Najvyšší náboženskí predstavitelia sa stretli s predsedom vlády SR
Badín 4. marca (TK KBS) Kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne bol dnes, v pondelok 4. marca 2019, dejiskom historicky druhého stretnutia najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. Zúčastnil sa na ňom aj predseda vlády SR Peter Pellegrini. Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) zastúpili štyria arcibiskupi, piati biskupi a členovia sekretariátu KBS.
Stretnutie na tému „Cirkev a štát“ sa začalo ekumenickou modlitbou. Takmer 50 zástupcov cirkví a náboženských spoločností privítal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský a predseda Ekumenickej rady cirkvi Miloš Klátik.
Nasledovalo vystúpenie a diskusia s predsdom vlády SR Petrom Pellegrinim. Hovorili spolu o viacerých témach, ktoré sa týkajú vzájomného vzťahu cirkvi a štátu.
V programe nasledovali tri prednášky. O postavení cirkví a náboženských spoločností v právnom poriadku SR hovoril prof. Ján Svák. O tom, ako zabezpečiť dôstojnosť ľudskej osoby v právnom systéme SR Patrik Daniška. Záverečná prednáška patrila Jane Michaličkovej zo Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska, hovorila o tzv. genderovej ideológii v aktuálnych politikách Európskej únie. V závere predstavitelia kresťanských cirkví prijali spoločné vyhlásenie.
Na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Gréckokatolíckej cirkvi, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, Pravoslávnej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Cirkvi bratskej, Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratskej jednoty baptistov, Starokatolíckej cirkvi, Apoštolskej cirkvi na Slovensku, Cirkvi adventistov siedmeho dňa a Cirkvi československej husitskej.
Stretnutie na najvyššej pracovnej úrovni nadväzuje na sériu viacerých pracovných rokovaní najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR.
Pripravila ho Konferencia biskupov Slovenska a Ekumenická rada cirkví na Slovensku.
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20190304015
Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví
Slovensko patrí ku krajinám, kde si mnoho ľudí dobre uvedomuje význam manželstva a rodiny a zároveň vie rozpoznať škody, ktoré spoločnosti spôsobuje genderová ideológia. Oceňujeme všetky kroky, ktoré napomáhajú dobru rodín a manželstiev.
My, predstavitelia kresťanských cirkví, chceme pripomenúť, že genderová ideológia je pseudovedeckou „náukou“, podľa ktorej sa ľudská bytosť rodí ako pohlavne neutrálna. Pohlavie a rod sú v nej úplne oddelené, rod v ponímaní tejto ideológie je len kultúrnym konštruktom. Z tohto hľadiska je sexuálna identita ľudskej osoby v spoločnosti vyhlasovaná iba za kultúrny produkt, ktorý vraj nemá nijaký základ v ľudskej prirodzenosti.
Upozorňujeme na úlohu, ktorú pri šírení genderovej ideológie zohráva manipulácia s jazykom. Deje sa to napríklad vtedy, ak namiesto otca a mamy hovoríme o rodičovi jedna a rodičovi dva; ak termínom manželstvo označujeme aj iné spolužitie ako spolužitie muža a ženy; keď namiesto jednoznačného pojmu „násilie v rodinách“ hovoríme o takom násilí, ktoré je podmienené alebo vyvolané rodom. Je vecou spravodlivosti, aby sa realita a pravda neprekrúcali.
Zavedením danej ideológie do legislatívy tieto snahy nekončia. Ich cieľom je ovplyvniť vzdelávací proces, aby občania považovali za normálne tvrdenia, ktoré genderová ideológia hlása. Sme presvedčení, že z etickej a náboženskej výchovy nemožno vylúčiť výchovu k zodpovednému manželstvu, rodičovstvu a duchovným hodnotám, na ktorých naša spoločnosť bola historicky vybudovaná.
Genderovú ideológiu prekonáme len jej jednoznačným odmietnutím, návratom ku kresťanskej antropológii a účinnej rodinnej politike. V Kristovom evanjeliu a kresťanskej teológii nachádzame pravdu o ľudskej láske. Máme vážne obavy, že sa v našej krajine nedostatočne prihliada na spoločenskú hodnotu manželstva, rodičovstva a rodiny. V manželstve medzi jedným mužom a jednou ženou, ktoré smeruje ku vzniku rodiny, by sme mali byť schopní rozpoznať najdôležitejšie hodnoty pre spoločnosť: nenahraditeľný dar ľudského života, rovnosť v dôstojnosti muža a ženy – a chápať ich odlišnosť ako dobro.
Z týchto dôvodov sa obraciame na predstaviteľov verejného života a na všetkých ľudí dobrej vôle, aby sme tak v legislatíve, ako aj vo vzdelávacom procese odmietli každý prejav genderovej ideológie. Zároveň potvrdzujeme stanovisko spred roka, v ktorom sme vyjadrili naše presvedčenie o nevyhnutnosti odmietnuť Istanbulský dohovor, ktorý zneužíva tému násilia na šírenie genderovej ideológie.
Slovenská republika by si mala nielenže zachovať zvrchovanosť v ústavnom definovaní hodnôt rodiny, manželstva a rovnosti medzi mužmi a ženami, ale svojimi stanoviskami aktívne ovplyvňovať smerovanie vývoja celej Európskej únie. Žiadame teda, aby na rokovania v inštitúciách Európskej únie alebo v iných orgánoch medzinárodných organizácií boli za Slovensko vysielaní delegáti a zástupcovia schopní jasne deklarovať nesúhlas Slovenskej republiky s takto chápanou genderovou ideológiou a nepripustiť zasahovanie do týchto hodnôt, potvrdených našou ústavou.
V Badíne, 4. marca 2019