Poslanci Národnej rady SR sa v názore na Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) rozchádzajú.
Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila
“Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore,” uviedol Paška. Podľa neho jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR.
V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva. Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR.
SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.
Poslanec za SNS Štefan Zelník je presvedčený, že tvorcovia dohovoru “pod rúškom zákazu násilia na ženách tam zakomponovali články o nezmyselnej rodovej rovnosti”.
Peter Pčolinský zo Sme rodina súhlasí s tým, aby sa SR nepridalo k tomuto dohovoru.
Rovnako ho odmieta aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS. “Problém Istanbulského dohovoru je podsúvanie gender ideológie, ktorú sa nenápadne snaží popri dobrej veci vsunúť do spoločnosti,” uviedol Milan Uhrík.
“A preto Istanbulský dohovor v článku 12 píše, že zmluvné strany prijímajú opatrenia podporujúce zmeny v spoločenských a kultúrnych moduloch správania sa žien a mužov – a toto je dôležité – s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a všetky ostatné zvyklosti, ktoré sú založené na myšlienke podradenosti žien, alebo na stereotypných rolách mužov a žien,” vysvetlil a dodal:
“To znamená, že aj obraz rodiny, kde mama je starostlivá, nežná matka a muž je živiteľ, ochranca rodiny, je v podstate stereotypný obraz. Stereotypný obraz, ktorý podľa Istanbulského dohovoru treba odstrániť všetky tradície, zvyklosti a stereotypné roly. Nakoniec to vedie presne k tomu, že už nebude muž a žena, ale bude rodič 1 a rodič 2. A začať to má aj podľa zástancov Istanbulského dohovoru práve už na školách, začať to má ideologickou indoktrináciou žiakov najmenších detí.”
Nezaradený poslanec Martin Poliačik má opačný názor. Podľa neho potrebujeme ukončiť hlúpe spory a nepochopenie definíciií. “Treba sa prihlásiť k civilizovanému spôsobu, ako podporiť slabých ľudí v tejto krajine,” povedal v rozprave.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že by sme mali čítať to, čo sa v dohovore píše a nie sa domnievať, čo je za tým.
Anna Verešová (OĽaNO) si myslí, že SNS nejde o to zastaviť ratifikáciu Istanbulskeho dohovoru. “Mám pocit, že sa na to iba hráte,” povedala.
Na jej vyjadrenia reagoval aj poslanec Smeru Járaj Blanár. Uviedol, že ho udivuje tón Verešovej, pretože v podstate zaútočila na Slovenskú národnú stranu a de facto na túto vládu.
“Vy ste už tak naštartovaní, že hocičo tu príde, aj pozitívne, prvé čo je tak z vašej strany útok. Namiesto toho, aby ste videli v tom spojencov. Ja sa tomu venujem od začiatku a pre mňa je dôležité, že Istanbulský dohovor sa ešte u nás neuplatňuje,” uviedol.
“A hocikedy, keď pristúpime k tomu, aby sme ho zrušili, tak je to dobre. Lebo naozaj z vašej strany som nevidel ani jednu iniciatívu tu v parlamente, že by ste predkladali, aby sa Istanbulský dohovor zrušil, napriek tomu, že ste všetkých nás obviňovali, že to teraz ideme urobiť,” dodal a vyzval:
“Poďme sa spojiť, aby sme takéto veci, ktoré nepatria do našej spoločnosti, odsúdili, dali ich preč. Ja sa k tomu vyjadrím aj z toho politického hľadiska, keď vznikal Istanbulský dohovor, ako sa Mikuláš Dzurinda predbiehal s ministrom a tak ďalej, kto bude prvý pod tým podpísaný.”
Poslanec SNS Tibor Bernaťák zároveň Verešovej vysvetlil, prečo strana predkladá návrh teraz. “Keď sme nastupovali do vlády, boli sme tá politická sila, ktorá trvala na tom, že Istanbulský dohovor sa nemá ratifikovať a budeme robiť všetko preto, aby sme v prípade ak bude na to vôla stiahli náš podpis pod týmto dohovorom späť. Myslíme si, že tá situácia nastala teraz. Možno pred mesiacom by sa to nedalo, možno o mesiac sa to už dať nebude. Preto tento návrh uznesenia predkladáme teraz.”
Rozprava
bude pokračovať v piatok o 9:00, vystúpi ešte osem poslancov. https://www.hlavnespravy.sk/istanbulsky-dohovor-rozputal-plene-diskusiu/1711515