Dňa 15. mája 2022 sme si pripomenuli 131. výročie vydania encykliky vtedajšieho pápeža Leva XIII. Rérum novarum.

Aj keď sa táto encyklika stala akousi Magmou chartou Sociálneho učenia Cirkvi, nezachytil som nikde v našich médiách, žiaľ, ani v katolíckych, ani zmienku o výročí tejto významnej udalosti pre celé ľudstvo.
Ako hneď v úvode encykliky na margo robotníckej otázky Lev XIII. uvádza: „Je to otázka ťažká a nebezpečná. Ťažká, pretože nie je ľahké stanoviť presné hranice vo vzájomných vzťahoch medzi vlastníkmi a proletármi, medzi kapitálom a prácou. Nebezpečná preto, lebo ľstiví buriči sa všade snažia skresľovať úsudky a samu problematiku obrátiť na poburovanie národov“.
Lev XIII. sa v tejto encyklike o.i. venuje závažným sociálnym otázka robotníkov pracujúcich v tej dobe často v neľudských podmienkach, ako sú právo na prácu, právo na súkromné vlastníctvo, právo na spravodlivú mzdu (rodinnú mzdu), právo na odpočinok po celotýždennej práci, právo na dôchodkové, úrazové zabezpečenie, ako aj právo robotníkov zakladať odborové organizácie, ale aj odmieta komunizmus a neobmedzený kapitalizmus.
Ochrana nedele je jedna z vecí, v ktorej napríklad naším liberálom také Nemecko a Rakúsko, už nie je vzorom.
Obrovské množstvo pracujúcich občanov Slovenskej republiky aj dnes pracuje za existenčnú, nie spravodlivú mzdu, ktorá im o.i. neumožňuje zaobstarať si ani taký súkromný majetok ako je kúpa bytu, domu, či pozemku. Obrovské množstvo pracujúcich občanov SR musí vyžiť z nedôstojnej mzdy a dôchodcovia nemajú často peniaze ani na lieky a musia žiť v nedôstojných podmienkach bez akýchkoľvek vyhliadok na lepšiu budúcnosť. Takmer neustále a rapídne sa zvyšujú ceny potravín, energií, pohonných hmôt, rastie inflácia, ale na navyšovanie miezd ani pre zamestnancov v štátnej správe, či rapídne zvyšovanie dôchodkov, rodinných prídavkov sa financie nenájdu.
Na druhej strane sa nájdu miliardy z rozpočtu z EÚ pre milióny imigrantov, ich rodinným príslušníkom a na Slovensku miliardy aj na pomoc Ukrajine. Ale kde je tá solidarita bohatších krajín EÚ z krajinami bývalého východného bloku? A prečo sa vláda Slovenskej republiky nestará v prvom rade o blaho svojich občanov, ale aj spod zeme „vyhrabe“ miliardy pre pomoc Ukrajine? Medzi ľuďmi kolujú takéto myšlienky, veď posúďte sami .
Pápež Ján Pavol II. v encyklike Laborem exerces, ktorá bola vydaná na 90. výročie vydania encykliky Rérum novarum 14. 9. 1981 (Vzhľadom na atentát na pápeža Jána Pavla II. 13. mája 1981 pápež encykliku mohol schváliť až v septembri), uvádza: „Cirkev však považuje za svoju úlohu stále pripomínať dôstojnosť a práva pracujúcich ľudí, a pranierovať také situácie, v ktorých sa tieto práva porušujú, ako aj usmerňovať priebeh týchto zmien, aby sa dosiahol skutočný pokrok človeka a spoločnosti“.
V súčasnosti situácia na Slovensko vyústila do takých rozmerov, že sa otvorene hovorí o vlastizrade a sabotáži v súvislosti s kriminalizáciou odberateľov ruského plynu. Politický analytik Ján Baránek v článku: Vlastizrada a NAKA uvádza: „Snaha o kriminalizáciu odberateľov ruského plynu je vlastizrada, sabotáž voči bezpečnosti Slovenskej republiky, snaha o zmarenie neidentifikovateľného počtu životov presadzovaním takéhoto postoja a ako taká musí(!) byť predmetom šetrenia OČTK, jej iniciátori a realizátori musia byť postavení pred súd. Tu už sa totiž nebavíme o ideológii. Tu sa bavíme o reálnej snahe ohroziť životy občanov SR. Pokiaľ, do tretice, občanov SR neprebudí ani tento pokus o sabotáž voči SR, nevyženú a nepostavia pred súd tých, ktorí takéto niečo dopustili, Slováci si vlastný štát nezaslúžia!!!“
Ak sa Cirkev na Slovensku nezačne znovu vážne zaujímať o problémy a potreby občanov Slovenskej republiky (veriacich vo svojich diecézach), ktoré ich trápia a sú nevyhnutné pre ich každodenný život, (ešte stále sa drvivá väčšina občanov hlási k príslušnosti v RKC), tak sa nemôžu čudovať, ak sa aj Cirkev na Slovensku pre mnohých veriacich ocitne na okraji ich záujmu. Pozor na „ľstivých buričov čo sa všade snažia skresľovať úsudky a samu problematiku obrátiť na poburovanie národov“.
Anton Čulen