Nie kultúrnej revolúcii a európskemu superštátu. Deklarácia európskych strán žiada zásadnú reformu EÚ.
EÚ sa čím ďalej tým viac stáva nástrojom radikálnych síl, ktoré by chceli dosiahnuť kultúrne a náboženské premeny Európy, zameraných na vytvorenie európskeho superštátu, na zničenie alebo zrušenie európskych tradícií, premenu základných sociálnych inštitúcií a morálnych princípov.
VARŠAVA – „Európa sa stáva zdrojom problémov, úzkosti a neistoty.“
V čase napätej atmosféry medzi predstaviteľmi Európskej únie a Maďarskom kvôli jeho novému zákonu zakazujúcemu šíriť medzi deťmi materiály propagujúce homosexualitu a zmenu pohlavia sa predstavitelia šestnástich pravicových strán spojili a podpísali deklaráciu požadujúcu hlbokú reformu EÚ.
V dokumente, pod ktorým sú okrem maďarského premiéra Viktora Orbána podpísaní okrem iných aj šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, vodkyňa francúzskeho Národného združenia Marine Le Penová alebo líder talianskeho hnutia Liga Matteo Salvini, požadujú návrat k úcte k histórii národných štátov a ich pôvodným tradičným hodnotám.
Obávajú sa vzniku európskeho superštátu a presadzovanie ideologického monopolu. Deklaráciu nepodpísala žiadna strana z Česka, Slovenska alebo Nemecka, píše server echo24.cz.
Deklaráciu, ktorá sa chystala niekoľko mesiacov, podpísali lídri jednotlivých strán a zoskupení v piatok. Informovali o nej len niektoré agentúry a okrem Poľska a Maďarska udalosť nemala väčšiu publicitu v európskych médiách.
Celý text Deklarácie o budúcnosti Európy prinášame nižšie.
Ide iba o začiatok celej debaty o budúcnosti Európy, zdôrazňujú signatári. V septembri sa má vo Varšave z iniciatívy signatárov uskutočniť širšia konferencia o reforme únie, informuje napríklad server Euractiv.
Za deklaráciou je vidieť myšlienkový a politický vplyv premiéra Viktora Orbána, ktorý nedávno formuloval svoje predstavy o zachovanie Európy.
Pred podpísaním deklarácie maďarská vláda inzerovala zásadné body požadované reformy únie v médiách niekoľkých európskych krajín, niektoré médiá však odmietli inzerát publikovať.
„Spolupráca európskych národov by mala byť založená na tradícii, úcte ku kultúre a histórii európskych štátov, úcte k európskemu židovsko-kresťanskému dedičstvu a spoločným hodnotám, ktoré spájajú naše národy, a nie na ich zničení,“ zdôrazňujú teraz signatári a varujú pred „nebezpečným invazívnym sociálnym inžinierstvom“ nových štruktúr.
„Moralistická nadmerná aktivita, ktorú sme v posledných rokoch sledovali v inštitúciách EÚ, vyústila v nebezpečnú tendenciu presadiť ideologický monopol,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Kritika je smerovaná predovšetkým na orgány, ako sú Európska komisia alebo Európsky súdny dvor.
Signatári potom požadujú za potrebné vytvoriť súbor nedotknuteľných kompetencií jednotlivých členských štátov a zaviesť vhodný mechanizmus ich ochrany. Na tom by sa mali podieľať ústavné súdy jednotlivých krajín alebo podobné orgány.
„Spory o kompetencie sú v skutočnosti urovnávané brutálnym vnútením vôle politicky silnejších subjektov tým slabším,“ domnievajú sa.
To všetko podľa deklarácie ničí základ fungovania európskeho spoločenstva ako spoločenstva slobodných národov. Signatári tiež silne zdôrazňujú nutný ohľad na „rodinné hodnoty“.
EÚ sa „pripravuje na uskutočnenie kultúrnej revolúcie, ktorá zničí sociálne štruktúry, počnúc rodinou a tradíciami, a vytvorí nového človeka,“ uviedol Kaczynski v televíznom prejave k podpisu deklarácie.
„Nechceme túto revolúciu, ktorá, ako veríme, prinesie nešťastie a drastický pokles slobôd jednotlivcov a krajín,“ povedal vo svojom prejave Kaczyński.
Podľa neho ide o iniciatívu, ktorá je silnou podporou pre všetkých, ktorí by chceli zachovať európsku tradíciu, európske národy a ich rozmanitosť a zároveň si chcú zachovať slobodu jednotlivca a udržiavať stálu spoluprácu medzi národmi.
Predseda PiS zdôraznil, že európske strany, ktoré podpísali deklaráciu, sa líšia.
„Nie vždy sa na všetkom zhodneme, ale v tejto veci sme jednomyseľní alebo takmer jednomyseľní,“ povedal.
„Sme presvedčení, že sme urobili niečo dobré pre budúcnosť Európanov, všetkých národov a pre budúcnosť Európy,“ dodal Kaczyński.
Deklarácia vzniká okrem iného ako reakcia na Konferenciu o budúcnosti Európy, ktorá sa začala vlani v máji, a ktorá sa snaží predefinovať ciele a štruktúru európskeho projektu v určitom zmysle ako federálnu organizáciu.
Na horizonte si hlavní politici únie predstavujú novú zmluvu, ktorá rozšíri právomoci inštitúcií Spoločenstva a ich schopnosť kontrolovať suverenitu členských štátov.
To je podľa signatárov deklarácie neprijateľné.
Podľa slov predsedu španielskej pravicovej strany VOX Santiaga Abascal je táto konferencia ďalším prejavom rozporu medzi európskymi inštitúciami a občanmi.
„Konferencia už mala písomné závery. Usiluje sa o vynútenú federalizáciu únie proti skutočnej vôli európskych národov i mimo národné parlamenty,“ povedal pri podpise Abascal s tým, že táto iniciatíva“ priamo ohrozuje pôvodný európsky projekt „a snaží sa presadiť“ model spoločnosti stále viac vzdialený princípom a hodnotám, ktoré tvoria kresťanské korene a históriu Európy „.
V posledných dňoch vzbudil rozruch útok zo strany niektorých predstaviteľov EÚ voči Maďarsku kvôli jeho novému zákonu, ktorý zakazuje šíriť medzi mladými ľuďmi do 18 rokov rôzny materiál zobrazujúci alebo propagujúci homosexualitu a zmenu pohlavia.
Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyen je maďarský zákon „hanbou“.
Najďalej v kritike zatiaľ zašiel holandský predseda vlády Mark Rutte, ktorý má za to, že Budapešť už v Európskej únii nemá miesto.
„Dlhodobým cieľom je dostať Maďarsko na kolená,“ vyhlásil Rutte.
Podľa neho nie je možné Maďarsko z dvadsaťsedmičky vytlačiť okamžite a nezvládne to sám, teda je potrebné urobiť to „krok po kroku“.
Orbán sa proti únijným vodcom ostro vymedzil.
„Nedávno prijatý maďarský zákon chráni záujmy detí, zaručuje práva rodičom a netýka sa práv na sexuálnu orientáciu u ľudí starších ako 18 rokov, takže žiadne diskriminačné prvky neobsahuje,“ uviedol vo vyhlásení maďarský premiér.
Zároveň Leyenovú obvinil z vydávania predpojatého politického názoru.
Podpísali ho šéfovia 16 politických strán
Text Deklarácie o budúcnosti Európy, ktorú v piatok 2. júla podpísali šéfovia 16. európskych politických strán, požaduje reformu EÚ smerom k zachovaniu tých princípov, na ktorých únia vznikla, a zabránenie vzniku európskeho superštátu bez rozhodovacích právomocí jednotlivých štátov.
Text deklarácie sa v jednotlivých jazykoch na niekoľkých málo miestach nepatrne líšia s ohľadom na špecifiká daného štátu. Tento text vychádza primárne z poľského textu.
Deklarácia o budúcnosti Európy
V nedávno začatej diskusii o budúcnosti Európy nesmie chýbať hlas strán spätých so slobodou národov a tradíciami obyvateľov Európy.
Búrlivá história Európy, najmä v minulom storočí, priniesla mnoho nešťastia. Národy obhajujúce svoju suverenitu a územnú celistvosť pred agresormi priniesli obete väčšie ako je ľudská predstavivosť.
Po druhej svetovej vojne museli niektoré európske krajiny bojovať proti nadvláde sovietskeho totalitarizmu po celé desaťročia, než znovu získali nezávislosť.
Táto nezávislosť, atlantické spojenectvo medzi Európskou úniou a NATO, rovnako ako mier medzi spolupracujúcimi národmi, sú veľkým úspechom pre veľký počet Európanov, pretože im dáva pocit trvalej bezpečnosti a vytváranie optimálnych podmienok pre rozvoj.
Proces integrácie urobil veľa pre vybudovanie trvalých štruktúr spolupráce a udržanie mieru, vzájomného porozumenia a dobrých vzťahov medzi štátmi. Toto dielo by sa malo zachovať ako hodnota epochálneho významu.
Avšak, rad vážnych kríz, ktoré ním za posledných desať rokov otriasli, ukázala, že dielu európskej spolupráce dochádza dych, predovšetkým preto, že národy majú pocit, že sú pomaly zbavované svojho práva vykonávať svoju legitímnu zvrchovanú vládu.
Európska únia potrebuje dôkladnú reformu, pretože dnes sa namiesto ochrany Európy a jej dedičstva, namiesto toho, aby umožňovala slobodný rozvoj európskych národov, sama stáva zdrojom problémov, úzkosti a neistoty.
EÚ sa čím ďalej tým viac stáva nástrojom radikálnych síl, ktoré by chceli dosiahnuť kultúrne a náboženské premeny Európy, zameraných na vytvorenie európskeho superštátu, na zničenie alebo zrušenie európskych tradícií, premenu základných sociálnych inštitúcií a morálnych princípov.
Využitie politických štruktúr a práva k vytvoreniu európskeho superštátu a nových foriem sociálneho života je prejavom nebezpečného a invazívneho sociálneho inžinierstva známeho z minulosti, ktoré musia vzbudiť oprávnený odpor.
Nadmerná moralizujúca aktivita, ktorej sme boli svedkami v posledných rokoch v inštitúciách EÚ, vyústila v nebezpečnú tendenciu vnucovať ideologický monopol.
Sme presvedčení, že spolupráca európskych národov musí byť založená na tradícii, na úcte ku kultúre a histórii európskych národov, na rešpekte k židovsko-kresťanskému dedičstvu Európy a spoločným hodnotám, ktoré spájajú naše národy, a nie na ich zničení.
Znovu potvrdzujeme svoje presvedčenie, že rodina je základnou jednotkou našich národov. V čase, keď Európa čelí vážnej demografickej kríze s nízkou mierou pôrodnosti a starnutím populácie, vytváranie politík naklonených rodinám by malo byť odpoveďou viac než masová migrácia.
Sme presvedčení, že suverénom v Európe sú a zostanú európske národy. Európska únia bola vytvorená týmito národmi, aby bolo možné dosiahnuť ciele účinnejšie ako jednotlivé členské štáty.
Avšak hranice právomocí únie sú stanovené princípom – všetky právomoci, ktoré nie sú postúpené únii, zostávajú právomocami členských štátom pri rešpektovaní princípu subsidiarity.
Prostredníctvom zásadnej reinterpretácie zmlúv zo strany inštitúcií EÚ sa v posledných desaťročiach tieto hranice významne posunuli na úkor národných štátov.
Táto situácia je nezlučiteľná so základnými hodnotami únie a vedie ku klesajúcej dôvere európskych národov a občanov v tieto inštitúcie.
Aby sa tento trend zastavil a zvrátil, je okrem zásad existujúceho postúpenia, nutné vytvoriť zoznam nedotknuteľných právomocí členských štátov EÚ a vhodný mechanizmus ich ochrany za účasti ústavných súdov alebo im rovnocenných orgánov členských krajín.
Všetky pokusy premeniť európske inštitúcie na orgány, ktoré by boli nadradené národným ústavným inštitúciám, vytvárajú chaos, podkopávajú zmysel európskych zmlúv, spochybňujú zásadnú úlohu ústavy členských štátov.
A vzniknuté jurisdikčné kompetenčné spory sú preto riešené brutálnym uvalením vôle politicky silnejších subjektov nad tými slabšími. To ničí základ fungovania európskeho spoločenstva ako spoločenstvo slobodných národov.
Sme presvedčení, že konsenzus musí zostať základným prostriedkom na dosiahnutie pozície bežnej v únii. Nedávne pokusy obísť tento postup alebo nápady na jeho zrušenie, hrozia vylúčením určitých krajín z vplyvu na rozhodovanie a premeniť úniu vo zvláštnu formu oligarchie.
To by mohlo viesť k faktickej neschopnosti konania vnútroštátnych ústavných orgánov, vrátane vlád a parlamentov, zredukovaných na funkciu schvaľovaní rozhodnutí už urobených inými.
V členských krajinách stále existuje úplná ochota spolupracovať a duch komunity a priateľstva prestupuje krajinami a spoločnosťami nášho kontinentu. To predstavuje veľký kapitál. Reformovaná únia tento kapitál uplatňuje, zatiaľ čo únia, ktorá odmieta reformu, ho premárni.
Preto sa dnes obraciame na všetky strany a skupiny, ktoré zdieľajú naše názory, pričom tento dokument je základom spoločnej kultúrnej a politickej práce, rešpektujúci úlohu súčasných politických skupín.
Reformujme spoločne úniu pre budúcnosť Európy!
Signatári deklarácie
Jaroslaw Kaczyński (PiS, Poľsko), Giorgia Meloniová (Bratia Taliansko), Santiago Abascal (VOX, Španielsko), Viktor Orbán (Fidesz, Maďarsko), Matteo Salvini (Liga, Taliansko), Marine Le Pen (Národné združenie, Francúzsko), Herbert Kickl (FPÖ, Rakúsko), Tom Van Grieken (Vlaams Belang, Belgicko), Kristian Thulesen Dahl (Dánska ľudová strana), Krasimir Karakachanov (Bulharskej národné hnutie), Mart Helme (Estónska konzervatívna ľudová strana), Jussi Halla-aho (Praví Fíni ), Kyriakos Velopoulos (Grécke riešenie), Joost Eerdmans (JA21, Holandsko), Aurelian Pavelescu (Kresťansko-demokratická národná roľnícka strana, Rumunsko), Valdemar Tomaševski (Aliancia kresťanských rodín, Litva)