Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje aj v sobotných večerných hodinách protest stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam.
Ľudí je však menej ako popoludní, situácia je pokojnejšia. Demonštrujúci avizujú, že chcú pred parlamentom zotrvať najbližšie hodiny a byť tam aj v nedeľu (25. 7.) i najbližšie dni. Na mieste sú naďalej desiatky policajtov strážiacich vstup a okolie budovy NR SR
Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021 v Bratislave
Protestujúci momentálne postávajú v priestore pred Viedenskou bránou Bratislavského hradu. Púšťajú si hudbu, ktorú sem-tam preruší s prejavom niekto z rečníkov. Opakovane sa vyjadrujú proti očkovaniu, testovaniu a kritizujú aj ďalšie protipandemické opatrenia, ako napríklad nosenie ochranných rúšok v obchodoch.
Kriticky sa vyjadrujú na adresu predstaviteľov vlády, parlamentu, ale aj vedcov a lekárov, ktorí odporúčajú očkovanie. Pandémiu COVID-19 považujú za podvod.
Popoludní sa pred demonštrujúcim davom striedalo viacero rečníkov
Pred mikrofónom pred demonštrujúcim davom sa popoludní striedalo viacero rečníkov. Hovorili o národnom povstaní, o boji za právo a slobodu, žiadajú demisiu vlády a predčasné parlamentné voľby. Odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i testovanie na ochorenie. Pandémiu nového koronavírusu označujú za podvod. Medzi protestujúcimi sú mladí i starší ľudia, taktiež aj deti.
Často sa obracali na stojacich policajtov s výzvou, aby sa pridali k demonštrácii, niektorí im aj nadávajú a vyhrážajú sa im, pýtajú si od nich identifikačné údaje. Keď polícia posilňovala stráž v okolí parlamentu, kričali „gestapo“. Napätie sa na chvíľu vyostrilo, keď niekto z davu hodil do policajtov fľaše. Samotní rečníci vyzvali prítomných, aby do policajtov nič nehádzali. Konflikty sa na mieste snaží riešiť aj policajný antikonfliktný tím.
Pred dav pravidelne chodia viacerí opoziční poslanci, najmä z ĽSNS či z mimoparlamentného hnutia Republika. Protestujúcich informujú o dianí v parlamente a povzbudzujú ich v demonštrácii. Predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vyzvali, aby využil právo veta a návrh novely stiahol z rokovania parlamentu. Po poslednom vystúpení opozičných poslancov sa protestujúci chceli dostať cez stojacich policajtov do parlamentu. Neskôr hromadne volali na tiesňové číslo 158. V okolí protestu bola na niekoľko minút aj obmedzená trolejbusová mestská hromadná doprava.
Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021 v Bratislave
Poslanec NR SR Štefan Kuffa na sociálnej sieti vysvetlil, že „ľudia majú dosť očkovacej, rúškovej a testovacej šikany. Televízne štáby pred Národnou radou boli ohádzané vajcami, kečupmi a plechovicami. Ušlo sa aj niektorým koaličným poslancom, ktorí protostujúcim nadávali do dezolátov.“
Protest trvá od piatka (23. 7.) rána, keď sa dav protestujúcich dostal až pred vstupné dvere do budovy parlamentu. Začiatok piatkovej demonštrácie sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi. Polícia neskôr dav vytlačila pod schody vedúce k parlamentu, kde protestujú doteraz.
Koaličná SaS odsúdila útoky na novinárov zo strany demonštrantov. „To, čo predvádzajú demonštranti pred parlamentom, nie je len prejavom ich davovej psychózy, ale aj znakom nerešpektovania demokratických pravidiel,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Roman Foltin. Naopak, protestujúcim opakovane aj osobne prišli vyjadriť podporu viacerí opoziční poslanci parlamentu, najmä zo strán ĽSNS a Smer-SD.
Koalícia rokuje o vládnej novele, Ňarjaš hovorí o pozmeňujúcom návrhu
Poslanec Erik Ňarjaš (OĽANO) poukázal na pozmeňujúci návrh. Chce bližšie špecifikovať prevádzky, kam by mali prístup nezaočkovaní ľudia bez testu na ochorenie COVID-19 aj v prípade zhoršenia pandemickej situácie – napríklad lekárne či potraviny.
„Chápem obidve strany, návrh zákona nie úplne jasne hovorí, ktoré prevádzky budú alebo nebudú otvorené,“ povedal Ňarjaš s tým, že pozmeňujúci návrh má špecifikovať tie prevádzky, na ktoré by sa prípadné obmedzenie na základe COVID preukazov nevzťahovalo. Napríklad obchody s potravinami, lekárne, drogérie, očné optiky či výdajne na diaľku zakúpených tovarov, advokáti a podobne. „Zoznam je z predošlej vyhlášky, keď bola najväčšia pandémia,“ poznamenal s tým, že by to mohlo presvedčiť aj váhajúcich poslancov.
Počas rokovania pléna o návrhu diskutovala aj koaličná rada. Partneri sa mali snažiť o získanie podpory hnutia Sme rodina. Jeho predseda a šéf parlamentu Boris Kollár totiž avizoval, že za novelu nebudú hlasovať. Viacerí koaliční poslanci očakávajú tesné hlasovanie. Koaličná rada mala dosiahnuť dohodu.
Blcháč navrhol nepokračovať v rokovaní o vládnej novele, Szőllős namieta
Ján Blcháč (nezaradený) navrhol, aby sa viac nepokračovalo v rokovaní o vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Koaličný poslanec Ján Szőllős (OĽANO) namieta, že to rovno môžu zrušiť celý zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, pretože všetky jeho ustanovenia dávajú ÚVZ rôzne možnosti.
„Vláda pretláča v parlamente zákon, ktorý vytvára občanov dvoch kategórií,“ vyhlásil Blcháč. Hovorí o premárnených príležitostiach vlády pri očkovacej kampani a snahe zvýšiť zaočkovanosť už od začiatku.
Richard Raši (nezaradený) deklaroval, že nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho budú proti novele. Vysvetlil, že na hlasovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie sa nezúčastnili preto, lebo boli na svojej tlačovej konferencii. Neúčasť poslancov z mimoparlamentného Hlasu-SD prispela k zníženiu kvóra, a tým i k schváleniu zrýchleného režimu
Szőllős namieta Blcháčov návrh. Podčiarkol, že novela má dať ÚVZ len možnosť prihliadať pri opatreniach na COVID preukazy, pričom ÚVZ môže nariadiť omnoho viac ďalších opatrení a obmedzení už aj podľa doterajšieho znenia zákona. „Navrhnite zrušenie celého zákona o ochrane verejného zdravia, lebo všetky tie body sú takéhoto charakteru, nie ste konzistentní,“ namieta.
Lengvarský chcel odísť
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) popoludní prerušil na pol hodiny rokovanie. Požiadal poslancov o súhlas, aby mohol ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) vystriedať iný člen vlády, pretože ho potrebovali na inom rokovaní. Opozícia s tým však nesúhlasila, a tak Kollár vyhlásil prestávku.
Do diskusie k vládnej novele je prihlásených ešte desať poslancov ústne. Podľa rokovacieho poriadku je dĺžka ich rečníckeho času desať minút. Poslanci môžu na každého rečníka reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať maximálne dve minúty.
Poslanci o novele o využívaní COVID preukazov dopoludnia nehlasovali
Poslanci Národnej rady (NR) SR v sobotu dopoludnia nehlasovali o novele, ktorá by mala zohľadňovať očkovanie pri zavádzaní opatrení. Diskusia sa totiž neskončila ani do plánovaného hlasovania, ktoré bolo o 11.00 h. Návrh je zatiaľ v prvom čítaní. O právnej norme budú hlasovať ihneď po jej prerokovaní a po prerokovaní ďalšieho návrhu, o ktorom NR SR rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
V pléne NR SR bolo dopoludnia len zopár poslancov. Koaliční poslanci v diskusii označili argumenty opozičnej ĽSNS a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu a Milana Mazureka za dezinformácie. Novela hovorí o tom, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mohol pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že na situáciu sa treba pripraviť a predísť patovým situáciám, ako napríklad zahlteniu nemocníc pacientami s ochorením COVID-19. Dôsledkom by napokon podľa jeho slov mohlo byť pristúpenie k rôznym opatreniam. Ak sa chceme vyhnúť zatváraniu podnikov, treba podľa neho nastaviť systém.
Návrh naďalej kritizovala opozícia z radov ĽSNS a nezaradených poslancov. Predstavitelia ĽSNS namietali riziká vakcíny, hovorili o očkovacej totalite. Koaliční poslanci sa im snažili vysvetliť, že riziko vírusu je vyššie ako riziká pri očkovaní.
Tomáš Lehotský (Za ľudí) označil debatu v pléne za „veľmi nešťastnú“. Najmä opozičné strany podľa neho využívali túto tému na získanie politických bodov. Upozornil na nízku zaočkovanosť na Slovensku, politici a spoločnosť by podľa neho mali urobiť všetko pre to, aby bola zaočkovanosť čo najvyššia. Novela zákona podľa neho nehovorí o delení na dve kategórie.
Poslankyňa Ľubica Laššáková (Hlas-SD) na sociálnej sieti uviedla, že „rozprava v parlamente už nie je o ľudských právach, o rizikách zákona, ale sa zo strany koalície zredukovala na ideologické obviňovanie, len aby prekryli svoje zlyhania.“
Vo svojom vystúpení podľa vlastných slov poukázala na to, že téma očkovania škodlivým spôsobom rozdelila našu spoločnosť. Krátkozraké a dogmatické videnie očkovania je podľa nej zlé. Očkovanie je výsostnou záležitosťou každého jedného človeka. Sú rôzne dôvody, pre ktoré sa niektorí nemôžu, alebo nechcú očkovať.
„Vládna koalícia delí ľudí na očkovaných a neočkovaných, ale má sa zamerať skôr na zdravých a chorých a podľa toho hľadať spôsoby, možnosti a podmienky na normálny život obyvateľov tejto krajiny,“ dodala.
Poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) potvrdil, že „všetci poslanci strany HLAS – sociálna demokracia budú hlasovať proti tomuto zákonu. Žiadame rovnocenné podmienky pre všetkých ľudí!“
Polícia nezaznamenala na zhromaždení pred NR SR narušenie verejného poriadku
Bratislavská polícia doposiaľ nezaznamenala na zhromaždení pred budovou Národnej rady (NR) SR žiadne narušenie verejného poriadku. Informuje o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.
Polícia uviedla, že v súvislosti s neohláseným verejným zhromaždením prijala adekvátne opatrenia. „Do bezpečnostného opatrenia boli velení policajti poriadkovej a kriminálnej polície v dostatočnom počte,“ poznamenala polícia. Na priebeh verejného zhromaždenia bude dohliadať aj naďalej, a to až do rozchodu zúčastnených osôb.
Polícia zároveň poznamenala, že na území hlavného mesta sa konajú aj iné podujatia, ktoré taktiež monitoruje.
Pred NR SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Počas dňa prišli demonštrovať stovky ľudí. Vstup do budovy strážia desiatky policajných ťažkoodencov. Protestujúci očakávajú, ako v parlamente dopadne hlasovanie o novele, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie. Demonštranti odmietajú prijatie tejto novely. Protest trvá od piatka (23. 7.) rána, zo začiatku ho sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi.