„Od r. 1968 prebieha v západnom svete neomarxistická revolúcia, ktorá chce stále viac zasiahnuť myšlienky a srdcia ľudí na poľskej pôde. Hovoríme tu v prvom rade o útoku na pravdu samotnú, lebo sa hovorí, že každý má svoju vlastnú pravdu.“
Takto triezvo znela diagnóza arcibiskupa Mareka Jędraszewského z Krakova v utorok v homílii na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie v Ludźmierzi.
„V súčasnosti dochádza v rámci ideológie gender k útoku na pravdu cez samotného človeka. A pritom sa spochybňuje, či je človek od počatia mužského alebo ženského rodu. No tým sa popierajú najzákladnejšie a najočividnejšie zákony vedy, najmä biológie a genetiky. Navyše sa prenasledujú tí, ktorí sa odvážia proti tejto neracionálnej ideológii postaviť.“
Pri téme „náboženská sloboda“ krakovský metropolita kritizoval:
„Človek by očakával, že správa OSN, ktorá by sa vlastne mala zaoberať prenasledovaním náboženských spoločenstiev, sa bude v prvom rade zaoberať prenasledovaním kresťanov, lebo štatisticky stráca denne asi tucet ľudí život iba preto, že veria v Boha.
No už sa v správe OSN o náboženskom prenasledovaní vo svete uvádza aj to, že niektoré náboženstvá najmä kresťanstvo, hovoria, že existuje hriech a tým, že tvrdia, že existuje hriech, spôsobujú rozkol medzi ľuďmi … Podľa názoru OSN by sa teda malo cirkvám zakázať hlásať pravdu (podľa ktorej existuje hriech) a ich slobodu obmedziť. To je ďalší ťažko predstaviteľný prejav ideologického totalitarizmu. Oni bojujú v mene slobody proti pravde Evanjelia!
Veď v Poľsku už existujú sily, ktoré sa vyslovujú za vypovedanie náboženstva zo škôl! … Boli sme aj svedkami hrozivej kampane, ktorá spochybňovala svätosť kardinála Karola Wojtyłu, svätého Jána Pavla II.“
Arcibiskup Jędraszewski citoval aj slová kardinála Štefana Wyszyńského, ktoré povedal pred 60 rokmi v Ludźmierzi:
„Modlite sa za slobodu Cirkvi v našej vlasti, za jej slobodu, za právo na pravdu, aby ste mohli svoje deti bez problémov učiť svätej viere, modlite sa za spravodlivosť a úctu v Poľsku, aby ste konečne mali pocit, že sa nám vládne srdcom a nie políciou, a že v našej domovine nie sme cudzinci, že nie sme menejcenní občania druhej kategórie, iba preto, že veríme v Boha a milujeme ho.“
Arcibiskup Jędraszewski ďalej v homílii zdôraznil:
„Po 60 rokoch sa vraciam k slovám kardinála Wyszyńského a chápeme ich aktuálnosť úplne novým spôsobom. Čo skutočne potrebujeme je sloboda, spravodlivosť, úcta a láska.“ Krakovský arcibiskup spomenul aj hlavnú tému vtedajšej homílie kardinála Wyszyńského. Kardinál sa odvolal na encykliku Jána XXIII. Pacem in terris a konštatoval:
„Každý človek má rovnaké práva. Zvlášť právo na pravdu, právo na slobodu, právo na spravodlivosť a úctu a právo na lásku.“
Arcibiskup poukázal na to, že tieto slová museli byť vážnou výzvou pre komunistické orgány. Vtedajší systém sa zakladal na lži viacerých rozmerov ako napr. falošný čisto materialistický pohľad na človeka, vyhlásenie diktatúry proletariátu, bezohľadný triedny boj a socialistická spravodlivosť, čo viedlo k masovému vyvlastňovaniu. Boj s cirkvou, ktorá sa pripravovala na slávenie tisícročného jubilea pokrstenia Poľska, pokračoval. Slová prímasa zodpovedali hlbokému želaniu ľudských sŕdc.
Arcibiskup pripomenul aj malú príhodu:
„V roku 1963 vypadlo žezlo z ruky „našej milej Pani z Ludźmierza“, keď sochu po jej slávnostnom korunovaní vyzdvihli. Vtedajší biskup Karol Wojtyła reagoval duchaprítomne a žezlo zachytil. Kardinál Wyszyński sa na to spontánne ozval vetou: „Karol, Božia Matka ti dáva silu.“
Bazilika Nanebovstúpenia Panny Márie v Ludźmierzi má v srdciach poľských katolíkov mimoriadne miesto, lebo ju v roku 1997 navštívil pápež Ján Pavol II., ako pripomína socha svätého pápeža v blízkosti chrámu. Predovšetkým však asi 600-ročný milostivý obraz Božej Matky v Ludźmierzi v roku 1963 kánonicky korunoval kardinál Štefan Wyszyński.
Arcibiskup Jędraszewski teraz slávil slávnostnú svätú omšu na pamiatku tejto korunovácie a s tým boli spojené aj odpustky.
Krakov, 16.8.2023 (kath.net)
https://www.gloria.tv/post/vBvUUKBioYGM1vX3HxeRNYoKn