„Náboženská neznášanlivosť je jedna z príčin slovenskej národnej nesvornosti…. Ak komunistov zjednocuje triedna nenávisť, všetkých kresťanov by mala zjednocovať Kristova láska, ktorá je všeobecná“
Kresťanskí demokrati z okresu Bratislava IV skritizovali vyhlásenie „kresťanských osobností a občianskych združení“ a odporučili im, aby si prečítali výzvu „Kresťania proti nenávisti“.
Nakoľko patrím aj ja medzi signatárov „Vyhlásenia kresťanských osobností a občianskych združení“, tak som si výzvu „Kresťania proti nenávisti“ samozrejme prečítal. Tak, ako sa predpokladal, je medzi signatármi veľký a dosť podstatný rozdiel.
Podľa posledného sčítania obyvateľov z roku 2021 sa k Rímskokatolīckej cirkvi hlási 3 038 511 veriacich, čo predstavuje takmer 56 percent všetkých obyvateľov Slovenska a vyše 81 percent všetkých kresťanov na Slovensku. Evanjelikov na druhom mieste je 286 907. Gréckokatolíci sú treťou najpočetnejšou cirkvou s počtom veriacich 218 235.
Na katolíckom Slovensku sa napriek tomu veľmi často stáva, ba v neoboľševických médiách, ktoré sa pýšia tým, že sú slobodné, demokratické, a slúžia všetkým občanom, je to priam nepísaným pravidlom, že sa v týchto Katolíckej cirkvi nepriateľky ladených médiách objavujú rôzne vyhlásenia kresťanov, a kresťanských teológov, ktorých cieľom je pomiasť katolíkov, a vzbudiť u nich dojem, že sa ide o vyhlásenie katolíckych teológov a laikov. (Príklad: Otvorený list šéfredaktorke denníka SME- Reakcia na Ekumenickú esej luteránskeho pseudoteológa a samozvaného kontrolóra Katolíckej cirkvi podľa predpisov ÚVKSČ na Slovensku S. Jezného.) Čo ale vôbec nie je pravda, lebo vyhlásenia katolíckych teológov, kňazov, a laikov tieto protikatolícke médiá v drvivej väčšine prípadov publikovať nebudú.
Ako príklad si dovolím uviesť to, že ak som opakovane v nedávnej minulosti žiadal nejaké takéto médium o zverejnenie tlačovej správy s pozvánkou napr. na nejaké modlitbové verejné zhromaždenie, tak mi bolo zo strany zástupcov týchto médií oznámené, že informácie o čase a mieste konania nejakého modlitbového zhromaždenia publikovať nemôžu, lebo by nám tým robili reklamu. Môžu priniesť informáciu až po skončení a priebehu zhromaždenia. Rovnaké skúsenosti s médiami mi potvrdili aj iní katolícki aktivisti. Dnes každý na vlastné oči vidí a počuje, ako média opakovane zvolávajú, či pozývajú širokú verejnosť na protivládne protesty aj s časom, a miestom konania, stále dookola a dokonca už niekoľko dní dopredu.
Podstatný rozdiel medzi oboma vyhláseniami je v tom, že signatárov „Vyhlásenia kresťanských osobností a občianskych združení“ v drvivej väčšine tvoria KATOLÍCKE osobnosti a občianske združenia i rímskokatolícki kňazi.
Medzi signatármi „Výzvy kresťanov proti nenávisti“ sú v prvom rade uvedení zástupcovia evanjelických cirkví, ktorí v týchto Katolíckej cirkvi nepriateľky ladených médiách dostávajú obrovský priestor, presne podľa vzoru boľševikmi rozsievanej konfesionálnej nenávisti, o ktorej píše aj ThDr. Štefan Hlaváč vo svojej knihe Po priamych cestách:
„Bohužiaľ, u Slovákov bol konfesionalizmus dosť vyostrený. Ako som pozoroval, Čechov a Maďarov, viac ich vedela zjednotiť národnosť, hoci boli rôznych vyznaní. Čech – husita dal prednosť Čechovi – katolíkovi pred slovenským evanjelikom alebo Maďar – kalvín Maďarovi – katolíkovi pred slovenským kalvínom. Slovenský evanjelik alebo kalvín však uprednostnil Čecha – husitu alebo Maďara – kalvína pred slovenským katolíkom“.
Komunizmus na Slovensku – aspoň v prvých povojnových rokoch – mal tiež v sebe veľa z konfesionálnej nenávisti. Sudcovia súdov boli väčšinou evanjelici a ostatní nekatolíci. Katolíkov biľagovali ako fašistov, hoci v oslobodzovacích bojoch za povstania percentuálne, primerane počtu katolíckych obyvateľov, ich zahynulo oveľa viacej ako nekatolíkov. Aj rozsudky boli pre evanjelikov vždy miernejšie, ako pre katolíkov (Čatloš, Turanec, Šmiglovský).
Riaditeľ banky Ď. Kr., evanjelik raz na oslave menín povedal: „Svetový protestantizmus zničí komunistov. Vieš, že v Amerike a v Anglicku sú protestanti vo väčšine, oni majú vládu v rukách. My protestanti zničíme pod rúškom komunizmu najprv katolicizmus, a potom povalíme aj komunizmus“. Zaujímavý názor, typický pre slovenský konfesionalizmus – hoci nemusel byť presvedčením.
Náboženská neznášanlivosť je jedna z príčin slovenskej národnej nesvornosti. V záujme národa je potrebné, aby vychovávatelia, zvlášť učitelia náboženstva, viac pestovali a zdôrazňovali Kristovu lásku ako hriechy našich predkov, či katolíkov, evanjelikov alebo kalvínov. Ak komunistov zjednocuje triedna nenávisť, všetkých kresťanov by mala zjednocovať Kristova láska, ktorá je všeobecná. Duchovní v záujme zblíženia a svorného spolunažívania ľudí rôzneho vyznania, mohli by veľa vykonať. Veriaci by dali na ich slovo.“
(ThDr. Štefan Hlaváč: Po priamych cestách, vydal SSV 1990)
Boh žehnaj Slovensko
Anton Čulen
Súhlasím …