Homília Mons. F. Rábeka pri príležitosti 100 rokov od narodenia J. Eminencie Jana Chryzostoma kardinála Korca
Mons. F. Rábek ordinár OS a OZ SR slúžil v nedeľu 21. 1. 2024 sv. omšu v kostole sv. Arnolda Janssena a po jej skončení následne požehnal pamätnú tabuľu na bytovom dome na Vilovej 7 v Petržalke s príležitosti 100 rokov (22. januára 1924 v Bošanoch) od narodenia jeho Eminencie Jana Chryzostoma kardinála Korca, SJ. V tomto byte J. Ch. kardinál Korec v časoch komunizmu ešte ako tajne vysvätený biskup vysvätil viacero kňazov a tu aj slúžil sv. omše.
Byt bol v tom čase teda de facto aj biskupskou rezidenciou a zároveň aj biskupskou katedrálou. Byt bol neustále pod drobnohľadom príslušníkov Štb.
V roku 1950 komunistický režim v Československu začal likvidovať rehole a kláštory, čo postihlo aj Jána Korca. Bol internovaný v Jasove, Podolínci a v Pezinku. Po internácii bol donútený odísť do civilného života, kde sa zapojil do práce v tzv. podzemnej cirkvi. Dňa 24. augusta 1951 bol biskupom Pavlom Hnilicom ako 27-ročný tajne vysvätený za biskupa.
V roku 1960 ho pre náboženskú činnosť odsúdili za vlastizradu na 12 rokov väzenia. Internovali ho s mnohými kňazmi v Prahe na Pankráci, v Ruzyni a vo Valdiciach. Na slobodu bol prepustený vo februári 1968. Napriek zlému zdravotnému stavu sa znovu zapojil do náboženského života. Pracoval o.i. aj ako opravár výťahov. Po páde komunistického režimu bol menovaný 6. februára 1990 za nitrianskeho diecézneho biskupa. Pápež Ján Pavol II. ho 28. júna 1991 ustanovil za kardinála. Ján Chryzostom kardinál Korec, je autorom viac ako 60 kníh, ktoré vychádzali najprv v samizdate. Zomrel 24. októbra 2015 vo veku 91 rokov. Pochovaný je v Bazilike svätého Emeráma v Nitre.
Pamätnú tabuľu venovali Politickí väzni, Zväz protikomunistického odboja III. a Konfederácia politických väzňov Slovenska