Poslanec Tomáš Taraba (Život-NS) v statuse na sociálnej sieti okomentoval priebeh rokovaní medzi nespokojnými lekármi a predstaviteľmi vlády
Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Predstavitelia vlády sa s nimi teraz cez víkend snažia nájsť spoločnú reč.
Podľa poslanca Tomáša Tarabu ale rokovania nabrali zlý smer.
“Spôsob ako lekári pod vedením Visolajského a spol, viedli rokovania o navýšení miezd lekárov nabralo črty sprostého vydierania. Visolajský najskôr dva roky bol ticho a podporoval testovanie, ktoré mrhalo 400 miliónmi, držalo lekárov v núdzovom stave a teraz sa začali hrať na revolucionárov, ktorým nestačí 35% nárast miezd,” napísal Taraba v nedeľu na sociálnej sieti a dodal:
“Každý by na Slovensku chcel nemecké mzdy, ale všetko naráža na limity ekonomickej reality. Naše zdravotníctvo sú však nielen relatívne dobre zaplatení lekári, ale nezaplatené zdravotné sestry, rýchla pomoc, ambulantný sektor a podobne. Lekársky odborový zväz stratil sympatie naprieč politickým spektrom a lekári by si mali zvoliť hodnovernejšie zastupovanie. To, že odborári sami dnes cúvli z nadmerných mzdových požiadaviek je potvrdením zlyhania ich vydieračskej krátkozrakej stratégie.”
Visolajský bráni požiadavky lekárov
K rokovaniam medzi lekármi a vládu sa vyjadril aj Peter Visolajský. Podľa jeho slov sa vláda snaží presvedčiť národ, že lekárom ide len o platy, čo nie je pravda.
“Už dva roky! pracujeme na zlepšení systému vzdelávania lekárov a až doteraz nás MZSR s prehľadom ignorovalo, napriek tomu, že všetci uznávajú opodstatnenosť našich bodov. Ak všetci vrátane pána premiéra a ministrov pána Matoviča a pána Lengvarského hovoria, že naše požiadavky sú opodstatnené, a opakujú, že sme sa na nich dohodli, tak prečo stále po dvoch rokoch a po 2100 výpovediach nie sú stále prijaté?”
Lekár zverejnil aj stručný výber požiadaviek:
1. Skrátiť dĺžku špecializačného štúdia (ŠŠ) podľa smernice 2005/36/ES a zracionalizovať dĺžku trvania certifikačných pracovných príprav.
2. Zmeniť štruktúru a racionalizovať náplň špecializačných a certifikačných študijných programov urobiť ich tak porovnateľnými s obsahom študijných programov v Českej republike. Chceme, aby sa zmenšil počet cirkulácií na EÚ úroveň (a tým výpadok z vlastného oddelenia), ale zároveň aby čas strávený na cirkuláciách bol strávený efektívne a lekár sa maximálne učil.
3. Urobiť poriadok v certifikačných prípravách, ktoré sú v skutočnosti často súčasťou špecializačného vzdelávania.
4. Vytvoriť a aktualizovať verejne prístupne databázy schválených akreditovaných pracovísk po Slovensku pre jednotlivé odbory, rovnako tak databázy školiteľov špecializačných a certifikačných študijných programov. Každé pracovisko a každý školiteľ bude anonymne hodnotený a hodnotenie bude verejne prístupné.
5. Pripraviť systém na finančné odmeňovanie školiteľov špecializačných a certifikačných študijných programov.
6. Vzdelávanie bude možné realizovať na akomkoľvek pracovisku po celej SR v danom stupni akreditácie, teda lekár si môže vybrať pracovisko na cirkuláciu podľa kvality a nie podľa toho, pod ktorú univerzitu pracovisko „patrí“. Vzdelávanie žiadame posunúť viac do regiónov (napr. aj na excelentné neuniverzitné pracoviská).
7. Navrhujeme zvýšenie kvality teoretických kurzov a aby sa teoretické kurzy realizovali viac v regiónoch.
8. Pri akreditovaných univerzitných pracoviskách v základných špecializáciách zjednodušiť opakovaný akreditačný proces tak, aby platné a nezmenené skutočnosti, ktoré už raz akreditovaný subjekt preukázal bolo možné splniť iba odkazom na už predložené dokumenty bez potreby znovu tieto dokumenty prekladať duplicitne.
9. Vykonať prieskum v krajinách Európskej únie o povinnosti záverečnej špecializačnej práce pri špecializačnom štúdiu lekára a podľa výsledku navrhnúť jej zrušenie alebo náhradu za odborný článok alebo prednášku na kongrese.
10. Výrazne zjednodušiť a skrátiť zaradenie do špecializačného štúdia.
11. Žiadosť o zaradenie nebude podávať zamestnávateľ, ale lekár sám, lebo každý má právo na vzdelanie podľa svojho výberu, čo je dané Ústavou SR.
12. Aby zdravotnícky pracovník mal právo po dohode so vzdelávacou ustanovizňou aj v čase prerušenia štúdia (napr. rodičovská dovolenka) možnosť vykonávať teoretickú časť špecializačného štúdia alebo absolvovať praktickú časť špecializačného štúdia. Nevidíme dôvod, aby sa lekári a lekárky popri starostlivosti o malé deti nemohli ďalej vzdelávať.
13. Pozitívne zmeny pre rezidentov ako jasnejšie pravidlá a odstránenie duplicitných pokút nad rámec zákona.