Liberáli napriek tomu zneužili jeho návštevu vo svoj prospech
Namiesto posilnenia kresťanstva a konzervativizmu bol návštevou pápeža Františka na Slovensku paradoxne posilnený liberalizmus
Na pápeža Františka sa najviac tešili liberáli.
Hlava katolíckej cirkvi pápež František v predchádzajúcich dňoch navštívil Slovensko. Postupne navštívil mestá Bratislava, Prešov, Košice a Šaštín.
Na svätých omšiach pápeža Františka sa dovedna zúčastnilo okolo 100 – tisíc ľudí, z toho v Šaštíne len 50 000, čo bolo výrazne pod očakávania. Len pre porovnanie. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte cca 20 000 veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000 pútnikov. Dá sa preto povedať, že pápež do Šaštína prilákal asi 30 000 veriacich. Na svätú omšu pápeža Jána Pavla II. prišlo v roku 1995 na košické letisko až 350-tisíc ľudí. Na Mariánksej hore v Levoči 3. júla 1995, sa zúčastnilo dokonca viac než 650 000 pútnikov, čo je najväčšia zaznamenaná akcia akéhokoľvek druhu v dejinách Slovenska.
Nejeden by očakával, že z tejto návštevy pápeža Františka by mali mať najväčšiu radosť veriaci ľudia – kresťania – katolíci. Na Slovensku však nastala paradoxná situácia. Svoju radosť zo správy, že k nám zavíta pápež najviac prejavovali liberálne orientovaní politici a liberálni novinári. Pre väčšinu veriacich kvôli očkovaciemu nátlaku návšteva pápeža prestala byť témou.
Liberáli totiž vycítili veľkú príležitosť. Pápež je svetovou autoritou a jeho návšteva má potenciál posunúť verejnú mienku želaným smerom. Liberáli sa snažia navodiť dojem, že pápež František je jeden z nich. Aj keď liberalizmus pápeža Františka je do veľkej miery preceňovaný, dôležité je však to ako je jeho návšteva prezentovaná.
Sondou do duše liberálov je vyjadrenie komentátora Aktualít, Ľubomíra Jaška: „Pápežská návšteva bude najnovšou sondou do súčasného stavu slovenského katolicizmu. Ukáže sa, či je len rodinným dedičstvom alebo ozajstnou schopnosťou so súcitom vnímať celý svet (s Bezákom, homosexuálmi i utečencami) a s vierou ho dávať do starostlivosti milosrdnému Bohu.“
Podobne to videl aj predseda ultraliberálneho hnutia Spolu, Juraj Hipš:
„Slovenskí veriaci sa stretnú s pápežom, ktorý kladie silný dôraz na ochranu životného prostredia. S človekom, ktorý si váži vedcov. Ktorý sa nebojí nahlas povedať, že migranti sú tiež ľudia a zaslúžia si pomoc. S tým, ktorý miesto nadradenosti hlása toleranciu a rešpekt. Farizeji to pri ňom budú mať ťažké. Stretnú sa s pápežom, ktorý im až príliš nastavuje zrkadlo. Som rád, že príde na Slovensko.“
A presne o to liberálom šlo. Dúfali, že pápež František sa na Slovensku dotkne tém ako Bezák, homosexuáli, migranti, a že vyzve Slovákov na očkovanie proti Covidu. Nič z toho sa však nestalo.
Žiadne LGBT ani vítanie migrantov
František sa síce stretol s Robertom Bezákom, no nerehabilitoval ho, čím zrejme sklamal nejedného liberála. Nedotkol sa ani témy LGBT agendy ani nenakázal Slovákom prijímať migrantov. Dokonca ani nevyzval občanov na očkovanie proti Covidu, čo mnohí liberáli očakávali. Nakoniec však na túto tému v lietadle pri ceste zo Slovenska povedal, že „ľudstvo má históriu priateľstva s vakcínami“ a na pomoc ľuďom, ktorí odmietajú tú proticovidovú, je podľa neho potrebná pokojná diskusia. Poukázal na to, že vakcíny už desaťročia chránia deti pred osýpkami či obrnou.
Napriek tomu, si liberáli jeho slová, ktoré vyslovil počas kázni na Slovensku vyložili po svojom. Pápež František napríklad hovoril o väčšej otvorenosti cirkvi, čo si liberáli vyložili tak, že podporil liberalizáciu cirkvi.
V skutočnosti len dal biskupom a kňazom rôzne rady, napríklad – že kázne by mali byť kratšie a zrozumiteľnejšie, aby sa tak viac priblížili k ľuďom a nemali by dbať príliš na ceremónie ale skôr na ľudskosť.
Pápež František taktiež odkázal slovenskej cirkvi, aby viac chránila slobodu ľudí. Možno tým mal na mysli to, že cirkev sa veľmi slabo bránila voči vládnym reštrikciám, kedy boli zatvorené kostoly a nezastala sa veriacich ani práve v súvislosti s návštevou pápeža, kedy prikývla na Lengvarského zvrátený návrh pustiť na omše s pápežom len zaočkovaných ľudí.
Čaputová si „sprivatizovala“ pápeža
Liberáli si z návštevy pápeža urobili taktiež dokonalé PR. Najmä ich pomyselná líderka – dočasná prezidentka „tejto krajiny“ Zuzana Čaputová.
Tá sa priživila na pápežovi najviac. K privítaniu pápeža na letisko si prizvala progresívneho primátora Bratislavy Matúša Valla, ultraliberálnu ombudsmanku Patakyovú – ktorá fanaticky presadzuje LGBT agendu, a tiež liberálneho kresťana Františka Mikloška – ktorý už dlhodobo kolaboruje s liberálmi.
Podobnú liberálnu partičku si na druhý deň pozvala aj do záhrady prezidentského paláca, kde sa všetci stretli s pápežom Františkom. Čaputová sa doslova štylizovala do polohy akejsi kráľovnej – vládkyne Slovenska. Dokonale to vystihuje situácia, kedy sa v záhrade grasalkovičovho paláca posadila vedľa pápeža Františka na kreslo pripomínajúce kráľovský trón.
Posolstvo pápeža Františka Slovensku: Stop potratom! Stop LGBT agende! Budú sa jeho slovami riadiť Čaputová a spol.?
Počas letu z Bratislavy do Ríma pápež František novinárom na palube svojho lietadla potvrdil odmietavý postoj katolíckej cirkvi voči manželstvám osôb rovnakého pohlavia i interrupciám, informujú agentúry AP, AFP a DPA.
V súvislosti s výzvami na uznávanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia pápež zdôraznil, že „manželstvo je sviatosť a cirkev nemá právomoc meniť sviatosti, ako ich ustanovil Pán,“ citoval ho portál Vatican News.
Cirkev podľa pápeža nemôže zmeniť ani svoj postoj v prípade interrupcií.
„Je to viac ako len problém, je to vražda,“ vyhlásil František. „Vezmite si knihu o embryológii pre študentov medicíny. Tretí týždeň po počatí sú tam už všetky orgány, aj DNA… je to ľudský život, na ktorý musíme brať ohľad, tento princíp je taký jasný,“ doplnil.
Pápež František vyslal Slovensku jasné posolstvo. Z jeho slov možno vyčítať, že si želá, aby slovenskí politici prijali legislatívu zakazujúcu vraždenie nenarodených detí – potraty. Zároveň odmieta snahy liberálov o zväzky homosexuálov. Budú sa teda pápežovi najväčší obdivovatelia na čele s Čaputovou a ďalšími liberálnymi politikmi riadiť jeho posolstvom?
Samuel Gdovin