V súvislosti s propagáciou očkovania a jej slabou účinnosťou na slovenskú populáciu, sa včera zapojil do kampane za masívnejšiu účasť na vakcinácii aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
S odvolaním sa na výroky pápeža Františka, ktorý podporil vakcináciu a očkovanie nazval „skutkom lásky“, apeloval minister Korčok na Slovákov a ich kresťanské hodnoty:
„Už dlho si kladiem otázku, ako sa u nás na Slovensku, kde sa tak silno hlásime ku kresťanským hodnotám, tieto hodnoty prejavujú aj v praktickom živote. Táto otázka sa mi zdá ešte naliehavejšia na Slovensku práve dnes, keď pápež František hovorí , že očkovanie je prejav lásky.“
Je však v prvom rade nutné dodať, že ono toľko spomínané hlásenie sa ku „kresťanským hodnotám“ sa prejavuje u politikov len počas predvolebnej kampane a u bežných ľudí len pred svadbou. V praxi tieto „kresťanské hodnoty“ na slovenských zákonoch nie sú príliš pozorovateľné. Nedošlo k žiadnemu posunu v brutálnom zákone o umelých potratoch a do škôl a médií sa stále intenzívnejšie vkráda plazivá LGBT propaganda.
Navyše, a tu prichádza paradox Korčokovho apelu, politici a média neustále bojujú proti tomu, aby kresťanská viera nejako ovplyvňovala verejný a politický priestor. Kde sa odrazu vzala u ministra zahraničných vecí taká odhodlanosť pre presadzovanie „kresťanských hodnôt“ vo verejnom priestore? Už odrazu nevadí, že verejný činiteľ, dokonca minister vlády, odporúča občanom, aby sa riadili podľa výrokov predstaviteľa jedného konkrétneho náboženstva?
Minister zahraničných vecí dodáva: „Dalo by sa povedať, že ak niekto neverí vede, nech sa pýta sám seba, prečo jej verí pápež? Veľmi sa teším na návštevu tejto významnej osobnosti na Slovensku.“
Námet na otázku je to zaiste dobrý a každý katolík si zrejme na ňu bude musieť nájsť nejakú odpoveď. Avšak zaujímavejšie by bolo sa opýtať ministra Korčoka, či mieni s rovnakou vehemenciou presadzovať aj iné výroky pápežov, predovšetkým tie, ktoré sú pre katolíckych kresťanov skutočne zaväzujúce? Dočkáme sa od neho ďalších facebookových príspevkov, v ktorých vyjadrí rovnaké nadšenie pre zákaz umelých potratov alebo garanciu pohlavnej normálnosti?
Pretože pokiaľ nie, tak môžeme usudzovať, že sa nám tu máva pred nosom „kresťanskými hodnotami“ len z čisto účelových a pragmatických dôvodov, podobne ako v predvolebnej kampani. Je smutné pozorovať, ako sa reprezentanti sekularizovanej a ľavicovo liberálnej demokracie oháňajú na kresťanov, držiac v jednej ruke morálny obušok pápežových výrokov a kresťanských hodnôt, pričom v druhej ruke držia pero, ktorým sú ochotní tieto hodnoty kedykoľvek vyškrtnúť zo slovenských zákonov a spoločnosti. Neviem ako sa tomu hovorí teraz, v dobe covidového newspeaku, ale kedysi sa tomu hovorilo pokrytectvo.
BM