Prečítajte si reakciu slovenských kňazov na “hrdinské“ gesto gymnazistu, ktorý bol ocenený prezidentom Petrom Pellegrinimza za výsledky v matematickej olympiáde – odmietol mu však podať ruku. Len sa usmial a odišiel

Určite ste zaregistrovali tému, ktorá včera opäť rozdelila slovenskú spoločnosť na dva tábory. Študent Simon Omaník odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. V paláci si prevzal ocenenie za bronzovú medailu v Stredoeurópskej matematickej olympiáde z rúk ministra školstva Tomáša Druckera. Usmial sa a s hrdinským výrazom v tvári a ocenením v rukách odišiel. Na saku mal pripnutú ukrajinskú vlajku a neskôr vysvetlil, že sa podľa vlastných slov odmieta “asociovať“ s “takýmto človekom“ – prezidentom. Zatiaľ čo progresívci a liberáli toto gesto oslavujú a samotného Omaníka vynášajú na piedestál, druhá strana slovenskej spoločnosti ostala ochromená a stráca slová.
Inšpirácia od Studenkovej?
Katolícky kňaz Martin Šafárik na “hrdinské“ gesto devätnásťročného gymnazistu reagoval v príspevku na sociálnej sieti a zamýšľa sa nad tým, či sa Omaník inšpiroval známou slovenskou herečkou.
Pred pár dňami totiž sociálne siete zaplavili informácie o tom, že slovenská herečka Zdena Studenková odmietla prijať vyznamenanie za svoju umeleckú činnosť, ktoré jej mal v nedeľu slávnostne udeliť prezident Peter Pellegrini. Informovali sme o tom aj my. Herečka sa odvolávala na stav slovenskej kultúry a uviedla, že v súčasnej situácii nemôže toto ocenenie prijať.
Kňaz Martin Šafárik v príspevku zdieľal aj záber z odovzdávania cien študentom, na ktorom si Omaník so vztýčenou hlavou preberá cenu a odchádza. „Tento študent na fotografii pri preberaní ceny, bronzovej medaily zo Stredoeurópskej matematickej olympiády od ministra školstva Tomáša Druckera v prezidentskom paláci, sa chcel asi inšpirovať známou slovenskou herečkou pani Studenkovou, ktorá odmietla nomináciu na štátne ocenenie… No rozdiel medzi týmto mlaďasom a pani Studenkovou je zásadný,“ vyzdvihol Šafárik.
Zdôraznil, že v tomto prípade nemá na mysli ani vek, ani pohlavie, ale samotnú formu prístupu k veci.
„Doslova zhrabnúť cenu, prijať pozvanie pána ministra a pána prezidenta Petra Pellegriniho do paláca a celú slávnosť zneužiť na sebaprezentáciu svojho politického názoru nie je nič, čo by sme mali obdivovať, ale naopak. Mali by sme to odsúdiť ako prejav morálneho úpadku mladej spoločnosti, ktorú tento študent neslávne, žiaľ, reprezentoval,“ uviedol Šafárik a doplnil, že prezidenta si zvolila väčšina Slovákov pri riadnych voľbách za svoju hlavu štátu.
„Ak sa začneme vzájomne takto zhadzovať už na všetkých pôdach a inštitúciách, prehrali sme,“ uviedol Šafárik.
„Nie, nie je to hrdina! Je to arogantný, namyslený pubertiak, o ktorom dodnes nikto ani nevedel. Pani Studenková to urobila ako dáma, so svojim názorom, na ktorý má plné právo, no gesto nepodania ruky hostiteľovi a hlave štátu, je primitívna úbohosť, ku ktorej som musel verejne zaujať stanovisko aj ja,“ doplnil v závere svojho stanoviska Šafárik a vyzval verejnosť : „Inšpirujme sa vzájomne gestami úcty…“
Dôraz na gesto
Spomínané gesto neúcty voči prezidentovi komentoval aj otec Ľubomír Urbančok. „Keď je neúcta oslavovaná, spoločnosť padla na dno,“ uviedol vo svojom stanovisku.
Podanie ruky opisuje ako jednoduché, no zároveň silné gesto mieru, rešpektu a zdvorilosti. „Niečo, čo formovalo naše vzťahy po celé stáročia. A predsa dnes sledujeme, ako sa tento základný prejav ľudskosti znevažuje a odmieta…,“ píše.
Ale čo je ešte horšie? „Mnohí to oslavujú ako “odvahu“,“ dodáva otec Urbančok.
Medzi odvahou a aroganciou je však len tenká hranica.
„Ale kde je odvaha v odmietnutí slušnosti? Čo je hrdinské na tom, že niekto nepodá ruku, lebo nesúhlasí s názorom druhého alebo jeho pozíciou?,“ pýta sa otec Urbančok.
„Toto nie je akt protestu, ale prejav čistej arogancie. A keď takéto správanie začneme velebiť ako príklad hodný nasledovania, je to dôkazom, že sme ako spoločnosť úplne zlyhali,“ zdôraznil.
V závere stanoviska dodal : „Neúcta nemôže byť cnosťou. A kto tvrdí opak, neponúka odvahu, ale len prázdnu pózu, ktorá rozkladá naše základné hodnoty.“