Kanonik nitrianskeho biskupstva Jozef Randík k svojej predchádzajúcej výpovedi podáva menšie korektúry.
Dr. Šujan: Viete o tom, že obžalovaný mal nejaký plán, čo bude robiť po vojne?
Randík: Keď bol obžalovaný na návšteve u mňa, spýtal som sa ho, ako hľadí na Čulenove rozhlasové reči. Čulen vtedy hovoril, že Slováci po tejto vojne nebudú takí sprostí, aby sa vrátili do ČSR a že radšej budú mať samostatné Slovensko. Keď som sa spýtal na náhľad Dr. Tisu, povedal, že s tým nesúhlasí a čo Čulen robí, robí na svoju vlastnú päsť. Dr. Tiso vyhlásil, že ČSR je dobrá politická konštrukcia.
V predchádzajúcej výpovedi svedok spomína študentské časy, keď profesori Dr. Tisu nazývali malým panslávom. S obžalovaným hovorieval po slovensky i po maďarsky. Neskôr Dr. Tiso mal nepríjemnosti, lebo sa stýkal so Slovákom Koptákom, ktorého zo seminára pre jeho slovenské presvedčenie vylúčili. Neskôr Dr. Tiso s radosťou vítal príchod Československej republiky.
Po prevrate svedok s radosťou pozoroval, ako sa obžalovaný zapojil do národnej práce v Nitre a ako sa postupne dostával do širšieho pôsobiska. Potom sa obžalovaný menej stýkal s ním. Dr. Tiso sa vraj obrátil proti Čechom, lebo v ich vplyve videl ohrozenie kresťanstva . Svedok spomenul, že Dr. Tiso mu raz povedal, že Hitler chcel dostať celé Považie, aby tam mohol stavať opevnenia proti čomu sa on postavil. Roku 1942 svedok navštívil Dr. Tisu v Bánovciach, odviezol sa s ním autom do Nitry a cestou mu obžalovaný hovoril, že by nebolo dobré, keby Nemci vyhrali vojnu.
Dr. Daxner: Vo vašej písomnej výpovedi ste hovorili, že Tiso nebol proti povstaniu a spomínal nejaký plán. Aký to bol plán?
Randík: Tiso mi spomínal, nejaký plán, ktorý má pre prípad, až sa všetko začne rúcať.
Dr. Daxner: Ako sa vyjadril obžalovaný o povstaní?
Randík: Povedal, že to bola nepripravená vec.
Dr. Daxner: Počuli ste niektoré jeho prejavy, ktoré mal za povstania a ktoré boli uverejnené aj v novinách?
Randík: Áno, čítal som jeho prejavy.
Dr. Daxner: A v týchto tiež len toľko hovoril, že povstanie nebolo pripravené?
Randík: Keď 28. októbra mal v Banskej Bystrici reč, vtedy som si povedal, že Tiso nehovorí sám od seba. Nepokladal som, túto reč za najkrajšiu, pokiaľ ide o štýl, a z toho som videl, že nehovorí úprimne proti naším vojakom a za Nemcov.
Dr. Daxner: Viete o liste arcibiskupa Dr. Kmeťku, ktorý písal Dr. Tisovi v súvislosti s evakuáciou?
Randík: O tomto liste viem. Sám som o evakuácii s Dr. Tisom rozprával a vtedy Dr. Tiso povedal, že evakuáciu nenariadila slovenská vláda, ale Nemci.
Ďalšie výpovede svedka Randíka týkali sa dávnejšej minulosti a Dr. Tisu ukazovali vo svetle mládenca, ktorý sa činil, aby zostal Slovákom. Nakoniec sa Dr. Žabkay opýtal svedka, čo mu hovoril obžalovaný o hospodárskom pôsobení Nemcov na Slovensku, na čo svedok Randík odpovedal, že to nemecké pôsobenie na Slovensku Dr. Tiso charakterizoval so slovami, že je to vyžieranie.
Pripravil A. Čulen