Je 30 rokov od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti – zhodou okolností v tej istej sále bývalého Župného domu, kde Snem 14. marca 1939 odhlasoval vznik Slovenského štátu, a kde 1. septembra 1992 prijala SNR Ústavu Slovenskej republiky.
Pripomeňme si slová kňaza Antona Hlinku z prvých minút slovenskej samostatnosti na Nový rok 1993: „Nesmrteľný vládca… daj vládcom tohto štátu Ducha múdrosti a prezieravosti, spravodlivosti a nezištnosti, obetavosti a pevnosti, daj jeho občanom Ducha bratstva a znášanlivosti, vzájomnej úcty a pomoci, svornosti a tolerancie. Buď naším Bohom a my budeme Tvojím ľudom.“
Aj vy sa pýtate, či sklamal „Nesmrteľný vládca čias“, alebo „občania tohto štátu“, ak tým, ktorí sú (i boli) na jeho čele, chýba „duch múdrosti a prezieravosti, spravodlivosti a nezištnosti“? Nemajú dokonca pravdu aj tí, ktorí sa pýtajú, či vôbec dokáže tento päťmiliónový národ spravovať vlastný štát? Aj tí, ktorí poznajú slová „proroka Jonáša“ Záborského, ktoré platia aj po 180 rokoch: „Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády“?
Keďže EÚ sa dnes potáca a pod vplyvom degeneratívnej expanzie liberálneho progresivizmu ničí vlastnú ekonomiku i kultúru, otvára dvere imigrácii z Afriky a Blízkeho východu, čítame aj z pier „vznešených mozgov“, že pomaly sa otriasa v základoch. Aká budúcnosť teda čaká Slovensko a národy strednej Európy?
Slovensko nemá, ale potrebuje koncepciu svojej budúcnosti. Najmä preto, že patrí medzi európske štáty, ktoré potrebujú vzhľadom na svoju nedostatočnú geopolitickú váhu, aj početnosť populácie, spoluprácu v rámci širšieho nadštátneho celku. Takého celku, ktorý by Slovensko neparalyzoval svojou ideológiou a inštitúciami. A takým celkom by mohla byť Stredoeurópska únia alebo konfederácia. V nijakom prípade nie unitárny štát a ani federácia.
Národy strednej Európy vrátane Slovákov by mali byť pripravené a začať pracovať na projekte celistvého na veľmociach nezávislého hospodárskeho priestoru v strednej Európe. Myslime, konajme, nebuďme poslední, aby sme nesedeli iba na oji „spoločného stredoeurópskeho voza“.
17. júla 2022.
Marián Tkáč
https://blog.hlavnespravy.sk/30184/pripominame-si-zvrchovanost-a-co-dalej-slovenky-a-slovaci/