Otvorený list šéfredaktorke denníka SME: Reakcia na Ekumenickú esej luteránskeho pseudoteológa a samozvaného kontrolóra Katolíckej Cirkvi podľa predpisov ÚVKSČ na Slovensku S. Jezného

Vážená pani šéfredaktorka,
neviem, či aj na papieri, ale na SME online ste 3. apríla 2020 uverejnili článok Samuela Jezného Orosch zľahčuje ohrozovanie životov a zdravia veriacich. Pridali ste aj podtitul Trnavský arcibiskup patrí do karantény. Nakoľko váš denník poznám už roky, nečakám, žeby ste uverejnili moju reakciu, preto tak robím formou otvoreného listu.
Samuel Jezný, tento luteránsky pseudoteológ a samozvaný kontrolór Katolíckej cirkvi týmto článkom sa zaradil medzi najhorlivejších eštebákov a novinárov spred roku 1989. Za takýto článok by sa nemusel hanbiť ani povestný eštbák a novinár Ondrej Dányi.

ŠtB a novinári píšuci vtedy najmä do Pravdy a Nového slova sa pred novembrom 1989 usilovali všetkými možnými spôsobmi ničiť Katolícku Cirkev, útočiť na biskupov, kňazov i zastrašovať veriacich. Dnes, si takýto ich apoštol vo svojej luteránskej eseji ešte drzo a arogantne uvádza, že “teológ” (možno aby si čitatelia SME mysleli, že je teológom Katolíckej cirkvi), aby tak „oblbol“ čím väčší počet ľudí pričom, ani v náznakoch nenaznačí, že je teológom nejakej pochybnej luteránskej sekty.

A samozrejme nezabudne dodať, že je členom strany Progresívne Slovensko. Pod článkom je ešte veľký, biskupa a Cirkev hanobiaci nápis Bigotné bingo s Oroschom, voči ktorému by sa mala už ohradiť nielen KBS, ale aj apoštolský nuncius v Slovenskej republike.

Biskup Mons. Ján Orosch je predstaviteľom Katolíckej Cirkvi a plným právom oslovil svojich veriacich. Keďže kostoly sú zatvorené, urobil tak s pomocou internetu. Video si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=_u3CfczsDxU , text je tu: http://alianciazanedelu.sk/archiv/5717
Arcibiskup Ján Orosch každú polnoc požehnáva Trnavu i celú arcidiecézu https://www.abu.sk/archiv/spravy/arcibiskup-orosch-kazdu-polnoc-udeluje-eucharisticke-pozehnanie, prečo by tak neurobil aj v tomto roku, najmä keď tu máme to Božie dopustenie kornavírusu?

Je zaujímavé, že v časoch ramadánu sa moslimom na celom svete vyslovujú tie najkrajšie želania na ich radostné slávenie, ale voči Katolíckej cirkvi sa dnes vedú tie najostrejšie útoky. Nepripadá to dosť smiešne, že biskupom Katolíckej cirkvi, ale aj nám veriacim idú nejakí pochybní luteránski teológovia vysvetľovať, aké sú naše práva a povinnosti? A pritom ECAV prosí katolícku televíziu LUX, aby odvysielala ich služby Božie. Ktorý katolícky kňaz a teológ na Slovensku sa takto nehorázne mieša do práv a povinností ECAV?

Pripomeňme si aj slová otca kardinála Jána Chryzostoma Korca, čo boli boľševici zač: “Za komunizmu jestvoval tzv. Úrad pre veci cirkevné a ten dirigoval všetko dianie v Cirkvi – proti jej poslaniu, proti jej právam, proti jej slobode. Na biskupských úradoch sedeli ateistickí zmocnenci a tí kontrolovali všetku ich činnosť – zapisovali návštevy, otvárali poštu, dávali dispozície kňazov do farností, kontrolovali každý pastiersky list, každú kázeň. Riadili aj život v jedinom seminári v Bratislave, prikazovali alebo zakazovali prijatie seminaristov, požadovali od nich spoluprácu s ŠtB, slovom štát diktoval Cirkvi na jej skazu, na škodu veriacich i národa a odôvodňoval to mizerným platom kňazov potom, čo ukradol celý cirkevný majetok, zhromažďovaný štedrosťou veriacich po stáročia“. (Z homílie kardinála Jána Chryzostoma Korca v Nitre 2005)

A dnes vidíme, že nič sa na praktikách ŠTB a útočných „novinároch“ nezmenilo ani v roku 2020, keď boľševici a ich nasledovníci zneužívajú na boj proti Cirkvi epidémiu koronavírusu a ohlupujú občanov SR, že návšteva predajní potravín (a nejde len o potraviny, ale otvorené sú samozrejme aj mnohé iné predajne) v supermarketoch za dodržania prísne predpísaných hygienických predpisov je všetko úplne v poriadku, ale prijímanie duchovnej potravy (Eucharistie, sviatosti zmierenia, prípadne iných sviatostí) za dodržania rovnako prísnych a predpísaných hygienických predpisov v kostoloch je neprijateľné, ba rovno takéto konanie treba trestnoprávne stíhať!

Napríklad TU: Eštébacke maniere proti kňazom a veriacim pokračujú. Policajti pred kostolmi a zastrašovanie veriacich, ktorí chcú pristúpiť k sviatostiam. Snažia sa vzbudiť dojem, že ľudia v kostoloch sa správajú oveľa nedisciplinovanejšie ako v supermarketoch?
Alebo TU: Eštébaci špicľujú po kostoloch a udávajú kňazov ako za vlády ÚV KSČ. Ale to, že v supermarketoch je situácia často oveľa horšia im už vôbec nevadí. Začalo sa kruté prenasledovanie kresťanov?

A pritom všetci veľmi dobre vieme, že aj v predajniach potravín vznikajú „rôzne situácie“, veľa ľudí a pod. Prečo aj tam nie je prítomná polícia, aby kontrolovala dodržiavanie hygienických predpisov? Prečo sa niekto cieľavedome usiluje kriminalizovať Cirkev? Prečo sa niekto usiluje podsúvať v spoločnosti nenávisť voči Katolíckej Cirkvi výmyslami, že korona vírus sa šíri najmä v kostoloch, aj keby tam boli dodržiavané rovnako prísne pravidlá ako v predajniach? Snažia sa títo antikristovi služobníci silou-mocou dosiahnuť, aby veriaci v tomto predveľkonočnom čase nemohli pristúpiť k sviatostiam, keď je im už účasť na svätej omši a na obradoch definitívne na Veľkú noc znemožnená?

Ten vírus čo vo tmách drieme, mal by skončiť v karanténe

Bolo predsa jasné a až do očí bijúce, že hneď od samého začiatku (10. marca 2020), keď ešte stará vláda pod vedením premiéra Petra Pelegríniho zatvorila školy a kostoly (zakázala liturgické slávenia) v Bratislavskom kraji, ale samozrejme KOSTOLY zatvorila hneď na celom území Slovenska. Ale samozrejme, že supermarkety, obchodné centrá, atď,. ale aj školy fungovali vo zvyšku našej vlasti naďalej. Preto je na mieste otázka: Prečo práve dali zatvoriť kostoly?

Smutne si obliekam na seba džiny, sveter i košeľa, ba aj ten vírus, sú z Číny

Prečo aj dnes boľševici zneužívajú koronavírusovú pandémiu, znemožňujú činnosť Cirkvi a ubíjajú ju na smrť svojim nepravdami, výmyslami, strašením najprísnejšími sankciami?

Odpovedzme opäť slovami kardinála Jána Ch. Korca: „Cirkev nebola ustanovená a nerozvíjala sa ľudskou mocou, lež mocou Božou. Mala krehkých synov a dcéry, ale mala v každej generácii aj svätcov. Mocní si ju chceli podrobiť, nanútili jej neraz biskupov, ba i niekoľkých pápežov, ktorí neboli hodní veľkého poslania. Ale Cirkev mala aj svätých pápežov a pápežov mučeníkov. A stále žila a žije. Aj u nás bola až doteraz ubíjaná na smrť – nepravdami, výmyslami i väznicami. Vydržala. A s ňou vydržalo i Slovensko. Zlo ich nepremohlo. Tieto riadky sú písané na jej obranu v čase, keď sa Cirkvi u nás nemá kto verejne zastať. Keď sú tieto riadky obranou, tak obraňujú a poukazujú aspoň na časť požehnania, ktorým Cirkev náš národ a naše Slovensko zo storočia na storočie zahrnovala. Vo svojom pevnom postoji nás priviedla až po „Bratislavský veľký piatok“. Ten bol tiež prejavom hĺbky i odvahy viery Slovenska pred tvárou sveta” (Ján Ch. Korec: Cirkev v dejinách Slovenska, Bratislava : Lúč 1994)

A tak sa pýtam, Vás pani šéfredaktorka, i Vás pán Jezný, či nemajú veriaci právo okrem práva na prijatie pozemského chleba, samozrejme za dodržiavania predpísaných prísnych predpisov a nariadení a bez asistencie polície aj na prijatie Eucharistického Krista a ostatných sviatostí? Kto nám chce opäť uprieť tieto naše práva?

Končím výzvou k všetkým občanom Slovenska slovami otca arcibiskupa Mons. Jána Oroscha: Nedajme sa zastrašiť natoľko, že by sme sa zo strachu úplne odlúčili od Pána Boha a Cirkvi.

Boh žehnaj Slovensko.
S pozdravom
Mgr. Anton Čulen, katechéta, absolvent RK CMBF UK

Orosch zľahčuje ohrozovanie životov a zdravia veriacich. Trnavský arcibiskup patrí do karantény.