Drahý a osvietený pán biskup Alojz Tkáč
Prijmite prosím, moju úprimnú gratuláciu k Vášmu vzácnemu článku, ktorý bol uverejnený v Katolíckych novinách. Vaša kázeň v Ružomberku, ktorú ste predniesli z príležitosti 55. výročia smrti Andreja Hlinku, hovorí nielen o význame výročia, ale aj o ranenom srdci slovenského národa, ktoré krváca pre následky bezbožného komunizmu.
Dúfajme, že s pomocou Božou a pod vedením Ducha Svätého sa Slovenská republika dostane zo závozu.
V kázni ste spomenul aj inú významnú postavu slovenských dejín, nášho mučeníka Jozefa Tisu, druhú našu hlavu po Svätoplukovi. Chcel by som niečo povedať na okraj Vašej poznámky, že politik nemôže byť vyhlásený za svätého. Prečo nie? Len preto, že bol Slovák? Veď tam máme sv. Václava, ktorý bol tiež zavraždený z politických dôvodov, ale nebol Slovák.
Tam je kráľ sv. Štefan, kráľovná sv. Alžbeta, sv. Imrich, sv. Ľudovít francúzsky kráľ. Taký je aj Angličan sv. Tomáš Becket z Contembury, ktorý sa postavil proti nespravodlivým činom svojho kráľa Henricha II. a za to bol popravený pre „politické príčiny“. Aj sv. Tomáš Mórus bol popravený z politických dôvodov. V skutočnosti však pravou príčinou popravy bolo to, že nechcel dosiahnuť v Ríme u pápeža pre svojho kráľa Henricha VIII. Rozvod s pravou manželkou a sobáš s inou ženou. Títo všetci boli politici, ktorí žili a pracovali pre dobro svojich národov.
Bol som kaplánom v Bánovciach u vtedajšieho p. dekana, neskôr mučeníka J. Tisu. Môžem svedčiť o jeho vysokej svätosti ako kňaza, ale aj politika. Robil všetko najlepšie podľa viery, čo v tom čase by sotva kto vedel. Aj Nemci sa ho chceli zbaviť, dva razy spáchali na neho atentát, keď išiel pešo od jezuitov do svojho úradu. No bomba bola však zle načasovaná. On nemal pri sebe osobnú stráž, len s pátričkami v rukách prechádzal ulicami.
Dr. Jozef Tiso dobre vedel, že keby on padol, Nemci by boli urobili protektorát aj zo Slovenska.
Keď sme potom ušli do Rakúska, kde bola s nami aj vláda slovenského štátu, boli sme nejaký čas v jednom tábore Vekscheit. Keby bol vo vojne vyhral Hitler, ktovie čo by sa bolo s nami stalo.
Ja som bol potom vymenovaný za pápežského delegáta pre Rakúsko a Nemecko a pápež Pius XII. mi osobne povedal, že Tiso bol prezidentom so súhlasom Vatikánu a že v danej situácii nemohol lepšie robiť, ako robil. Bolelo ho, že ho spojenci vydali a že ho Beneš dal obesiť.
Máte pravdu, že Česi by mali Slovákov odprosiť za túto rúhavú vraždu prezidenta.
Vás by som len chcel poprosiť, aby ste odvolali v Katolíckych novinách svoje slová, že Dr. Jozef Tiso nemôže byť vyhlásený za svätého. Alebo pošlite redakcii KN na uverejnenie tento môj list.
Váš v Pánu a v jeho Nebeskej Matke oddaný a o modlitby prosiaci
Otec Augustín Záň
MUDr. Gabriel Hoffmann a spol., Zamlčaná pravda o Slovensku, Garmond Partizánske 1996
Kanadský Slovák č. 41, 6. 11. 1993
Pripravil A. Čulen
Tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce a času. Ak sa vám naše články páčia, môžete nás podporiť na čísle účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056