Obyvatelia mesta Sables-d´Olonne usporiadali referendum, v ktorom odmietli požiadavku ateistického združenia Voľná myšlienka (La Libre Pensée), aby mesto odstránilo verejnú sochu sv. Michala Archanjela.
Žaloba, ktorú v zmysle sekularistických republikánskych zákonov vzniesli voľnomyšlienkári voči mestu, sa skončila ich úspechom a súd uznal, že socha archanjela narúša sekulárny charakter verejného priestoru a mala by byť preto odstránená. Stalo sa tak 16. decembra 2021.
Obyvatelia, spolu so starostom mesta, preto iniciovali symbolické referendum, ktoré prebehlo 5. marca a prinieslo drvivé víťazstvo zástancov zotrvania sochy na verejnom priestranstve. Až 94,51 % voličov sa postavilo za zachovanie sochy.
„Stanovisko obyvateľov nám umožní v súvislosti so súdnymi rozhodnutiami podniknúť ďalšie kroky“ – vysvetlil cieľ referenda primátor mesta Yannick Moreau. Hlasovalo sa online od 25. februára do 5. marca, a počas soboty aj v piatich volebných miestnostiach.
Socha bola inštalovaná v roku 1935 a bola prenesená pred kostol zasvätený svätému Michalovi z katolíckej školy, ktorú sekularistický slobodomurársky režim, znárodniac zákonmi z roku 1905 cirkevný majetok, zrušil. Jean Regourd, zo spoločnosti Voľná myšlienka, spochybňuje prítomnosť sv. Michala a vhodnosť referenda. Podľa jeho názoru: „Starostovia si často mýlia obce s farnosťami“ a úrady im údajne „vnucujú náboženské hľadisko“. Čo však bude hovoriť po výsledkoch referenda?
Obyvatelia, ktorí sa referenda zúčastnili, nevidia žiadny problém. Podľa ich názoru prítomnosť sochy sv. Michala Archanjela je vhodná. Iní dodávajú, že je to predsa „súčasť nášho dedičstva“ a je jedno, či pamätník pochádza z roku 1905 alebo bol postavený neskôr. Mnohí sa sťažujú na antiklerikalizmus, ktorý sa stal „ozbrojeným krídlom“ ničenia kultúry. Pamätník bránili aj politici. Prezidentský kandidát Eric Zemmour začiatkom januára vyzval Sables-d’Olonne, aby „obhajoval“ svoju sochu, a činy „voľnomyšlienkárov“ nazval „imbecilnou pomstychtivosťou zastaraného sekularizmu“.
Toto však nie je jediný takýto prípad, ktorý momentálne vo Francúzsku prebieha. Správny súd na žiadosť toho istého združenia nariadil aj demontáž sochy Panny Márie v La Flotte-en-Ré. Tento pamätník bol postavený hneď po druhej svetovej vojne, z vďaky za priazeň a najmä za návrat vojnových zajatcov do krajiny.
Verdikt súdu v Poitiers vyvolal odpor obyvateľov. Komunita dostala príkaz odstrániť sochu Panny Márie do šiestich mesiacov podľa zákona o odluke Cirkvi od štátu z roku 1905.
„Táto socha patrí k dejinám nášho vidieka,“ protestuje starosta Jean-Paul Héraudeau. „Ľudia nesúhlasia a nechápu, prečo by sa táto socha mala odstrániť.“ Petíciu za jej zachovanie v súčasnej polohe podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí.
BM