Mimoparlamentná politická strana KDŽP sa v svojom príspevku na sociálnej sieti vyjadrila k politický prieskumom.
Podľa ich názoru, by mali mať občania prístup aj k výsledkom meraní, ktoré vykoná Štatistický úrad. Ďalej tiež navrhujú trestnoprávne stíhať tých, čo manipulujú s takýmito prieskumami
Predstavitelia strany na facebooku uvádzajú, že súčasné prieskumy sú vykonávané všelijakými “pseudoagentúrami”, ktoré dokážu každé voľby namerať neuveriteľné čísla. “Asi najväčšia medzinárodná hanba bola, keď gazda pravice mal stranícku centrálu plnú televízií zo zahraničia, pretože vychádzali z toho, že Focus a spol. vedia robiť prieskumy a v treťom tisícročí neexistuje odchýľka 300% a viac. To, že sa Sieť v ten deň ledva dostala do parlamentu, je čerešnička na torte,” poukazuje strana na výsledky volieb z roku 2016.
Treba si tiež uvedomiť, že zo svojich daní platíme aj Štatistický úrad SR, ktorý robí za naše peniaze prieskumy, vrátane preferencií politických strán. No z nepochopiteľného dôvodu k ich výsledkom má podľa rozhodnutia vlády prístup iba vybraný okruh ľudí. “Toto je absolútny škandál a budeme žiadať, aby sa na Slovensku urobil poriadok s podvodníkmi, ktorí manipulujú verejnú mienku, pretože to ide priamo proti demokracii.”
Preto podľa strany prvým krokom musí byť, že Slováci budú mať prístup k tomu, čo štatistický úrad nameral. “Žiadne dáta nie sú tak tajné, aby ich nemohli Slováci poznať. Štatistika má odrážať realitu a nie ju vytvárať,” konštatuje strana.
Československá štatistika mala totiž vždy dobré meno a prieskumy robiť vedela, a tak “šuflikanti” čo to nedokážu, nech radšej robia čokoľvek iné.
Strana tiež navrhuje, aby bolo možne trestnoprávne stíhať tých, čo manipulujú prieskumy tak isto, ako sú stíhaní tí, čo predávajú zápasy na kurtoch, futbalových ihriskách a manipulujú kurzami. “Treba žiadať, aby túto činnosť mohli vykonávať len spoločnosti, čo majú licencie. Keď štát dokáže žiadať licenciu od robotníkov, aby mohli robiť určité profesie, tak by ju mala vedieť žiadať aj od prieskumných agentúr, ktorých čísla vplývajú na rozhodovanie sa množstva ľudí,” dodáva KDŽP v závere.