TLAČOVÁ SPRÁVA ORGANIZÁTOROV PETÍCIE ZA VÝHRADU VO SVEDOMÍ
Svedomie je mravný zákon v každom človeku, ktorý volá ku konaniu dobra a varuje pred konaním zla. Znepokojuje pre činy vykonané v rozpore s ním a volá k ľútosti a náprave.
Svedomie nie je výmysel katolíckej cirkvi či Svätej stolice, ani nijakej politickej strany v SR, či medzinárodnej organizácie! Svedomie je mravný zákon v človeku a človek je len vtedy slobodný a iba vtedy môže dôstojne prežívať svoj život, keď sa ním riadi a keď spoločenský poriadok, zriadenie štátu a spoločnosti mu takýto slobodný život umožňujú. Výhrada svedomia teda patrí do oblasti základných ľudských práv a slobôd.
I (OSN) Organizácia spojených národov pokladala za nutné zakotviť vo svojich dokumentoch povinnosť pre štáty, zabezpečiť pre svojich občanov podmienky stanovené zákonom, ktoré im zaručia slobodu pri svojom živote podľa svedomia a viery. Tieto dokumenty OSN zaväzujú i štáty EÚ a teda i Slovensko. Právo uplatňovania slobody svedomia zaručuje dokonca aj Ústava SR.
K prijatiu zákona na výhradu svedomia sa zaviazala i vláda SR v zmluve uzavretej medzi SR a Svätou stolicou. Paralelná dohoda medzi SR a registrovanými cirvani a náboženskými spoločnosťami je príležitosťou pre každého občana SR, aby v zhode so svojím svedomím mohol slobodne myslieť a konať. Prijatie zmluvy o Výhrade svedomia bolo zakomponované i v programovom vyhlásení predchádzajúcej vlády SR.
S veľkým znepokojením preto sledujeme situáciu na našej politickej scéne. Každý takýto pokus o znemožnenie zakotvenia týchto práv nie je nič iné ako diktátorský pokus o obmedzovanie tohto základného ľudského práva. V súčasnosti sa tak deje z dôvodu ideológie sekularizmu. V duchu tejto ideológie sú pripravované zákony, ktoré sú namierené proti ľudskej a katolíckej morálke.
Úplne otvorene sa preukazuje, že mnohí politici vec svedomia – základného atribútu nezávislosti myslenia a rozhodovania postavili až za svoje najrôznejšie záujmy. To, že fakticky právny systém EU je už nad slovenským právnym systémom, len podčiarkuje nebezpečenstvo ďalšieho vývoja.
Každý pokus o znemožnenie zakotvenia týchto práv chápeme ako pokus o zavedenie diktátu a obmedzovanie základných ľudských práv a slobôd z dôvodu ideológie.
Organizátori so značným znepokojením sledujú vzrastajúce prejavy intolerancie voči Katolíckej cirkvi a jej predstaviteľom, diskrimináciu kresťanských odborov a upieranie ich práva na kolektívne vyjednávanie, ako i podávanie negatívneho obrazu o Katolíckej cirkvi, ktoré verejnosti podsúvajú médiá, ako aj proti jednostranným paušalizujúcim súdom o cirkvi. Za prejavy intolerancie a arogancie moci považujeme aj systematické kroky vlády smerujúce k likvidácii náboženských programov vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase a praktickú likvidáciu cirkevných škôl, súkromných škôl a školských zariadení.
Z tohto dôvodu sú organizátori tejto petície pripravení aj do budúcnosti pozorne sledovať dodržiavanie základných ľudských práv a náboženskej slobody a možnosť uplatňovania práva na slobodu svedomia na Slovensku.
Organizátori vítajú podporu poslanca NR SR Petra Gaburu ktorý prijal od organizátorov patronát a prisľúbil svoju pomoc pri procese ratifikácie tejto zmluvy.
V mene veľkého množstva signatárov, ktorí podpísali túto petíciu a ktorí sa dožadujú prijatia tejto zmluvy, preto vyzývame Vládu SR, všetkých ústavných činiteľov SR, všetkých poslancov NR SR, ale aj všetky jednotlivé politické strany v SR, cirkvi a náboženské spoločnosti, občianske združenia, nadácie ale aj všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zasadili za prijatie tejto zmluvy o práve uplatňovať výhrady vo svedomí. Nedovoľme, aby ktorýkoľvek občan SR musel robiť to, čo je proti jeho svedomiu.
Petičné hárky za prijatie tejto zmluvy podpísalo celkovo 118 449 občanov Slovenskej republiky. Z toho je podľa organizátorov 110 007 podpisov platných a 8442 podpisov je neplatných.
Ďakujeme Konferencii biskupov Slovenska za jej plnú podporu tejto petičnej akcii, ako aj všetkým občanom SR, ktorí podpísali petičné hárky a akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu celej petičnej akcie.
V Bratislave v Deň ľudských práv 10. 12. 2006
Boh žehnaj Slovensko.
Anton Selecký
Anton Čulen
Vyhlásenie KBS k petícii za urýchlenie prijatia zmluvy o výhrade vo svedomí
Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým, ktorí svojím podpisom podporili petíciu za prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí. Uzatvorenie parciálnej zmluvy o výhrade vo svedomí predpokladá platná Základná zmluva medzi Svätou Stolicou a Slovenskou republikou z roku 2000.
Sloboda svedomia je súčasťou základných ľudských práv. Ochrana, formovanie a posilňovanie svedomia patrí k najdôležitejším úlohám výchovy človeka a k základnému poslaniu Cirkvi v spoločnosti. Cirkev je vždy otvorená a pripravená na diskusiu s kompetentnými orgánmi o tejto vážnej otázke.
Prvoradou povinnosťou každého právneho štátu je zabezpečiť slobodu a právnu istotu svojim občanom. Pripravovaná zmluva vytvára podmienky na uplatnenie výhrady vo svedomí v presne vymedzených situáciách týkajúcich sa ochrany života a dôstojnosti každej ľudskej osoby. Zmluva tým upevňuje demokratické princípy fungovania slobodnej a zodpovednej občianskej spoločnosti.
Sme presvedčení, že zmluvno-právne a zákonné naplnenie výhrady vo svedomí bude významným príspevkom k realizácii ústavnosti Slovenskej republiky a k napĺňaniu jej cyrilometodského duchovného a kultúrneho dedičstva.
KBS, 13. februára 2007