Čo sa to deje? Kotleba je podľa stávkovej kancelárie favoritom volieb. Z ďalších krajov sa tiež točí hlava. Analytik priznal, ako je to s prieskumami naozaj

Stávková kancelária Niké pred niekoľkými dňami na svojich stránkach zverejnila aktuálne kurzy na víťazstvo jednotlivých kandidátov v župných voľbách, ktoré sa budú konať 4. novembra.

Kurzy sa však za pomerne krátky čas značne zmenili a prekvapia nejedného voliča. Výsledky prieskumov kandidátov ĽS NS sú veľmi skreslené, priznáva politický analytik Ján Baránek.
Najpravdepodobnejším županom Bratislavského kraja je podľa stávkovej kancelárie Milan Ftáčnik (nezávislý) s kurzom 1,70. Nasledujú Pavol Frešo (SDKÚ) a Rudolf Kusý (nezávislý) s rovnakým kurzom 2,60 a Juraj Droba (SaS) s kurzom 3 ku 1. Frešo pred dvomi dňami pritom nebol v prvej trojke.

Zdroj: nike.sk

V Trnavskom kraji očakávane vedie dlhoročný župan Tibor Mikuš (Nová demokracia) s kurzom 1,40, nasleduje Jozef Viskupič (OĽaNO, kurz 2,55) a József Berényi (SMK) má kurz až 6 k 1.

V Trenčianskom kraji vysoko vedie Jaroslav Baška (Smer-SD) s kurzom 1,02, za ním je umiestnená Renáta Kaščáková (SaS) s kurzom až 9:1.

Najnádejnejší kandidát v Nitrianskom kraji Milan Belica (Smer-SD) má kurz 1,1, na druhý najlepší kurz sa za dva dni vyšvihol Milan Uhrík (ĽS NS) s kurzom 2,95 (predtým kurz 8). Na tretej priečke je kandidát Ján Greššo (nezávislý, s podporou pravicovej koalície) s aktuálnym kurzom 6,5.

Zdroj: nike.sk

V Žilinskom kraji je súboj tesný. Najväčšie šance má podľa stávkovej kancelárie Niké aktuálny predseda kraja Juraj Blanár (Smer-SD, kurz 1,6), opozičná kandidátka Erika Jurinová (OĽaNO) s kurzom 2,1 však veľmi nezaostáva. Tretím najperspektívnejším kandidátom je Marián Murín (nezávislý) s kurzom 7:1.

V Banskobystrickom kraji sa na prvú priečku vyšplhal Marian Kotleba (ĽS NS) s kurzom 1,7. Ako pritom informoval portál Hlavné správy, ešte pred dvoma dňami bol Kotlebov kurz 2,5. Kurz Jána Luntera (nezávislý, s podporou pravicovej koalície) poklesol na 1,80 a stratil tak prvú priečku. Tretí je nezávislý kandidát Martin Jahuniak, kurz mu však medzitým klesol z 10:1 až na 16:1.

Zdroj: nike.sk

Favoritom na predsedu Košického kraja je aktuálny košický primátor Richard Raši (Smer-SD) s kurzom 1,02. Krajskému poslancovi Rastislavovi Trnkovi (nezávislý) priradili kurz 5 k 1, ďalší kandidát je Štefan Surmánek (ĽS NS) s kurzom 10 k 1.

V Prešovskom kraji vedie aktuálny župan Peter Chudík (Smer-SD, kurz 1,01), za ním sa v stávkovom rebríčku umiestnil primátor Levoče Milan Majerský (KDH) s kurzom 6:1.

Baránek: Výsledky prieskumov sú skreslené. Kotlebovci vraj dali voličom pokyn, aby sa nepriznávali

Na kurzoch sú určite najviac zarážajúce priečky kandidátov ĽS NS. Ako je možné, že Kotleba je favorizovaný pred Lunterom, ktorý by podľa posledného prieskumu agentúry AKO získal viac ako polovicu hlasov? Podobná je aj situácia v Nitre, kde podľa prieskumov Uhrík výrazne zaostáva, Niké mu však dáva druhú priečku.

„Určite si robia svoje prieskumy, napríklad telefonické, to nie je problém,“ komentoval kurzovú metodiku politický analytik Ján Baránek. Poukázal však na jedno obrovské riziko. „Volič Kotlebu je skrytý. Počul som, že kotlebovci vydali dokonca interný pokyn alebo odporúčanie svojim voličom, aby sa nepriznávali v prieskumoch, že idú voliť Kotlebu. Neviem, či je to pravda, ale môže to mať veľmi veľký vplyv. Celkovo výsledky prieskumov kandidátov ĽS NS sú veľmi skreslené,“ ozrejmil analytik.

Autor: rp, ste

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Co-sa-to-deje-Kotleba-je-podla-stavkovej-kancelarie-favoritom-volieb-Z-dalsich-krajov-sa-tiez-toci-hlava-Analytik-priznal-ako-je-to-s-prieskumami-naozaj-294484

0
0