Veľké množstvo rodičiek v slovenských nemocniciach zažívalo počas koronakrízových opatrení šokujúcu skúsenosť: dieťa im bolo po pôrode odobrané a držané v izolácii od matky.
Uvideli ho často až vtedy, keď odchádzali spolu s ním domov. Nemohli ho dojčiť, privinúť k sebe, ba dokonca ani vidieť!
Na problém začali už počas leta upozorňovať alternatívne médiá. Predstavitelia nemocníc sa vyhovárali na koronakrízu a dokonca sa vyskytol medializovaný prípad matky, ktorej musela radiť právnička po telefóne, aby nebola donútená dať sa povinne v nemocnici testovať, pričom nemocnica voči nej vyvíjala nátlak nezlučiteľný s jej stavom. Oficiálne média potom vykreslili rodičku takmer ako hysterickú konšpirátorku bez zodpovednosti.
Keďže prípadov odoberania detí je stále viac, ujala sa ich kauzy poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá napísala otvorený list ministrovi Krajčímu. V ňom sa uvádza: „Odobratie dieťaťa od matky po pôrode je v hrubom rozpore s odporúčaniami medzinárodných zdravotníckych organizácií a tiež s nadnárodnými ľudskoprávnymi dokumentmi, ktoré sú pre Slovensko záväzné.“ Zároveň obsahuje list požiadavku na Ministerstvo zdravotníctva, aby vyčlenilo pre matky pozitívne testované na Covid-19 špeciálne priestory, kde budú môcť byť so svojimi deťmi.
Minister Krajčí alibisticky uviedol, že si nie je vedomý toho, na základe akého usmernenia takto zdravotnícke zariadenia postupujú. Problém však nie je to, že nevedel na základe akého usmernenia zdravotníci postupovali, ale to, že vedel ako postupujú a nezasiahol. Korona-opatrenia trvajú na Slovensku už od marca, a za ten čas sa narodilo na Slovensku zaiste viacero detí.
Teraz po kritike oznámil, že je proti odoberaniu detí: „Viem o tomto probléme a určitým spôsobom ma to mrzí, že matky sú takýmto spôsobom postavené v takej vážnej životnej situácii pred takéto rozhodnutia. Každý jeden pacient má dostať starostlivosť, na akú má nárok, a nemôžeme v prípade ochorenia COVID-19 takýmto spôsobom degradovať jeho nároky.“
Pán minister asi trochu zavádza. Myslel tým keď povedal, že matky boli postavené „pred takéto rozhodnutia“, to, že ich postavili pred rozhodnutie či sa od dieťaťa odlúčia, alebo nie? Tak to však nebolo. Im proste nemocnice deti odobrali, bez toho aby im dali možnosť sa k tomu vyjadriť a o tom rozhodnúť. Alebo myslel rozhodnutia vedenia nemocníc, ktoré by mal ako minister kontrolovať, či konajú v súlade s „nadnárodnými dokumentami“, ako mu píše poslankyňa Marcinková? Najmä keď sťažnosti trvajú už niekoľko mesiacov.
Porovnajme si tento prístup s nadštandardnou opaterou Borisa Kollára, ktorý sa urazil, keď mu neurobili čajíček a porovnajme si to so situáciou, keď matke odoberú čerstvo narodené dieťa. Bude aj pán minister, podobne ako riaditeľ Nemocnice sv. Michala, trestať zdravotníkov čo odoberali matkám deti, odobratím vianočných odmien? Či dokonca vyhrážaním sa výpoveďou?
BM