Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok dopoludnia potvrdila nepripravenosť na celoplošné testovanie, ktoré nariadil premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a vyhlásila, že podľa nej by ľudia na základe neúčasti na teste nemali byť delení na občanov druhej kategórie.
Na jej vystúpenie reagoval politický analytik Ján Baránek, ale aj niekoľko politikov.
Analytik Ján Baránek si myslí, že pre prezidentka urobila to čo mala a čo sa od nej očakávalo. Zároveň ale upozorňuje na to, že ak Matovič nakoniec nebude rešpektovať prezidentku, môže dôjsť k občianskym nepokojom.
„Za samozrejmosti a normálne veci by sme sa nemali chváliť. Ale v atmosfére straty zdravého rozumu a vlády ľudí, vyšinutých od reality, si pochvalu zaslúži a aj keď som ju nevolil, vzdávam jej pochvalu. Navyše, povedala jednu veľmi dôležitú vec, keď vyzvala Igora Matoviča, aby zrušil reštrikcie pre tých, ktorí testovanie neabsolvujú. Mám totiž obavu, že ak Matovič nebude rešpektovať jej výzvu, čakajú Slovensko vážne občianske nepokoje.“
Chmelár: Prezidentka hodila premiérovi plesovú rukavičku
Čaputovej dnešné vyhlásenie uvítal aj politický komentátor Eduard Chmelár. Zároveň ale ostal sklamaný, že ponechala premiérovi príliš veľký priestor na vlastnú interpretáciu jej požiadaviek.
„Žiadať prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania iba pre tých, „ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú, alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu prísť“ je taká neurčitá formulácia, že ju Igor Matovič, ktorý dokázal dezinterpretovať aj expertné závery Fakultnej nemocnice v Motole či vyhlásenie predsedu Európskej komisie, hravo vysvetlí po svojom a ešte mu tým prezidentka vytrhne aj tŕň z päty. Vôľu neísť na testovanie nevyhodnotí Matovičova vláda ako objektívny dôvod,“ upozorňuje.
Podľa Chmelára sú dnešné slová hlavy štátu posunom správnym smerom, jej skutky však za nimi zaostávajú.
„Prezidentka nehodila premiérovi drôtenú rukavicu rytiera, ale plesovú rukavičku princeznej. A každý, kto už pochopil metódy Igora Matoviča vie, že Zuzana Čaputová bude musieť formulovať svoje požiadavky buď ráznejšie, presnejšie a jednoznačnejšie ešte raz alebo jej vôľa zostane ignorovaná.“
Väčšina politikov a aj Slovenská lekárska komora prezidentkinu reakciu uvítala
K prezidentkinej výzve premiérovi sa vyjadrilo na sociálnej sieti hneď niekoľko politikov.
Strana Hlas-SD v svojom stanovisku uviedla, že víta priamy, jasný a zodpovedný postoj prezidentky, ktorá otvorene pomenovala riziká plošného testovania.
„Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana HLAS – sociálna demokracia žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky. Veríme, že najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR je pre Igora Matoviča dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku.“
Opozičný poslanec Tomáš Taraba (KDŽP) doplnil, že okrem kritiky zo strany prezidentky, sa ozývajú aj hlasy, že tí, čo vymysleli a pretláčajú túto akciu zrejme spáchali trestný čin prekročenia právomoci verejného činiteľa.
„Možno aj verejného ohrozenia, nakoľko odbery môže robiť len kvalifikovaný zdravotnícky personál v na to určených materiálne vybavených miestach ako určuje zákon. Prezidentka vyzvala, aby sa akcia uskutočnila len na základe dobrovoľnosti bez akejkoľvek sankcie a zákazu vychádzania. Matovič so Sulíkom si zo Slovákov urobili rukojemníkov a nastal čas povedať – cisár je nahý.“
Postoj prezidentky uvítal aj europoslanec Michal Šimečka (PS) podľa ktorého urobila „správny krok“.
„Prezidentka povedala len to, čo je očividné: ak štát nevie zabezpečiť, aby sa všetci záujemcovia mohli dať otestovať, nesmie potom trestať tých, ktorí test nemajú. Jej výzva premiérovi Matovičovi, aby zmenil podmienky zákazu vychádzania, je preto logická a správna. Na testovanie pôjdem, rovnako aj moji blízki. Ak sa však nedostaneme – ja, vy alebo hocikto iný – na rad, vláda nás nemôže trestať za to, že celú operáciu zvolala takto nepripravene,“ uviedol europoslanec na sociálnej sieti.
Podľa poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD) dnes prezidentka vlastne vyslovila nedôveru premiérovi Igorovi Matovičovi a pridala sa k opozičným stranám, ktoré dlhodobo požadujú dobrovoľné testovanie a nie násilné vydieranie ľudí, ktorí ísť nechcú.
Blaha uviedol, že ak bude premiér ignorovať výzvu a ešte sem aj budete navážať armádu cudzieho štátu, ako máte v pláne, tak sa ocitne na hrane vlastizrady.
„K lekárom, virológom, odborom, opozičným politikom a bežným ľuďom sa pridala aj hlava štátu. A to už predseda vlády nemôže ignorovať. Je tu však jedno veľké ALE: my všetci môžeme premiéra Matoviča iba vyzývať. Jediný, kto môže aj konať, je prezidentka Slovenskej republiky. Kľúčové je, čo urobí, ak premiér Matovič odmietne jej výzvu. Potom musí nasledovať jej okamžitý pokyn na odvolanie armády z celoplošného testovania, a teda zrušenie celej operácie. Prezidentka nemôže ostať pri slovách, musí pristúpiť k činom. My všetci v tejto chvíli máme v rukách iba slová – ona má skutočnú moc,“ uviedol poslanec na sociálnej sieti.
Aj Slovenská lekárska komora s potešením prijala správu, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča a vládu, aby upustili od sankcionovania občanov, ktorí sa nezúčastnia testovania. „Podporujeme pani prezidentku aj vo výzve, aby bolo testovanie dobrovoľné.“
Bývalý policajný šéf Milan Lučanský uviedol, že prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila to, na čo viacerí vrátane neho upozorňovali: „Plošné testovanie tak, ako je naplánované, je nezrealizovateľné.“
Aby nedošlo k nedorozumeniu: som racionálny človek, ktorý podporuje určitú formu opatrení a testovacieho procesu. Nesúhlasím však s tým, aby si toto všetko pod svoj patronát zobrala jedna osoba v štáte, ktorá svojimi diktátorskými sklonmi nepúšťa k slovu skutočných odborníkov. Potom to aj tak vyzerá, ako sa ukazuje v hodine dvanástej.“
Lučanský dodal, že aj napriek tomu, že má zásadné výhrady, bude rešpektovať žiadosť vlády o pomoc. Preto sa prihlásil za dobrovoľníka v svojej obci.
„Isté je len jedno, takto ďalej to už všetko nemôže pokračovať. V stávke sú ľudské životy, bezpečnosť obyvateľstva a stav pripravenosti bezpečnostných zložiek, ktoré sú tiež ohrozené. Prenechajme kľúčové rozhodnutia na vedecké kapacity, nežijeme predsa v 15. storočí, aby nám tu kázal jeden kráľ!“
Došlo aj na kritiku prezidentky. Nie všetci sú ale s postojom prezidentky spokojní.
Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. V statuse na sociálnej sieti to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Zároveň hlavu štátu za jej verejný apel kritizuje. „Dobrý vrchný veliteľ ozbrojených síl má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý,“ vyhlásil.
Deklaroval, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina), vedúcim úradu vlády Júliusom Jakabom, šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richardom Strapkom a jeho tímom oslovujú ďalších a ďalších zdravotníkov, aby pomohli s pretestovaním. „Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 07.00 h, kým sa otvorí všetkých 5000 odberných miest,“ dodal.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) uviedol, že je z dnešného vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej sklamaný.
„Naozaj som si myslel, že sme všetci na jednej lodi,“ uviedol. Podľa vlastných slov čakal, že prezidentka vyzve zdravotníkov, aby sa prihlásili. Ako dodal, počet zdravotníkov stále rastie. Keď uvidia obrovský záujem o pretestovanie a nebudú schopní to zvládnuť, potom budú na to reagovať.
Tatiana Stará