všetkých doma a cítim aj s bratmi spoza našich hraníc.“
Politológ Eduard Chmelár vyjadril hlbokú solidaritu a sústrasť ľudu Českej republiky, ktorý čelí nevídanej katastrofe. „Večer sa prehnalo južnou Moravou ničivé tornádo, ktoré za sebou zanechalo nielen obrovské materiálne škody, ale aj stovky zranených a žiaľ, hlásení sú už aj mŕtvi. Je to strašný pohľad a priznám sa, že keď som videl prvé obrázky, najprv som si overoval, či sú vôbec skutočné. Pri pohľade na tú skazu sa mi tisli slzy do očí.“
„Hrušky, Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, okolie Hodonína a Břeclavi… to všetko dnes vyzerá ako po vojne. Časti obcí sú zrovnané so zemou, v Hruškách sa zrútila kostolná veža, množstvo ľudí zostalo v okamihu bez strechy nad hlavou. A to všetko kúsok od slovenských hraníc. Ešte niekto pochybuje o zmene klímy a o tom, že je to najvážnejší problém ľudstva? Toto je len začiatok a my nie sme pripravení. Našťastie, stále sme pripravení prejaviť ľudskosť. Som hrdý na obyvateľov pohraničných slovenských obcí, ktorí neváhali ani minútu a spontánne uprostred noci medzi prvými okamžite vyrazili na pomoc svojim moravským bratom a sestrám, ale aj na sanitky z Bratislavy, ktoré sú tiež na mieste. Postihnutí ľudia dnes potrebujú absolútne základné potreby. Ďakujem všetkým, ktorí chcú, môžu a pomáhajú,“ dodáva Chmelár.
Hraničný priechod s Českou republikou na D2 bude minimálne do 12.00 h neprejazdný
Hraničný priechod s Českom na úseku diaľnice D2 je pre následky silnej búrky na českej Morave naďalej neprejazdný. Upozorňujú na to bratislavskí krajskí policajti. Obmedzenie potrvá minimálne do 12.00 h.
„Doprava je naďalej z D2 presmerovaná cez Kúty na Trenčiansky kraj na hraničný priechod Drietoma,“ informuje polícia.
Južnú Moravu zasiahli vo štvrtok (24. 6.) večer silné búrky. V okrese Hodonín a Břeclav sa k nim pravdepodobne pridalo i tornádo. Jeho sila podľa odhadov dosiahla stupeň tri až štyri, čo predstavuje rýchlosť presahujúcu 300 kilometrov za hodinu. Záchranári zaznamenali okolo 200 zranených osôb a najmenej tri osoby prišli o život. Obce hlásia poškodenie stoviek domov.
Rezort diplomacie neeviduje zranených po tornáde v Česku
Slovenský rezort diplomacie v súvislosti s tornádom a búrkami, ktoré sa územím Južnej Moravy prehnalo vo štvrtok 24. júna, neeviduje obete ani zranených občanov Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga. Dodal, že rezort je v neustálom kontakte s miestnymi úradmi.
Južnú Moravu vo štvrtok 24. júna zasiahli silné búrky, počas ktorých sa pravdepodobne objavilo aj tornádo. Veterný vír, ktorý sa prehnal Břeclavskom a Hodonínskom, zanechal veľké škody a podľa českých médií stovky zranených i obete na životoch. V dôsledku štvrtkových silných búrok a tornáda na južnej Morave zomreli minimálne traja ľudia. Dnes ráno to oznámila hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová, na ktorú sa odvoláva spravodajská televízia ČT24. Mnoho ľudí tiež utrpelo zranenia. Záchranári podľa Bothovej ošetrili a previezli do nemocníc 63 ľudí, z toho desať ťažko zranených.
Zoznam tornád v Čechách je dlhý. Začali sa už v roku 1993.
16. 7. Tornádo o sile F2 vo Spálené Poříčí. Škody: Niekoľko sto metrov dlhý pás zničeného lesného porastu.
1997
27. 6. Tornádo o sile F2 v okrese Rokycany. Škody: Zničené sady, lesné porasty, škody na rodinných domoch, strhané ploty a múry, zničenie niekoľkých stodôl.
1998
21. 7. Tornádo o sile F2 v okrese Karlovy Vary. Škody: Značné poškodenie lesného porastu, vytvorené rozsiahle polomy, poškodenie striech niekoľkých domčekov a stodôl.
tornádo
Tornádo v Čechách napáchalo veľké škody
2000
12. 6. Tornádo o sile F2 v Málková, okres Chomutov. Škody: Početné poškodenie porastov pozdĺž ciest, škody na lesnom poraste, škody na poľnohospodárskych plochách, zdemolovaná športová hala, zničené strechy na poľnohospodárskom statku, poškodený niekoľko domčekov.
2. 7. Tornádo o sile F2 v okrese Pelhřimov. Škody: Zničený lesný porast.
2001
31. 5. Tornáda o sile F3 a F2 v okrese Benešov a okres Havlíčkův Brod. Tornádo bolo spôsobené výskytom supercelární búrky. Vyskytlo sa aj niekoľko sekundárnych savých vírov. Škody: Úplne zničené niekoľko lesov – stromy boli pomliaždenie s či odlomené nad koreňom a odhadzované, zničené niekoľko stodôl a hospodárskych stavieb, poničené niekoľko obytných domov. [6]
20. 7. Niekoľko tornád o sile F2 na Morave. Možný výskyt supercel. Škody: Značne poničené lesné porasty, škody na poľnohospodárskych stavbách, poničená úroda, škody na obytných domoch, poničená záhradkárska kolónia.
tornádo
Tornádo v Čechách napáchalo veľké škody
2004
Podrobnejšie informácie nájdete v článku Tornádo v Litovli.
9. 6. Veľmi silné tornádo o sile F3 (252 až 332 km / h) v Litovli. Jasná ukážka sily tornáda v obývané oblasti. Škody: zničené či celkom zborené mnoho budov v meste, miestami úplne zničené verejné osvetlenie a dopravné značenie. Lampy boli unášané tornádom aj niekoľko metrov, zničené cesty a chodníky. Poškodených niekoľko parkov a mnoho ďalších, aj pomerne urastených stromov. Poškodenie či prevrátenia automobilov, kontajnerov, telefónnych búdok. Les za mestom v páse niekoľko desiatok metrov širokom a stovky metrov dlhom, bol úplne zničený. Podľa informácii odborníka sa jednalo o najsilnejšie tornádo za posledných 20 rokov: „V stredu v 16.45 h sme odchádzali z profesionálnej stanice Luká do Doksan. Cestou sme zaznamenali približujúce sa búrku, ktorá sa stáčala smerom na Olomouc. Potom, čo sme vyšli na hlavnú cestu z Olomouca do Mohelnice, sme si všimli približujúceho sa lievika visiaceho z oblaku druhu kumulonimbus, po niekoľkých minútach sme vleteli do smršte vody a lístia zo stromu a veľa toho už nevideli, navyše poryvy vetra šmýkali autom do strán . Pomaly sme išli cca 10 minút, než sme sa dostali z najhoršieho„- Martin Možný, SHMÚ
2005
29. 7. Tornádo o sile F2 v Krušných horách. Škody: zničenej strechy budov poľnohospodárskeho družstva, zničené strechy a múry u niekoľkých obytných budov, poničené niekoľko áut.
2007
18. 1. Možné tornádo v obci Třebeň, okres Cheb o sile F2.
28. 2. Tornádo v obci Heřmanice u Jaroměře, okres Náchod o sile F1.
11. 7. Tornádo o sile F1 v lesnom priestore v okolí mesta Trutnov vyvrátilo niekoľko stromov.
19. 7. Tonádo o sile F1 v obci Zbytiny, okres Prachatice strhal niekoľko striech.
28. 9. Tornádo o sile F1 v obci Deštná u Jindřichovho Hradca zničilo strechy a spôsobilo lesné polomy.
tornádo
Tornádo v Čechách napáchalo veľké škody
2008
25. 6. Supercelární tornádo o sile F2 (v úvahe bol i stupeň F3) na Chrudimsku. Pravdepodobný výskyt sekundárnych savých vírov – lokálne a ostro vymedzené vážne škody na lesnom poraste, značne vzdialené od miesta pôsobenia materského tornáda. Škody: rozsiahle polomy v lesoch, miestami boli staré smrekové lesy úplne zničené. Mnohoročné stromy boli zlomené v polovici a odhodené, niektoré stromy odkôrnenie a „ošklbaných“. Zničeniu mnohých budov, najmä strhnutím striech. Najsilnejší a najničivejšie tornádo od „Litovelského“ tornáda. Škody sú dodnes viditeľné na lesnom polome z letiska Podhořany – smer Krkanka (Železné hory).
2009
26.4. bolo videné tornádo v meste Slaný, okr. Kladno. Škody boli minimálne.
2010
21.6. Prostějov (Kralice). Škody: zničené pole s repkou, žiadne väčšie škody nevznikli. Sila tornáda bola F1.
2011
21.6. Pardubice (Staré Čívice). Škody: zničené budovy a priemyselné objekty. Sila tornáda dosiahla F2.
2013
18. júna – Krnov (mestskej časti Kostelec a Ježník)
27. mája – Chotětov (Viditeľná bola iba tromba, ktorá netrvala ani 3 minúty)
2016
24. mája – Červená Hora. Tornádo zničilo strechu poľnohospodárskej usadlosti, kompletne zrovnalo so zemou murovanou stodolu, zničilo strechy teletníku a kravína a zlikvidoval stromoradia pozdĺž cesty do susedného Žernova. Obec odrezalo od elektrickej energie.
2018
23. septembra – Horšov. Podľa výrazných škôd na statku v Horšov a popadaných stromov v úzkom páse dlhom 3 km bola stanovená intenzita tornáda na F1.
23. septembra – Chrášťany (okres Rakovník). Tornádo sprvu zasiahlo Kněževes a Chrášťany, kde poškodilo strechy domov a vyvrátilo stromy. Potom tornádo spôsobilo extrémne polomy v neďalekom lese a zničilo 2 stožiare vysokého napätia. Tornádo malo intenzitu F1.
2021
24. júna – Hodonín. Tornádo o sile EF-3 až EF-4
https://www.hlavnespravy.sk/dozvedate-sa-prvi-tornado-v-cechach-napachalo-obrovske-skody/2588616