Proroctvá z knihy Zjavenia sv. Jána sa napĺňajú pred našimi očami.
„Šelma, ktorú som videl, podobala sa leopardovi, nohy mala ako medveď a tlamu ako lev. Drak jej dal svoju silu, svoj trón a veľkú moc“ (Zjv 13, 2). Takto ju opísal sv. Ján, autor Apokalypsy. V Amerike nikdy nebol…
V Amerike nebol ani prorok Daniel, a tiež o tejto beštii píše. „Z mora sa vynorili štyri obrovské zvery, jeden odlišný od druhého. Prvý bol ako lev, ale mal orlie krídla. Kým som hľadel, krídla mu boli odňaté, bol zdvihnutý zo zeme, postavený na nohy ako človek a bola mu daná ľudská myseľ“ (Dan 7, 3-4).
Podľa slov z tweetu OSN je táto socha, vyzerajúca ako kríženec „jaguára a orla“ vraj „strážcom medzinárodného mieru a bezpečnosti“… Aj o tom čítame vo Svätom písme: „Keď si budú ľudia hovoriť: „Je pokoj a istota,“ vtedy znenazdania padne na nich záhuba ako bolesti na rodičku a nebudú môcť uniknúť“ (1 Sol 5, 3).
Túto sochu venovali mexickí „umelci“ Jacobo and Maria Angeles.
Socha je urobená v štýle Alebrije; ide o druh umenia, ktorý propagoval mexický umelec Pedro Linares, (1906 – 1992) v 30. rokoch 20. storočia. V ťažkej chorobe upadal až do bezvedomia a trpel halucináciami. Svoje videnie podal tak, „že videl „osla s motýlími krídlami, kohúta s býčími rohmi a leva s hlavou orla“. A tie stvorenia kričali: „Alebrijes! Alebrijes! Alebrijes!“
Jeho činnosť upútala pozornosť „umelcov“ Diega Riveru a Fridy Kahlovej, ktorí boli členmi Mexickej komunistickej strany. Rivera bol zarytý ateista, ktorý povedal: „Som ateista a náboženstvá považujem za formu kolektívnej neurózy.“
Rivera a Kahlová boli manželia, no pani Kahlová mala množstvo mimomanželských pomerov s mužmi aj ženami a bola známa tým, že sa obliekala do mužského oblečenia.
Zatiaľ čo niektorí považujú Alebrijes za obyčajnú reprezentáciu mexickej ľudovej umeleckej tradície, iní si myslia, že prinášajú posolstvá pohanskej a okultnej symboliky.
Predtým, než sa Mexiko stalo katolíckou krajinou, niektoré predkresťanské spoločenstvá tu praktizovali pohanské obrady, ktoré zahŕňali aj značné obety ľudí. Keď kresťanstvo vo verejnej živote aj v Mexiku upadlo, Alebrijci sa opäť zviditeľnili v ľudovej kultúre a dominovali na rozličných festivaloch v rámci celomexického festivalu Dní smrti (Día de los Muertos).
V roku 2017 bol na túto tému aj Disneyho film Coco, kde dominovala téma Dní smrti, Film vyvolal aj kritiku a rozhorčenie, lebo príliš zjemňoval veľké rozpory medzi kresťanským a pohanským chápaním sveta. V tomto filme bol aj motív a obraz Alebrije, ktorý sa podobá na terajšiu sochu šelmy pred budovou OSN v New Yorku.
A potom sa čudujeme, že Pán Boh dopustil na svet koronu.