Politológ Ján Baránek pred niekoľkými dňami v príspevku skritizoval EÚ za to, že zlyhala pri riešení situácie okolo koronavírusu.
V ďalšom príspevku, ktorý uverejnil na sociálnej sieti v pondelok, sa pýta, prečo rovnako ako imigrantov EÚ nerozdeľuje aj zdravotnícke pomôcky a peniaze
„Vidím tu fanatikov, ktorí budú hájiť impotenciu EÚ pri pandémii koronavírusu vlastnými telami a argumentovať napr. týmto: zdravotníctvo je v kompetencii členských štátov. No, ja napríklad viem, že Zem je guľatá. To je asi taký argument,“ píše Baránek.
V príspevku ďalej porovnáva aktuálnu situáciu s imigračnou krízou spred pár rokov. Pri imigračnej kríze podľa politológa nebolo počuť nikoho z tých, ktorí dnes na obranu EÚ vypisujú o výlučnej kompetencii národných štátov v zdravotníctve, ako hovoria o tom, že by aj prijímanie cudzincov na vlastnom území malo byť výlučne v kompetencii národných štátov.
„Tieto argumenty z ich úst nezazneli na obhajobu napríklad postoja Slovenska. Naopak. Dokonca hejtovali Maďarsko, ktoré vtedy len vyhlásilo, že ide dodržiavať zákony!!! Vtedy vrieskali o solidarite. Dobre. Bol som jeden z prvých na Slovensku, kto v TV Lux vyzval, aby sme prijímali imigrantov, ale kompatibilných, napr. kresťanov. Ale to im bolo málo. EÚ vtedy pomaly každý týždeň zvolávala stretnutia ministrov vnútra, summity, nastoľovala otázku kvót, dokonca za ich neplnenie vymyslela akési „pokuty“, atď,“ pripomína politológ s tým, že sa to všetko dialo viac menej v rovine „non lege artis“. Lebo kríza.
Baránek si preto myslí, že v súčasnej situácii by mali „ľavicoví probruselskí kamaráti“ používať rovnaký meter a nemali by zrazu argumentovať národnou suverenitou s tým, že Brusel vlastne v tomto nemôže konať aj keby chcel. Pretože sme pri riešení migračnej krízy videli, že keď Brusel chce, tak koná.
„Po druhé – nič nie je vytesané v žule. Vlastne pri tých imigrantoch ste mali pravdu. Svojim spôsobom. Keď je kríza, treba konať ad hoc, možno aj non lege artis. Takže – začnite prosím, vyzývať na solidaritu pri prerozdeľovaní – teraz nie imigrantov, ale zdravotníckych pomôcok, financií, atď., pýtajte sa, prečo sa doteraz nestretli na mimoriadnom krízovom zasadnutí – teraz nie len ministri vnútra – ako pri imigračnej kríze, ale aj ministri zdravotníctva? Prečo ešte nebol zvolaný summit (alebo video summit) lídrov EÚ – tak, ako pri imigračnej kríze?,“ pýta sa Baránek.
Okamura: Ak ide o migrantov, EÚ sa môže pretrhnúť. Ak ide o koronavírus, EÚ mlčí
K postoju EÚ pri riešení situácie, ktorá vznikla kvôli koronavírusu, sa v rozhovore pre Sputnik vyjadril aj Tomio Okamura predseda SPD . EÚ sa podľa neho v tejto situácii odhalila vo svojej podstate.
„Elite EÚ nejde o národy EÚ ani o jednotlivé národné štáty. Ak ide o nariadenie obmedzujúce našu slobodu či o dovoz migrantov, EÚ je celé roky mimoriadne aktívna. Keď prišiel koronavírus, o EÚ nepočujeme ani slovo.“
Okamurovi sa nepáči ani to, že predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte pred pár dňami kritizovali štáty za to, že uzatvorili hranice, aby ochránili svojich občanov.
„EÚ nie je schopná akejkoľvek akcie. Potvrdzujú sa slová SPD, že EÚ musí skončiť. Musíme sa vrátiť k modelu, ktorý presadzuje SPD, teda k situácii pred Lisabonskou zmluvou a pred Maastrichtom. Budeme spolupracovať, to áno, ale ako slobodné a suverénne štáty. Ak ide o vnútornú situáciu v ČR, ďakujem všetkým, ktorí sa snažia a ktorí sú ochotní pomáhať v súčinnosti s našimi krajskými organizáciami. Je to v ťažkom kontraste s EÚ,“ dodal Okamura.
Tatiana Stará