Biskupi Slovenska sa stretnú na 103. plenárnom zasadaní v Badíne. Budú voliť predsedu a podpredsedu KBS, dvoch členov Stálej rady KBS a hovorcu KBS.

Bratislava/Badín 6. októbra (TK KBS) V Dome Xaver v Badíne sa stretnú slovenskí biskupi, aby sa 10. a 11. októbra 2022 zúčastnili na 103. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

V programe plenárneho zasadnutia je naplánovaný brífing pre novinárov. Médiám bude k dispozícii predseda KBS a generálny sekretár KBS. Brífing bude v utorok 11. októbra 2022 o 11:00 vo vstupnej hale Domu Xaver v Badíne.

Počas tretieho tohtoročného zasadania, ktoré sa uskutoční v prezenčnej forme, biskupi zhodnotia za prítomnosti podsekretára Synody biskupov Mons. Luisa Marína de San Martína diecéznu fázu synody na Slovensku. Pre Cirkev na Slovensku zostáva výzvou počúvať a zapojiť väčšie množstvo veriacich, a tiež vtiahnuť do tohto procesu viac ľudí z okraja cirkevného spoločenstva, píše sa v jednom zo záverov záverečnej syntézy, ktorú odoslal Generálny sekretariát KBS do Vatikánu. V plnom znení je k dispozícii na stránke synoda.sk (v časti „Syntéza“).

Biskupi majú naplánovanú aj sériu volieb. Na nasledujúce štyri roky budú voliť predsedu a podpredsedu KBS, dvoch členov Stálej rady KBS a hovorcu KBS.

Vo funkcii tiež majú potvrdiť národného koordinátora diakonie Svetlo a život a národného riaditeľa Pápežských misijných diel na Slovensku. Hovoriť budú aj o projekte pre bývalých väzňov Šanca na návrat, prevencii zneužívania starých ľudí. Debatovať budú o riešení záťaže energetických výdavkov na farách, projektoch podpory prenasledovaných kresťanov 2022 – 2023 ako i o projektoch na pomoc trpiacim vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Liturgická komisia KBS bude informovať o aktuálnch otázkach týkajúcich sa liturgie a stave liturgickej hudby na Slovensku. Rada pre rodinu KBS predstaví Katechumenátne itineráre (poriadok, smernica) pre manželov. S prezentáciou pred biskupov vystúpi aj Komisár pre deti Jozef Mikloško a generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech. Biskupi si vypočujú aj sériu správ z komisií a rád.

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20221006014

0
0

Podpíšte list biskupom:

X

Vážení priatelia a čitatelia,

        tvorba stránky AZN si vyžaduje veľa práce, času a námahy. Vzrastajú výdavky aj na zabezpečenie správneho chodu web stránky AZN a zabezpečenia pred útokmi hackerov (aj na osobné počítače členov AZN), čo sa prejavuje o.i. aj s problémami spojenými s načítavaním článkov, ktoré nám avizujete.

       Aby sme mohli lepšie zabezpečiť chod web stránky AZN a bezproblémový prístup čitateľov AZN k správnemu otváraniu článkov, potrebujem aj vašu podporu. Podporiť nás môžete zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu: IBAN SK05 0200 0000 0012 6606 0056

       Za pochopenie ďakujeme.

      Boh Vás žehnaj,

      Anton Čulen