Podpora potratov sa stáva v rímskej Pápežskej akadémii pre život (PAL) pomaly trendom, vzhľadom na to, že ďalší jej člen vyjadril kritiku nad prelomovým rozhodnutím Najvyššieho súdu USA, ktoré zvrátilo rozhodnutie v kauze Roe verzus Wade zo 70. rokov 20. storočia.
Po škandále s otvorenou obhajkyňou potratov a ateistkou Mariannou Mazzucatovou, ktorej členstvo v akadémii vzbudilo rozruch minulý týždeň, prišla ďalšia studená sprcha v podobe vyjadrení profesora morálnej teológie!
Profesor Roberto Dell’Oro, riadny člen Pápežskej akadémie pre život v Ríme, ktorý vyučuje morálnu teológiu a zastáva katedru v odbore bioetiky na Jezuitskej univerzite sv. Ignáca z Loyoly v Los Angeles, vyjadril 12. októbra silný odpor k rozhodnutiu Ústavného súdu ohľadom potratov. V prednáške s názvom Konfrontácia s Dobbsovým rozhodnutím: Rozhovor o zákonnosti interrupcií, sa Dell’Oro vysmieval tomuto rozhodnutiu ako „nespravodlivému zásahu do osobnej slobody, autonómie, telesnej integrity a morálnej slobody žien“.
„V potenciálnom konflikte,“ uviedol, „medzi nárokom ženy na autonómiu a právom štátu určovať budúcnosť jej tehotenstva, sa Dobbsovo rozhodnutie prikláňa k druhému proti prvému, pričom odmieta akýkoľvek priestor osobnej slobody pre ženy, dokonca aj v prípadoch znásilnenia alebo incestu.“
Pozoruhodné je, že pán profesor teológie vníma konflikt v čisto liberálnom duchu, ako konflikt medzi osobnou slobodou jednotlivca a štátom. Božia stránka kauzy ho už vôbec nezaujíma? Vskutku, pozoruhodná akadémia.
„Zakázať ženám možnosť voľby v záležitostiach, ktoré patria do ich najintímnejšej sféry, ohrozuje ich integritu, telesnú aj inú, ako osôb,“ pokračoval.
Napriek alibistickému vyjadreniu, že podporuje obmedzenie potratov v prvom trimestri, Dell’Oro prirovnal Dobbsovo rozhodnutie, ktoré iba vyhlásilo, že neexistuje žiadne federálne „právo“ na potrat a umožnilo štátom prijať vlastné zákony obmedzujúce potraty, k neznášanlivosti totalitných režimov (!), tvrdiac, že demokracia má maximalizovať slobodu. Tvrdil, že podpora potratov je nevyhnutnou súčasťou „pluralizmu morálnych perspektív“ v slobodnej a demokratickej spoločnosti.
Podľa Dell’Ora rozhodnutie „podkopáva základné požiadavky tolerancie voči pluralizmu morálnych perspektív v rámci spoločnosti. Vo veciach osobného života sa demokracia líši od totalitného režimu, pretože priestor osobnej slobody pre všetkých občanov vrátane žien maximalizuje, nie obmedzuje.“
V rozhovore pre Catholic News Agency z 19. októbra profesor však ešte pritvrdil, keď povedal, že bez možnosti podstúpiť interrupciu ženy nemôžu uplatňovať morálnu slobodu konania, pokiaľ ide o ich tehotenstvo.
„Takáto morálna voľnosť dáva ženám slobodu rozhodnúť sa, či a kedy budú mať deti. Určuje, ako žijú svoj život a ako prispievajú spoločnosti okolo seba.“
Vskutku, impozantná kresťanská morálna teológia, hodná pápežskej akadémie. Pre radového veriaceho znamená potratový „comming out“ pána profesora jasný signál: keď budú nabudúce pýtať od nás peniaze na podporu istých konkrétnych inštitúcií, treba poslať „pytačov“ do nadnárodných koncernov. Tie majú na podporu potratov vyčlenené svoje trvalé zdroje.
BM
https://www.christianitas.sk/dalsi-clen-papezkej-akademie-pre-zivot-obhajuje-potraty/